Humalassa ajaminen

Luin äsken mielenkiintoisen uutisen. Liikenneturvan tutkimuspäällikkö Sirpa Rajalin katsoo, että nuorten kuljettajien promilleraja tulisi laskea 0,2:n. Ja vanhemmilla kuljettajilla olisi edelleen voimassa vanha 0,5.

Rajalin perustelee ehdotustaan sillä, että alkoholi vaikuttaa eri lailla nuoriin kuljettajiin, koska kokemattomalta ajajalta puuttuu automatiikka.

Eikö tämmöinen ehdotus täytä esim. syrjinnän tunnusmerkit? Ehdotuksessahan asetetaan ihmisiä eri arvoon iän perusteella.

Minulla ei ole mitään sitä vastaan, että rattijuopumuksen rajaa laskettaisiin, mutta kuinka moni rattijuoppo oikeasti välittää siitä paljonko promilleraja on. Lehdistä, kun saa lukea toinen toistaan suuremmista luvuista.

1

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi rähmä

      nimenomaan vähäisen kokemuksen perusteella. Teinit ei osaa ajaa edes selvinpäin, sorry vaan. Vanhoilla rattijuopoilla taas automatiikka toimii, nehän lähtee aina ajamaan jos viinaa saavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe