Neuvolassa sanottiin ja internetissäkin lukee monessa puheenkehityksen sivustolla, että tytöt oppivat puhumaan poikia enemmin. Eli tytöt oppisivat puhumaan 1,5-2v ja pojat 2-3v? Minun lähipiirissäni ainakin pitää paikkansa, vaikka kyllä niitä poikkeuksiakin varmasti löytyy..
Puhumaan oppiminen
Heli
31971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
nyt 1 v 10 kk ja on puhunut jo kohta puoli vuotta kuin papupata. Tulee adjektiiveja ja monikkoa (tosin hassusti, esim. kivi - kivet on kivi - kiviöt) =) ja 5-7 sanan lauseita.
Kaverilla on 2 kk vanhempi tyttö, puhuu yhteensä alle 20 sanaa. Pari muuta samanikäistä poikaakin on kaveripiirissä, näistä toinen puhuu todella hyvin ja toinen ei vielä lainkaan.
Eli mä en tässä asiassa oikein usko sukupuolten väliseen eroon vaan yksilöihin. Ja siihen, että lapsi oppii sitä aikaisemmin puhumaan, mitä enemmän hänelle puhutaan. Eli itse olen lukenut ja lorutellut pojalle vauva-iästä asti.
Mutta sitten taas sanotaan myös, että puhe jää liikkeen alle ja toisin päin. Tohon uskon hiukan enemmän, esim. oma poikani oppi konttaamaan vasta 11 kk:n iässä ja kävelemään, kun oli melkein 14 kk. Taas tuo kaverin tyttö, josta kerroin edellä, käveli jo 10 kk:n iässä jne.
useita kymmeniä sanoja jo 10 kk ikäisenä, mutta sitten alkoi kävellä ja samalla unohtui kaikki sanat ja puhuminen pariksi kuukaudeksi. Tosin aikaisin hän silti alkoi puhumaan, muttei siis pystynyt keskittymään yhtä aikaa puhumiseen ja kävelyyn.
Yksilöllistähän tuo puhuminenkin on. Toisia kiinnostaa, toisia ei. Toinen poika joutui kuuntelemaan puhetta ja tarinoita paljon enemmän kuin ensimmäinen, mutta paljon myöhemmin hän silti puhui - ja käveli myös. Sen sijaan piirtäminen sujui pienenä ja sujuu edelleen isoveljeä paremmin.
Ei puheen kehitys voi olla sukupuolesta kiinni. Se taitaa tulla jostain ihan muualta. Siskollani on poika, joka on alkanut puhumaan tosi aikasin, ensimmäiset sanat hän sanoi jo puolen vuoden iässä. Samoin isäni on sanonut sanoja jo puolen vuoden ikäisestä(mummoltani kuultua). Omat lapseni kaikki poikia ovat alkaneet puhumaan vajaan kahden vuoden iässä nuorimmaista lukuunottamatta eli siis aika myöhään.Nuorimmaiseni puhuu pisimmillään kolmen sanan rimpsuja ja on 1v5kk.