Mitäs suolaista ja makeaa hääkakun lisäksi voisi tarjota pienimuotoisessa hääkahvitilaisuudessa!?
Voileipäkakkua en aio tehdä.....
Voileipäkakkua en aio tehdä.....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kinkku, jauheliha, salami, tonnikala, vihannes tms. piirakkaa. Tai pitsapaloja/piirakoita. Tai pasteijaa. Voileipiä, coctail-tikkuja, lihapullia.
Makeita piirakoita (omena, raparperi, mutsikka yms.), tuulihattuja, kuivakakkua, mokkapaloja, muffinsseja.
Noi on aika tavallisia kyllä ja tuli ehkä jo mieleesi.
suolaisena:
-savuporopiiraset
-lohihyytelökakku
-aurajuustosydämet
-kurkkukasviskakku
makeana:
-täytekakku
-pullakranssi
-leipäjuusto(&hillat?)
-pursotettuja pikkuleipiä (tummia)
-kaulittuja pikkuleipiä (vaaleita)
-lusikkaleipiä
-Charlotterusse
-kuivakakku (ei tiikerikakkua)
Tuo leipäjuusto ja hillat mulla ei tullut mieleeni, JOTEN KIITOS SIITÄ VINKISTÄ! Se onkin suurta herkkua ja taatusti vieraidenkin mieleen!!!
Joo noi kuulosti paremmalta... Olin vähän mielikuvitukseton.
ja ne sun ehottamat coc-tail tikut olis kans aivan tosi hyvä juttu! Esim. voimakas juustokuutio, puolikas kirskikkatomaatti, viinirypäle, paprika--- nam! :)
Ja sitten tuli mieleen, että vois tehä vaikkapa bebe-leivoksia, sacherkakkua tms., jos on aivan herkkusuu. Ja suolaseksi kävisi myös esim. rieskarullat (jos on oulusta päin, rieskaa ei varmaankaan joka paikassa osata syödä...)
Nam! Tässähän ihan innostuu. =)
Seuraappa keskusteluja yo-juhlista. Sieltä voit löytää myös vinkkejä tyylikkäitäkin.
Leipäjuusto ja hillat on hyvä mutta mielestäni kuuluu jälkiruokiin ei kahvitilaisuuteen. Justokakku voisi olla oikein hyvä vaihtoehto.
Pienet 4 4 cm vpileivät esim lohesta ja savuporosta tulee jo pari hyvää laatua. kanttaa kuoret voitelun jälkeen leivistä pois niin tulee siistit.