"Mutkalammella tuotetaan puhdasta energiaa kansainvälisten yritysten, kuten Googlen, Heinekenin, Phillipsin, Nouryonin ja Signifyn käytttöön."
Näin kerrotaan Mutkalammen tuulivoima-alueen sivuilla.
Näin se Suomen kolonisoiminen etenee. Ja suomalaiset luovuttavat metsänsä ilomielin muiden hyväksikäytettäviksi. Voi voi.
Onko Kannuksessa enää kohta mitään kolkkaa, jossa saa olla rauhassa tuulivoimaloilta.
Tuulivoimakolonisaatio Kannuksessa
32
1367
Vastaukset
- Anonyymi
Korjaus: otsikon pitäisi olla "Tuulivoimakolonialismia Kannuksessa".
- Anonyymi
Tuulimyllyistä tulevilla tuloilla rahoitetaan mustalaisten asuttamista ja loisimista Kannuksessa. Tulevina vuosina nämä lisääntyvät maassamme länsinaapurimme kiristäessä sosiaalirahoitustaan ja muualta tulleet pakolaiset (rikolliset) ovat vieneet näiltä huume ja varkaus mahdollisuudet.
- Anonyymi
Tarkkana saa olla näitten kanssa kun vuokraa asuntoa. Eihän näille kukaan asuntoaan vuokraa mutta käyttävät valkolaisia apunaan. Ollaan tarkkoina ja pidetään nämä pois täältä loisimasta.
- Anonyymi
Minne Kannuksessa kannattaa muuttaa, kun ei halua asua tuulivoimaloiden lähellä?
- Anonyymi
Mee sinne mihin rautatien vastustajatkin aikanaan. Tai sinne mistä olet tullutkin...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mee sinne mihin rautatien vastustajatkin aikanaan. Tai sinne mistä olet tullutkin...
Jos olen täällä syntynyt?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos olen täällä syntynyt?
Sitten vain hyväksyt että ne joilla on omaisuutta luovat sillä itselleen ja muille hyvinvointia. Sinäkin saat siinä sivussa särvintä, ei tarvi kerjuulle lähtiä.
- Anonyymi
Kokkolan keskustaan kannattaa muuttaa. Pääsee oikeaan kaupunkiin jossa kuulee sivistyskieltä ruotsia ja näkee upeita maahanmuuttaja naisia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokkolan keskustaan kannattaa muuttaa. Pääsee oikeaan kaupunkiin jossa kuulee sivistyskieltä ruotsia ja näkee upeita maahanmuuttaja naisia.
Asuntomessu alueen ja teollisuus alueen välissä on tuulimyllyjä, ei sovi myllyallerkisille kokkola.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asuntomessu alueen ja teollisuus alueen välissä on tuulimyllyjä, ei sovi myllyallerkisille kokkola.
Näyttäs olevan 1.5km myllystä asuntomessualueen keskipisteeseen. Ei tosiaan sovi mylly vastasille ainakaan arvoalue kokkolassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Asuntomessu alueen ja teollisuus alueen välissä on tuulimyllyjä, ei sovi myllyallerkisille kokkola.
Näyttäs olevan 1.5km myllystä asuntomessualueen keskipisteeseen. Ei tosiaan sovi mylly vastasille ainakaan arvoalue kokkolassa.
Halkokari jää alle 3km päähän, kohta hinnat varmaan romahtaa kiinteistöillä.
- Anonyymi
Miksi te aina tuotte esiin romaanit.Ne on loisia ja muuta .Miten muut suomalaiset ne saa samat tuet kun romaanit tiedän kun tiedän lait ja ovat loistavia muusikoita.
- Anonyymi
Vanhuksia ryöstelevät mustalaiset esiintyvät valepoliiseina ja Kannuksessa varastelevat kaupoissa. Mustalainen ei saa mitään rangaistusta vaikka varastaa joka päivä kaupasta ja jää kiinni. Sakkoja ei tarvitse maksaa kun ei ole tuloja eikä voi periä ulosoton kautta kuten normaali ihmiseltä. Muistan lapsena Himangalla oli kyltti ovessa huoltoasemalla "vain yksi mustalainen kerrallaan sisälle". Tuo pitäisi olla vieläkin kaikkien kauppojen ovella.
- Anonyymi
Tuulimyllyjä on aivan selkeästi tulossa liikaa Kannukseen ja ympäristöön. Poleenharju on virkistysalue, Lestijoen maisema-alue on ainutlaatuinen ja sellaisena säilytettävä. Luonto sellaisenaan on tulevaisuuden pääomaa, jonka liiallinen myllyjen rakentaminen tuhoaa.
- Anonyymi
Aivan. Suomessa ei ollenkaan ymmärretä luonnon merkitystä suomalaisille sekä turismille. Kun ilmasto vielä lisää lämpenee, Suomeen halutaan tulla, koska täällä on kuitenkin suhteellisesti viileämpää. Ihmiset haluavat virkistäytymään metsiin, järville, tuntureille jne. Mutta eivät varmasti halua tuulivoimalaseuduille. Suomi on tuulivoimarakentamisella tekemässä ison möhläyksen.
- Anonyymi
Kannus maisemat pilattu jo. Valkoisilla jättiläisillä.
- Anonyymi
Nyt rakennetut mahtuvat maisemaan ja ovat tarpeellisia, mutta lisää ei pidä rakentaa Kannukseen eikä lähialueille.
- Anonyymi
Joko sait oman myllys?
- Anonyymi
Joo, kaksikin tulossa.
- Anonyymi
Googlea käytän joka päivä. Hyvä, että saavat sähköä Kannuksesta.
- Anonyymi
Omaan sähkösopimukseeni en halunnut tuulisähköä, tuota luonnon tuhoajaa. Ydinvoimaa sensijaan kyllä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Omaan sähkösopimukseeni en halunnut tuulisähköä, tuota luonnon tuhoajaa. Ydinvoimaa sensijaan kyllä.
Hyvä kun löyty mieluinen kun ilmankaan ei nykyään pärjää, ota pörssisähkö niin pääset nauttiin tuulivoiman polkemaa ydinsähkön hintaa. Eli ydinsähköä tuulivoiman halvaksi hinnoittamana.
- Anonyymi
Tuulisähköön höplähtänyt on kun jokin lahkolainen järki paennut päästä, haittoja ei nähdä eikä haluta kuulla, on vain hyvät asiat ja niistä vain voi puhua.
- Anonyymi
Niinhän se on että jos sähköä voisi tuottaa jollain tyylillä ilman haittoja niin sähköä tehtäisiin vain yhellälailla. Mutta se ei ole vieläkään mahdollista, siksi mennään vähiten ongelmallisilla tuotantotavoilla. Juuri kansallisesti päätetty että turve paha ja tuuli hyvä. Näillä mennään, nyt on tuulivoiman vastustajat pahasti myöhässä olisi kannattanut tukea turvevoimaa.
- Anonyymi
Mutkalammella? Onko oikein taivutettu? Itse käytän kyllä Mutkalammilla.
- Anonyymi
Tykkään ydinjätteestä.
- Anonyymi
KYLLÄ KEPULI AHOLLE MUUTAMAN KILOVATIN ILMAN ANTAA KUN PUTEN PANKISTA KENKÄÄ SAI.
- Anonyymi
Tuulivoimarakentaminen vaikeuksissa Lestijärvellä:
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/tuulivoima-yllattavassa-vastatuulessa-miten-kay-suomen-suurimman-tuulipuiston-lestijarvella/?shared=2034769-0a896f37-1 - Anonyymi
Älä ikinä äänestä huijari Keskustaa. Kannus kärsii. Keskusta lopettaa maaseudun, Sipilän jälkeen muut intressit, bisnes kiinnostaa Kepua, ei maaseutu.
- Anonyymi
Hauskaa kun pölhöt kommentoi, Miettikää Keskustan kannattajat mihin ajatte Kannusta.?
- Anonyymi
Keskustasta kiinni, kaikki loppuu täällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustasta kiinni, kaikki loppuu täällä.
Niin se menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit956101KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495535Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222757Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521032015Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1141621
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181583seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1361459