Rasistinen hesari

Anonyymi-ap

Helsingin Sanomien kisa pilkkanimen löytymiseksi virolaisille on saanut Viron presidentin Toomas Hendrik Ilveksen pöyristymään niin, että hän kirjoittaa sosiaalisessa mediassa olevansa sanaton. Hän ei ole ainoa hämmentynyt tai loukkaantunut virolainen. 

– En aivan tajua, miksi tällainen on tehty. Ilmeisesti ikävystymisen takia, vaikka Suomessa ovat sentään vaalit tulossa, ja kun maailman tapahtumia katsoo ja miettii laajemmin, niin ei pitäisi olla syytä ikävystymiseen, sanoo europarlamentaarikko Urmas Paet uutisportaali Delfille.

Hänen mielestään on parasta jättää moinen keinotekoinen kutsumanimen etsiminen yksinkertaisesti huomiotta.

Kansanedustaja Enn Eesmaa muistuttaa virolaisesta kansanviisaudesta: mitä toisesta sanot, sitä olet itse. Säveltäjä Erkki-Sven Tüür puolestaan sanoo, että kevään heräämisestä huolimatta näyttää siltä, että yhä useammissa julkaisuissa on pysyvästi syksyn rappio.

Stereotypiat jylläävät HS:n kisassa

Monet HS:n lukijoiltaan keräämät ehdotukset ja niiden perustelut ovat Suomeen luutuneita stereotypioita virolaisista. Ehdotusten joukossa ovat muun muassa "varttiryssä" ja "virus", jota ehdottaja perustelee väittämällä, että virolaiset ovat puoliksi kotoisin "Russiasta". 

Perustelujen virolaiskuva on muun muassa tällainen: "ovat rahan perään", "ostavat bemarin heti, kun rahat riittävät" ja "eivät uskaltaneet sotia".

Ystävällisimmät ehdotukset viittaavat Kalevipoeg-kansalliseepokseen ja metsäveljiin, Viron vastarintaliikkeeseen.  

"Piti olla hauska pila"

Helsingin Sanomien vastaava päätoimittaja Kaius Niemi on vastannut virolaisten kommentteihin Twitter-viestillä, jossa hän sanoo, että kyseessä piti olla naapurusten keskeinen hauska pila.

Virolaisten tunteita ei ollut tarkoitus loukata, Niemi sanoo ja lupaa, että jatkossa asiat tehdään tyylikkäämmin.

9

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pyytäkää anteeksi. Aito pyyntö.

    • Anonyymi

      Onko rasismi sittenkin hauskaa pilaa? Ihanaa, olen käsittänyt kaiken väärin.

    • Anonyymi

      Olipa tosi vanha uutinen avauksessa, monta presidenttiä ollut Ilveksen jälkeen.

    • Anonyymi

      Entä purran 10 vuotta vanhat kirjoitukset? Ei kai niillä sitten ole väliä?

    • Anonyymi

      Persuilla hirveä paniikki yrittää löytää jotain vastavetoa ja peitellä omaa rasitin mainetta. Lähtö tulee, oletko valmis?

      • Anonyymi

        Mitä jos ei tulekkaan.... oletko valmis.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä jos ei tulekkaan.... oletko valmis.

        Tulee se.


    • Anonyymi

      Vanha viesti, ei väliä. Ei ollut rasismia.

      • Anonyymi

        Oli. Pyytäkää anteeksi,aidosti.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      20
      10627
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      38
      7822
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      118
      5034
    4. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      26
      3421
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      102
      3388
    6. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      57
      3371
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      60
      3271
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3087
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      14
      2315
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      10
      2212
    Aihe