TOSI MAJURI

Palkittu sotilas, majuri evp. Jouni Lahti, 65, lähti maaliskuussa 2022 eläkkeeltä taistelemaan Ukrainan kansainväliseen legioonaan venäläisiä vastaan.

Ukrainaan oli 50 vuoden ikäraja. Lahti tiesi pärjäävänsä nuorempien keskellä. Hänet testattiin: 60 punnerrusta, vatsalihasliike per sekunti, kymmenen leukaa sekä juoksutestit maastopuku päällä ja maiharit jalassa.
Kotona ei tiedetty, että Lahti oli rintamalla – hän oli kertonut vaimolleen ja läheisilleen, että hän on ainoastaan kouluttamassa. Aluksi Lahti olikin kouluttamassa eri puolilta maailmaa saapuneita taistelijoita.

Lahdella on pitkä ura takanaan. Hän palveli suomalaispataljoonassa Golanin kukkuloilla 1986–1987. Bosniassa hän oli tilannekeskuksen päällikkö vuosina 1998–1999. Suomen armeijassa hän palveli reilun neljännesvuosisadan, ja eläköityi vuonna 2001 Valkoisen ruusun mitalilla palkittuna.
Pitääkö tässä vielä vanhoilla päivillä yrittää lähteä Ukrainaan? Omat ulkomaan sotakokemukseni rajoittuvat Haaparantaan missä kävin asepuku päällä hakemassa voita ja mehutiivistettä puolustusvoimien ajoneuvolla paluumatkalla ampumaleiriltä pohjoisesta. Lisä mitalit ja nimi lehdessä olisivat urani täyttymys. Kutsu presidentin linnaan itsenäisyyspäivänä ja esiintyminen laulusolistina juhlissa tulisi tietenkin osakseni tässä tapauksessa ja nyt ei naurata.

10

611

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hän on oikea upseeri mutta tuo joka yllyttää suomenkielisiä kansanmurhaamaan ruotsinkielisiä tällä palstalla jäi eläkkeelle 49 vuotiaana tuhlaamaan valtion rahoja, ei ole hieno ihminen ja entinen upseeri.

      Hän tehtailee jatkuvasti turhia tutkintapyyntöjä poliisille ja eduskunnan oikeusasiamiehelle palstalaisista vaikka oikean tutkintapyynnön kohteena tulisi olla esim. tutkia miksi hänen edesmennyt anoppinsa kävi lääkärissä ennen hänen poismenoaan. Mitkä asiat johtivat siihen.

    • Anonyymi

      Eihän tämä perholainen tuollaisia kuntotestejä olisi selvittänyt edes nuorempana.

    • Anonyymi

      Kuulostaa sopivalta suojatyöpaikkaan pelastamaan ihmisiä ja hoidattamaan itseään.

    • Anonyymi

      Hah hah hah hah haaa. Hoh hoh hoh hoh hooo!!!...

    • Anonyymi

      Reijo heitti pesäpalloa pitkästi keskikoulussa Perhossa mutta kiinnisaaminen ja lyöminen ei onnistunut eikä tullut pesäpallon pelaajaa

    • Anonyymi

      Löytyykö jostain mediasta näitä ressun saavutuksia tai tuloksia?

      • Anonyymi

        Ei toki, sen päässä kaikki fantasiat


    • Anonyymi

      Sairas vanhus ei jää jälkipolville mitään muistoa.

      • Anonyymi

        Tosirealistin komeus kiehtoo rekattuja


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      78
      2011
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1239
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      25
      1052
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1028
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      91
      729
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      118
      722
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      697
    8. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      662
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      655
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      59
      608
    Aihe