Purjevene jossa 200Ah hupiakkuja. Koneen laturi 115 ampeerinen. Akkujen seurantaan viisarimallinen volttimittari.
Millä volttilukemalla akkuja kannataa alkaa lataamaan ja kauanko suunnilleen konetta tulisi käyttää jos akut ovat esim 50% varauksessa?
Millä volttilukemalla akkuja kannataa alkaa lataamaan ja kauanko suunnilleen konetta tulisi käyttää jos akut ovat esim 50% varauksessa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Pistit pahan.
Tuossa pitäisi pystyä arvioimaan akkujen kyky ottaa latausta vastaan ja jännitteen sekä varaustilan välinen yhteys.
Jännite kertoo akun varauksesta, mutta se edellyttää, että akusta ei sillä hetkellä oteta lainkaan virtaa ja se on saanut seistä vähän aikaa. Esimerkiksi keulapotkurin käytöllä akun jännite laskee paljon, mutta tasoittuu hiljalleen, kun käyttö lakkaa.
Jos ei ole paha rasti, niin laita ampeerimittari, joka kertoo paljonko akkuihin menee virtaa. Siitä voit päätellä, milloin akut ovat täynnä. Jos sellaista et aio laittaa, niin heitän lonkalta 3 tuntia.
Katso myös laturin rmp vs A käppyrää, niin löydät optimaalisen latauksen.
Ajamalla ei akut varaudu täyteen, koska laturissa rajoitin, jotta akut ei kiehu kuiviksi.
Itse aloitan lataukset, kun lepo jännite noin 12,4 V ja kone lataa ne 14,04 V, kun täytenä olisivat 14,40-14,20V riippuen niiden läpötilasta.
Lepojännitettä on hankala tietää kun jääkaappi pörrää vähän väliä ja on käytännössä ainoa kuluttaja. No ehkä pitää mutulla latailla.
Kuulostaa kuin tarvitsisit akkumonitorin - joka näyttää jännitteen (mielellään sadasosavoltitkin), virran ja arvioimansa jäljellä olevan kapasiteetin.
Tai tuhannesosa, sadasosavoltti on kuitenkin aika karkea tarkkuus. Jokainen elektroni pitäisi pystyä mittaamaan yksitellen.
Moottorin laturin säädin hoitaa säätämiset. Jos se ei riitä, on akut vaihtokunnossa. Näin tämä homma toimii. On toiminut aina. Kaikki muu on hifistelyä vailla käytännön merkitystä.
Jos haluaa ”tavanomaista enemmän”, voi asentaa ampeerimittarin. Siitä näkee kuinka isolla teholla laturi akkuja lataa. Akkujen täyttyessä, säädin vähentää lataustehoa automaattisesti.
Se, mitä tarvitset on kaksi asiaa: akkumonitori (esim Victron) ja aurinkopaneeli. Akkumonitori kertoo täsmälleen varaustilanteen, ja paneeli ylläpitolataa akkuja, jolloin ne ei ainakaan ihan tyhjäksi pääse.
Alla minun käsitykseni asioista, vastuu lukijalla :)
Olen asentanut hupiakkuun Victronin Smart Battery Sense mittarin, joka luetaan Bluetoothin yli sovelluksella. Se säilöö myös historiatiedon, josta näkee jännitteen muutoksista hyvin milloin esim jääkaappi hurahtaa käyntiin. Olen sitten arvioinut, että korkein jännite vaikka 30 min aikana on likipitäen lepojännite jos ei merkittävää muuta jatkuvaa kulutusta (esim lämppäri...).
Akun latauksen aloitan mielellään kun lepojännite luokkaa 12.1V ja aivan viimeistään 11.8V. Nämä olen arvioinut olevan noin 50% ja 30% varausta vastaavat tasot.
Akku on noin 80...90% täynnä, kun latausjännite vakiintuu noin 14.2V tasolle, jota koneet tuottavat. Sen jälkeen tarvitaan vielä 1...4h latausta jotta ne ovat kokonaan täynnä.
Ainakin meidän akulle on saatavilla datasheet, jossa kerrotaan hyvin paljon akun ominaisuuksista eri tilanteissa. Siitä opiskelemalla ja yhdistämällä mitattuun jännitteeseen pääsee jos ei pitkälle, niin ainakin johonkin :)
Tuosaa oli hyvä artikkeli noihin akkujen varaustilan. Siellä oli ihan taulukko noista jännitteistä.
https://www.esconet.fi/blog/tekniikkavinkit-7/litiumakkujen-vaihto-lyijyakkujen-tilalle-8