Stasi Sanna tutisee pelosta. Tiitisen lista on tulossa julkiseksi...
Demareita pelottaa
Anonyymi-ap
62475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
Vasemmiston Laakso toimi Vakoojana Stasille
- oli Vasemmiston kansaedustajan myös
Laakso toimi sekä Stasille, että GPU:le. Kummallakin oli eri salanimi.
Tuskin sitä kukaan pelkää.
Mutta koska paperi on julistettu salaiseksi, se pysyy salattuna määrätyn määräajan. Muutenhan oikeastaan millään turvallisuuteen liittyvällä teolla, määräyksellä, laillakaan ei ole mitään merkitystä.
Sitäpaitsi, suomi ei kaipaa tietenkään yhtään minkäänlaisia kv-skandaaleitakaan, vaikka tuskin toi paperi sen kummemmin kiinnostaa oikein ketään suomessakaan.
Koska politiikassa ei tällä hetkellä tapahdu kesätauon takia käytännössä yhtään mitään, atte kaleva junaili tästä asiasta niinkuin poliittisen kesähuban, siis puheenaiheen. Asialla ei ole mitään merkitystä, mutta pääsipähän otsikoihin ja kansalaiset saivat kivaa kesälukemista.
Ja kiihkeimmät poiitiikan haaskalinnut oli heti kaluamassa ikivanhaa poliittista raatoa, oman pärstänsä esille tuomiseksi. Pitäähän ip-lehdissä olla luettavaa.
=DW=
Aamun hesarissa oli otsikko ettei Stasin listaa julkaista. En jaksanut lukea tekstiä.
Mitäpä sitä, vielä vanhempia kuin nuo muut tämän päivän vatvotut kirjoitukset.
Sellaisilla Tiitisen listoilla tuskin on mitään merkitystä, osa maan alla ja loput paljon meitä vanhempia. En usko että edes lööppilehtiä moisilla listoilla enää myydään. Joutavaa riidan kaivamista.
ammun hesarissa oli lehmä ammumassa natsismista
Sitähän voi mustamaalata kaikkia demaripoliitikkoja vakoojiksi ilmam listan julksisuakim. Se on ajan henki, haetaan syyllisiä ja myydään lehtiä
Tehdään kärpäsistä härkäsiä. Stasilsisiahan demarit ovat aina olleet itään kallellaan ja haluavat nykyaikanakin säännöstelytaloutta ja diktatuuria vapaaseen länsimaahan. Demarit ovat pahoja yhteiskunnan syöpäläisiä.
Sanna oli 2 vuotias, kun lista tehtiin.
Ne,joita lista koskee on haudassa tai hyvin iäkkäitä.
Lista tuskin toisi mitään uutta julkisuuteen. Aikalaisille ei ole
arvoitus eikä yllätys keitä listalla voi olla.
Nuoremmille se on joku "muka sensaatio".
Halonen, lipponen, tuomioja, heinäluoma…
Näiden nimittämät, tukemat toisen polven aatteen jatkajat. Ns viides kolonna.
Lisää pihetta stasilistoista tarvitaan.
Ne ovat osa Suomen historiaa, pimitettyä historiaa.
Ketä kiinnostaa. Joo, tulee julkisuuteen 2050.
Asia kiinnostaa, hämärät asiat kiinnostavat. Miksi ne salataan, jos ei niissä listoissa olisi mitään epämääräistä.
8:49
Vihjailuilla voidaan pelata, kiristää uhkailla.
Eikö avoimuus herätä enemmin luottamusta.
Ihmisten kiusaamista.
Me olemme kupsahtanet vuoteen 50 mennessä.
Beng
''SUPON entisen päällikön Seppo Tiitisen mukaan nimetty lista sisältää tietoa suomalaisista henkilöistä, jotka ovat olleet yhteydessä Itä-Saksan turvallisuuspalvelu Stasin kanssa – tietäen tai tietämättään.
Tiitisen mukaan kyseessä on lähinnä vihjelista, jolta ei löydy valtakunnan tason poliitikkoja. Supo on perustellut listan salaamista sekä ihmisten yksityisyydensuojan että kansainvälisten suhteiden vaarantumisella.''
Suomessa on aika jännä tuo yksityisyydensuoja. Poukkoilevaa soveltamista.
Nykykäytäntö on vihjailevaa kiusaamista.
Kerrottakoon vain, jos ollaan 'pikkurohkeita'!
Vai onko tässäkin valtataistelua?
Beng
Kyllä politiikkojakin löytyy, jotkut tekivät töitä sekä Itäsaksaan että Neuvostoliittoon, kummallakin eri salanimi, samalle henkilölle.
Miksi tutisis, oliko edes syntynyt silloin? Mieti vähän.
Sopivin välein asia tulee esille, ei koskaan demareille edullinen asia. Mustamaalaus on aiheellista hämäryyden vuoksi. Ei savua ilman tulta.
Ei heilauta sinne eikä tänne. Niitä listoja on satoja kymmenistä eri maista.
Ei ne ihmiset ole rikoksia tehneet, kertoo Supo Hesarissa.
Suurin osa heistä on kuollut.
Niitä listoja on satoja kymmenistä eri maista.
Ei ne ihmiset ole rikoksia tehneet, kertoo Supo Hesarissa.
Suurin osa listoilla olevista on kuollut.
Miksi ne salataan, demareita listalla roppakaupalla. Salataan, koska listoilla demareita, vakoilijoita. Sorsa ja ehkä Koivistokin.
Kyllä sen voisi kuolinilmoituksessa mainita jos oli ollut stasissa.
10:08
Olenpa käsittänyt, ettei välttämättä ole.
Kaikki on arvotonta arvailua.
Beng
Tuskin demareita pelottaa mitkään listat mitkä julkaistu.
Persut sai vuosi tolkulla tehdä rasistista politiikkaa muut puoleet ei oikein osannu reakoida, äärioikeisto lisäsi kannatusta vihahamielisyys hyväksyttiin nuristen.
Oikein kun Hesari alkoi ja muu media julkaista minkälaisia ministereitä meillä, tämä olisi pitäny tapahtua aikoja sitten viimeistään ennen vaaleja. Entä jatkossa, Purra ilmaisi vähän aikaa sitten ei puole muuta linjaansa, väkivallasta luovumme...ei sitä ole ollutkaan, henkistä väkivaltaa se sitten jatkuu vai jatkuuko.
Mikä mieliala persuleirissä kun ollaan aika hijaisia, somessa kasvottomina ei ole kovin hiljennetty.
Loikaakohan Osmo Soininvaara persuihin, kun mielipiteet alkaa olla samat?.
Tähän ekaan voi aina jotain rääpäistä. Demareita voi keveästi pommittaa. Salataan siis paljon salattavaa ja pimitetään. Se o demareille tyypillistä salataan. Stasi marinkin salasi vaikka mitä, ennen kuim joutui tunnustamaan. Perinteisillä demari tempuilla varustettu poliitikko.
SuPo on se taho, mikä panttaa.
Lapsellisia mielikuvituksellisia oletuksia.
Mätäkuu.
Jotain juttua peitteeksi.
Beng
Listalla olevat ovat lähes kaikki kuolleet.
''SUPON entisen päällikön Seppo Tiitisen mukaan nimetty lista sisältää tietoa suomalaisista henkilöistä, jotka ovat olleet yhteydessä Itä-Saksan turvallisuuspalvelu Stasin kanssa – tietäen tai tietämättään.
Tiitisen mukaan kyseessä on lähinnä vihjelista, jolta ei löydy valtakunnan tason poliitikkoja. Supo on perustellut listan salaamista sekä ihmisten yksityisyydensuojan että kansainvälisten suhteiden vaarantumisella.''
Sen minäkin luin, olkoot salassa.
Nyt vallassa olevia ei tarvitse salata, myös oppositiossa olevia.
Persujen toilailut tuli lehtiin, nyt persut yrittävät saada huomion muualle, esim. Tiitisen listaan.
Tiitisen lista on ja pysyy salaisena, joten persut piiskavat kuollutta hevosta.
No. Tiitisen listan käsittely on kuin vatsatautisen elo.
Taas tuli jotain....
Beng
Mikä onkaan Marinin ja Rinteen, Tuomiojan suhteet Stasiin.
Ei ne olekuolöeita.
''Mikä onkaan Marinin....'''
Stasi lakkautettiin 1989. Sanna Marin syntyi 1985. Tuskinpa neljä vuotiaalla oli kovin tärkeitä tietoja......
Eihän sitä koskaan tiedä.
Ja tuskin on ajatusmaailma siitä ajasta mihinkään muuttunut ja Marinin mielestä maitokaakao on niin maailman parasta!
Stasi Lipposen puntit tutisevat. Vaimokin jo ottaa etäisyyttä...
Toisilla puolestaan otti mies etäisyyttä.
Hullua, kun kistat ovat niin salaisia, vaikka melkein kaikki obvat kuolleita,
mutta dermareiden pesäälikaavat paitsi marin ja lipponen ,. myös edesmenneet.
Sorsa lienee eniten puhuttu listojen ympärillä. Ja hän sentäään melkein pyrki presidentiksi.
Mitä kaikkea on salattu demareiden vaatimuksesta. Ovat olevinaan niin puhtoisia ja pulmusia, ja silti ryvettyneitä politiikkoja kaikki tyyni.
Tuskinpa SuPo edes heilauttaisi korvaansa poliitikkojen vaatimuksille.
Jos jotain arkaluontoista olisi, poliitikot olisivat hipihiljaa, eivät ainakaan SuPo:lle räkyttäisi.
Eikö SuPo ole oikeusministeriön alainen.
Beng
Ei.
Kaks eri duunia. Ministeriö säätää lakeja ja virkamiehet toteuttaa niitä- Tämä aika usein kansalaisille epäselvä asia. Toki ministeriö voi vaikuttaa lainsäädännön kautta tähänkin asiaan. Se voi tosin olla aika suuri ja monimutkainen juttu, ehkä perustuslakiinkin pitäisi tehdä muutoksia. Lakien säätäminen on pitkä ja monimutkainen prosessi, eikä yksittäisen asian vuoksi voi mitään lakia muuttaa helpolla, koska lait vaikuttavat hyvin laajasti sitten muihinkin asioihin.
Etenkin puolustusministeriön ja puolustusvoimien välinen ero on monille vaikea käsittää. Etenkin kapiaisille :D
=DW=
Siis täsmennän.
Ministeriö säätää lakeja ja supo niinkuin operatiivinen osasto, joka toteuttaa niitä. Ja ministeriöhän järjestää esim rahoituksen, supo vaan kinuaa lisää rahaa ja koittaa pärjätä ministeriön budjetoimalla summalla toimissaan. Joka tapauksessa, kummallakin oma duuninsa, vaikka samalla asialla ovatkin.
=DW=
Kiitti.
Tyhjentävästä täydennyksestä.
No, mutta mikä sisäministerin rooli tai onko edes roolia. Jos. Millaisiin asioihin voi puuttua.
Beng
Suojelupoliisi on sisäministeriön alainen turvallisuus- ja tiedustelupalvelu, joka toimii Suomessa ja ulkomailla.
Jotenkin tosi jännä kuvio.
Tuo organisaatio.
Beng
Persuilla vaikeuksia omiensa kanssa, haluaisivivat huomion toisaalle heitä harmittaa kun ei löydy.
Ei julkaista. Menis demuilta maine lopullisesti!
Nii mistä menis demareilta maine, seuraava pääministeri löytynee demareista, persut viimestä kertaa hallituksessa ikinä.
12:08
Jos et tiedä, olet luulottelija.
Saksankieltä osaavia?
Beng
Eikös me kaikki natsimieliset saksaa osata...
16:54
Ai osaatte vai. Meidän ikäryhmässä epäilen, että suomalaisia saksantaitajia on peesuomalaisten kannattajissa vähän. Todella vähän.
Beng
12:08
Et ole mikään selvänäkijä
Kandeis mennä "lataukseen" ennenkuin näitä älyttömiä aloituksia
on aikeissa tehdä.
Demokraattisia ei pelota mikään. Ei lainkaan edetessä. Kovin tyhmäksi ei voi kasvaa mahdottoman kauaa.
Avaus kertoo Persujen sivistymättömyydestä, tietääköhän mikä tuo Tiitisen lista edes on, tuskin?
Tuskin ! Eikä paljon muutakaan.
Sinun sivistymättömyydestä kertoo , että lyöt liian kevyin ajatuksin persu-leimoja joka paikkaan. Tai ehkä kyse ei kohdallasi ole edes sivistyksestä vaan täydellisestä tyhmyydestä.
Persut ei ymmärrä mistään mitään. Sen aloittaja todisti.
Ei savua ilman Tulta...
Ei tarvitse pelätä yhtään.
+ 2,2 % sdp
Beng
Tuolla ylempana viittasin yksityisyydensuojaan.
Jännä nähdä, mikä sotku taas syntyy.
Jokin eteläsaksalainen päivälehti on ihmeissään, kun täällä Suomessa on julkaistu kahdenkeskinen privaatti nettikirjoittelu.
Eli nyt näkyy se, mitä olen yrittänyt jankuttaa, että Euroopassa on maita, joiden perustuslaisa on yksityisyydensuoja ja se sisältää keskinäisen kommunikoinnin.
Nykyisin on sähköposti. Ei kirjeitä juurikaan postitse lähetellä.
Beng
Minusta Suomessa tulkitaan kahdenkeskinen kirjoittelu väärin.
Eli viestinviejä on rikoksen tehnyt nro 1. Lehdistön rikkomus nro 2.
Tampereen yl.opisto vahvasti framilla. Eipä ihmetytä.