Puijon kallioperään on kaivettava jättiluolasto.
Niin suuri että kaikki kaupunkilaiset mahtuu luoliin. Luolat varustettava ja rakennettava kuten nykyajan väestönsuojat.
Puijon alta louhittava tunneli torille.
Luola Puijon alle!
27
643
Vastaukset
- Anonyymi
Eläkeläisille on olemassa juttukerhoja. Mene sinne juttelemaan jos on yksinäistä näistä kymmenistä keskustelualoituksista päätellen.
- Anonyymi
Mulla on parempi idea! Rakennettaan luola luolan alle!! Oes ikkäänkun muan sissäänpäen kasvanu kerrostalo!!!
- Anonyymi
Se olis kätevä, kerrostalo mihin ei tarvii ikkunoita.
- Anonyymi
Kyllä Puijon alle luolastoon vedettävä huippunopea valokuituliittymä.
- Anonyymi
Ikkunan korvikkeeksi voi seinään asentaa isoja näyttöjä joihin voi laittaa pyörimään luonto videoita tms.
- Anonyymi
Eiköhän noita luolia ole jo ihan tarpeeksi erinäisten juttujen alla. Jos haluttaisiin olla edelläkävijöitä, pitäisi luola rakentaa Puijon päälle.
- Anonyymi
Ne luolat on niin pieniä, minä suunnittelin että Puijon alle rakennettaisiin sellainen 3kmx3km luola ja mahdollisesti luolaan 5 kpl 3 kerroksia kerrostaloja ja R-kioski.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ne luolat on niin pieniä, minä suunnittelin että Puijon alle rakennettaisiin sellainen 3kmx3km luola ja mahdollisesti luolaan 5 kpl 3 kerroksia kerrostaloja ja R-kioski.
No jos videovuokraamo tulee myös, niin tuossahan olisi ihan ideaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No jos videovuokraamo tulee myös, niin tuossahan olisi ihan ideaa.
Sieltä pitäsj suaha vuokrattua sitten VHS, Beta ja Video2000 formaattien videokasettija! Muute ee oo tasapuolista kohteluva!
- Anonyymi
Et taida tietää,mut Puijolla on iso pommisuoja jo.
- Anonyymi
Mitta ei sinne pommisuojaan mahdu kerrostaloja
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitta ei sinne pommisuojaan mahdu kerrostaloja
Kuntosalilla käyn siellä.
- Anonyymi
Niuvanniemen arkkitehtiosasto kokoontuu pitkästä aikaa.
On taa juttu taas lähtenyt lapasesta. Ottakaahan ne iltalääkkeet. - Anonyymi
Niuvan arkkitehtikerho viettää pari päivää lomaa.Nyt ei ole yhtään ideaa enää. Luovuus on nollassa.
- Anonyymi
Väärin, nyt on Kuu sellaisessa asennossa ettei lääkkeet tehoa ja luovuus karkaa käsistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väärin, nyt on Kuu sellaisessa asennossa ettei lääkkeet tehoa ja luovuus karkaa käsistä.
Yhä useamman mielestä Kuopion palsta on aina vaan typerämpi. Muualla saa puhua kuin normaali ihminen, mutta täällä outoa ja vähän sairaan oloista sekoilua ja nimenomaan typerän sensuurin takia. Ei ihminen ole tehty liian tiukkojen sääntöjen noudattajaksi.
Ihmiset nauttivat, siis todellakin nauttivat rönsyilevästä puheesta/kirjoituksista.
Mutta täällä on kirjoitukset tiukasti sääntöjen mukaisia ja tylsiä. Kenen etu se muka on.
No tietysti Kuopiolaisen
- Anonyymi
Puijon suuressa, 3kmx3km luolassa voisi R-kioskilla olla pelihalli missä voisi pelata eläkerahat pelikoneisiin tai sitten joka haluaa voisi pelata Totoa ja seurata raveja R-kioskin telkkarista.
Kahvi ja munkki maksaisi 2,5e - Anonyymi
Tiesittekö, että osa Puijon tornista on maan alla?
- Anonyymi
Puijon alle voisi rakentaa luolastoon yhden kaupunginosan lisää.
Tarpeeksi suuret ja korkeat luolat että mahtuu kolme kerroksisia kerrostaloja.
Luolakaupunginosaan kauppa, terveyskeskus, kuntosali, ravintoloita, toimistotiloja, ym ym.- Anonyymi
Se olissii hienompi homma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se olissii hienompi homma.
Vielä kun sais muikkuja ostaa sieltä luolasta.
- Anonyymi
No nyt se on tehty. Mitäs pittää tehä seuraavaksi?
- Anonyymi
Kuopion häpeä on rappiolla oleva Puijo ja hylätty Ritoniemi.
- Anonyymi
Nyt Puijon hyppyrimäen tilalle kuntoiluportaat
- AnonyymiUUSI
Luolia ja tunneleita rakennetaan sielä missä on sellaiseen rahkeita:
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/27-kilometrin-tunneli-392-metrin-syvyyteen-maailman-pisimman-ja-syvimman-merenalaisen-tien-rakentaminen-nyt-puolivalissa/911ed687-cf0f-4192-857e-c588399c2523
Meillä taitaa rahat riittää vain poteroihin ja sekin lainarahalla. - AnonyymiUUSI
Sinne luoladtoon pitäisi saada hyvä pizzeria! Ehdotan, että Rosina siirretään sitten sinne.
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012160Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2981960Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1041806Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441771Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091637- 321381
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii271159Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941143Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤691111- 511067