Japaninruusukvittenin siirto

Viherpeukalo keskellä kämmentä

Siirsin olosuhteiden pakosta hyvin kasvanutta ja viihtynyttä japaninruusukvitteniä puolisen metriä. Anoppi varoitti, että työ tulisi olemaan aika hankala ja sitä se sitten olikin. Sain aluksi pienempiä juuria paljolti ehjinä "mukaan" mutta sitten tuli tenkkapoo. Suurin "pääjuuri"(?) olikin lähes ranteen paksuinen, joten sen poikkisaamisessa pitikin sitten jo käyttää lievää väkivaltaa.

Lieneekö juuri tästä teosta tykännyt pahaa mutta nyt uudessa paikassa nököttää surkea pensas, jolla on lehdet nuupallaan ja kukat putoavat :-( Olen yrittänyt kastellakin ahkerasti ettei pääsisi kuivumaan.

Kysymys kuuluu, annanko olla sen tuollaisena ja optimistisesti odotan, josko tuo vielä ensi keväänä virkoaisi? Auttaisiko/haittaisiko leikkaus ihan lyhyeksi? Kokemuksia? Vinkkejä? Kiitos!

1

1622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oksat puolesta välistä poikki niin menee energiat juurtumiseen eikä oksistoon

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oot nainen liian paksu minulle

      Joten en yhtään syty tästä suhteesta.
      Ikävä
      247
      3251
    2. En voi jutella kanssasi

      tietenkään, mutta täällä voin sanoa sinulle, että se sinun hiljaisuutesi ja herkkyytesi eivät ole heikkoutta. Ne ovat ih
      Tunteet
      25
      3124
    3. No nyt! Linda Lampenius jakoi sensuellin kuvan itsestä - "Olematon mekko" saa hieraisemaan silmiä...

      Linda Lampenius täyttää tänään 55 vuotta. Eipä uskoisi kuvan perusteella. Onnea, onnea, onnea pop-artistille ja huippuvi
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1942
    4. Mites teillä keskustelut soljuu?

      Oli tossa mun aloittamassa ketjussa eilen illalla aikamoinen show. Mutta toisaalta ainahan mä oon valitellut kun täällä
      Sinkut
      258
      1634
    5. Pystyt sille toiselle

      Kertomaan ne salaisetkin asiat. Olette läheisiä. En tiedä kerrottu minusta. Tuskin kerrot. Puhutko sanaakaan. Toisaalta
      Ikävä
      8
      1379
    6. Shokki! Marko Paanaselle ei riitä 100 000 euron budjetti - Vaatii kesken remontin näin paljon lisää!

      Hupsista, noinkos siinä sitten kävi, budjetti ei pitänytkään…! Eikä taida olla ihan eka kerta, näitähän sattuu... Onko
      13
      1359
    7. Venäjän rikollisen sodan juurisyyt

      Koska edellinen ketju Venäjän rikollisen sodan juurisyistä oli niin suosittu, että se tuli pikaisesti täyteen eikä sitä
      NATO
      375
      1189
    8. Annen grillin nousu ja konkka..

      Olipa se nopea grilli bisnes..Voi voi sentään mitäs nyt tilalle?
      Sotkamo
      50
      1109
    9. Huominen haastattelu

      Huomenna 27.02 Torstaina. OLLI. SAHIMÄKI Järviradiossa haastateltavana kello 12:00 👏👏
      Ähtäri
      28
      997
    10. Kokoomus haluaa hoitaa flussat yksityisellä, jotta säästettäisiin rahaa ja aikaa

      Mies hakeutui Terveystalo Kamppiin flunssaoireiden takia helmikuisena sunnuntai-iltana. Diagnoosiksi kirjattiin influens
      Maailman menoa
      73
      985
    Aihe