Olen huomannut että valikoima vedelle on huono kaupoissa. Esimerkiksi jos menee K-Supermarketiin niin löytyy vain Pirkka tai Evian, ja Evian on aina tosi hintava (yli 3 euroa pieni pullo). Pirkka vesi maistuu tosi oudolle ja jää metallin maku aina suuhun siitä. Usein jääkaapeissa ei edes ole vettä kaupassa ja pitää ostaa lämpimänä, ja välillä kaikki vesi on kokonaan loppu kaikista hyllyistä vaikka iso K-Citymarketista etsii.
On usein käynyt silleen että tarvitsee vettä samalla kun menee kauppaan, niin etsii vesipullon ostettavaksi mutta on kaikki loppu. En ymmärrä miksi ei löydy kunnolla vettä ja valikoimaa.
Olen Britanniasta itse ja tämä on tosi outoa nähdä. Miksi ei Suomessa juoda vettä pulloista? Onko ketään huomannut kuin ka pahan makuista Pirkka vesi on?
Huonoa valikoimaa vedelle kaupoista
7
313
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa vesi juodaan hanasta ja se on puhdasta.
- Anonyymi
Ei ole aina mukana omaa vesipulloa hanasta. Usein tarvitsee yhtäkkiä vettä jos on unohtanut tuoda kotoa (sairauden takia). On käynyt usein silleen että ei ole vettä mukana ja meinaa pyörtyä kun pääsee kassalta kun ei yhtään vettä hyllyssä mitä voisi ostaa.
- Anonyymi
Suomessa on niin puhdas vesi että sitä voi juoda hanasta.
- Anonyymi
Suomessa todellakin juodaan hanavettä. Kesällä, jos sattuisi hellettä olemaan niin kivennäisvettä. Kuka nyt kaupasta lähtisi vettä ostamaan pullossa kotiin?
- Anonyymi
Mä en kaupan vesissä ole löytänyt suuria eroja. With gas vesiä tykkään juoda.
Mieleen väkisin tulee että huomaamasi erot ovat vain mielikuvituksen tuotetta. Jos on ennakkoluuloja etukäteen niin se voi siten näkyä maussa. Aivot ovat ihmeellinen juttu. 😐 Suomessa paras vesi tulee hanasta ;) ei tarvitse maksaa vesipulloista
Juo vesi hanasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1346553
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495669- 1134796
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434450Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523842- 633021
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.432869Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242272- 332196
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152167