Uusi sukupolvi

Anonyymi-ap

Jassoo, se on sitten ilmaantunut uusi sukupolvi kasvattamattomia kakaroita, sekä polkupyörällä että mopoilla liikkuvia. Molemmat ovat tietämättömiä siitä, että kun keulivat, niin kulkuvälinettä ei voi ohjata millään tavalla. Polkupyöräilijät rälläävät kevyenliikenteen väylällä etupyörä pystyssä. Ja niin hyvin ovat kasvatettuja, että kun äsken olin parvekkeellani, niin eikös vain nämä kullanmurut näyttäneet kieltä ja irvistelleet. Enemmän kuin viisi poitsua laumassa (10-15 v.)

Mopopoikia on liikkunut torin ympäristössä kai neljä, kaksi mopolla (nopeudesta päätelle kevytmoottoripyörällä), toisella sininen ja toisella vihreä ajopeli. Kahdella on monkeymopo. Äsken yksi sellainen päristeli kevyenliikenteen väylällä, yritti keuliakin, mutta ei onnistunut .Ja sen pakoputken voi korjata niistä mopoista. Ne isoilla mopoilla ajavat keulivat oikein olan takaa. Pelottaa.

Lienee turha toive anella poikien vanhempia kertomaan, että henki on herkässä, jos keulii ja tulee esim. auto tai jalankulkija vastaan. Ja huom. valvontakamerat on keksitty.

4

1620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harmittaa myös jatkuvat ruuhkat Taavetissa. Jatketaan eteenpäin.

    • Anonyymi

      Voiko kirjaston risteykseen saada ympyrän tai liikennevalot. Ei viitsi sinne ruuhkaan tulla kun liikennne takkuaa

    • Anonyymi

      Voi hyvä? Luoja! Onkos Luumäellä nuorisoakin, olin siinä uskossa että väki vähenee ja viimeinen sammuttaa valot.

    • Anonyymi

      Mua harmitti tänään kanuunassa kun siellä oli jotkut sateenkaaribileet. Kumiliivimiehiä paikka pullollaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      174
      5242
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      202
      4158
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      142
      3745
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      70
      3087
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3020
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      148
      2015
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1767
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      43
      1539
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      66
      1462
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1331
    Aihe