Kertokaapa Jazzista kokemuksia esim. kulutus ym.
Jazzia ostamassa
autokuumeinen
61523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikkien Hondien kulutus on aika tarkkaan teknisissä tiedoissa olevien kulutuslukemien mukaisia kaikki hondat on hyviä ja kestäviä autoja.
http://www.honda.fi/models/
http://www.honda.fi/
http://www.tankkaus.com/graph_yearcons.php?car=5036
Jazz on ollut oikein hyvä auto, lukuunottamatta molempia penkinlämmittimiä mitkä olivat jo ostettaessa rikki. Tilaa on ollut riittävästi, ja kulutus on todella alhainen. Edellisen postin tankkaus.com -linkki näyttääkin juuri viittaavan omaan autooni. Ajosta on noin 50/50 maantietä ja kaupunkia. Pelkkää maantietä ajettaessa alle 100km/h nopeudella, olen saanut kulutuksen tippumaan 5,3l/100km. Nyt kesän tullessa ilmastoinnin käyttö varmaan kasvattaa kulutusta hieman. Kaikenkaikkiaan erittäin hyvä auto. CVT-versio olisi kyllä maistunut paremmalta, mutta en raaskinut sijoittaa enempää rahaa "turhiin" lisävarusteisiin.
Jazz on hyvä auto ja mielestäni jopa sporttisempi kuin typerä. varsinkin sillä isommalla koneella tosi namupala.
Millä isommalla?
Jazz on aivan erinomainen auto käyttötarkoituksensa huomioon ottaen.
Vaimolla on tällä hetkellä käytössä viime marraskuussa hankittu CVT Jazz. Edellinen vastaava tuli tuolloin vuoden vanhaksi. Vaimo ei enää luovu vastaavan tyyppisestä autosta kuulemma ikinä.
Auton vaihteisto on kaupunkiliikenteessä aivan omaa luokkaansa. Vastaavaa saa hakea kissojen ja koirien kanssa aika pitkään. Moottorin ja vaihteistojn ominaisuudet on kauunkiajoa ajatellen sovitettu hyvin yhteen. Kun lähdetään liikkeelle, niin silloin todella lähdetään. CVT Jazz ei ole tien tukkona valoissa, jos kuljettaja on hereillä.
Oma autoni oli juuri huollossa, ja pääsin taas ajelemaan Jazzilla kaupungissa. On muuten tosi etevä peli.
Kaupunkiajoon otan mielummin Jazzin, kuin oman autoni. Jos on tarve lähteä neljän henkilön kanssa parin sadan kilometrin moottoritietaipaleelle, niin vaihtoehtoja kannattaa harkita, jos niitä on. Pikkuauto on kuitenkin pikkuauto.
Sinä aikana kun vaimolla on tuo Jazz ollut, niin olen itse ajanut, ja verrannut, Citroen Xantia Turbo Diesel automaattia, Honda Accord 2,4 Tourer automaattia, Citroen C5 automaattia ja tällä hetekllä ajan BMW 750:llä, eli vertailukohtia on jonkin verran.
Jos hankit Jazzin, niin lainaa, kerjää tai nosta tililtä tarpeeksi rahaa että saat CVT vaihteiston. Muuten autosta jää puolikas kauppaan.