Rajottimen poisto mopossa

Miten poistetaan rajotin beta rr mopossa? Onko kellään hajua?
2448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

1. Irrota sylinterinkansi
2. Tunge sylinteri täyteen heinää ja hiekkaa
3. Laita sylinteriin 3 litraa Erikeepperiä ja purista mahdollisimman tiiviiksi
4. Asenna sylinterinkansi takaisin
Näin moposi rajoitin menee pois päältä! Eikun pärräämään.

Äänestä

Beta mopossahan on monenlaisia kuristuksia.
Helpoin on katkaista b5-piuha cdi-laatikosta (youtubesta löytyy video) jolloin moottori kiertää noin 12 tuhanteen kierrokseen asti (9k rajoitettu). Tällöin huippunopeus nousee yli 60 kmh.
Putken alkukäyrästä nykymallista löytyy yhteensä 3 katalysaattoria/kuristusta, jotka poistamalla saa lisätehoa ja kiihtyvyyttä. Mikäli ne poistaa, voi kaasariin vaihtaa isomman pääsuuttimen, riippuu vähän eri mopoista. Sen lisäksi ilmansuodatinlaatikon katossa on kuminen ilmanohjain/kuristus (penkin alla), jonka poistamalla moottori saa enemmän ilmaa bensan sekaan.
Nyt kaikki kuristukset olisi aikalailla ”poistettu”.
Voin suositella isompaa eturatasta (vakio 11) sillä vaihteista voi tulla aika säheltämistä liian pienellä rattaalla. Hyvä koko on 12.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten poistetaan rajotin beta rr mopossa? Onko kellään hajua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu