Koiraihmisen ongelma taivaassa.

Anonyymi-ap

Kertokaa nyt älyköt, onko taivaassa koiria? Kunhan täällä matosessa maailmassa asustelee, tämän syntisen elämän järjestää ja saa asuinolonsa siedettäväksi. Hommaa sitten pari koiraa, joiden kanssa elää ja nukkuu elämäsnsä aikana niin elämä tuntuu ihan siedettävältä.

Kunhan siirtyy sinne rajan taakse niin pitääkö siellä olla ilman koiraa ja kuunnella jatkuvasti vain vanhurskaita ja harpunsoittoa.

Entäs, onko koiraihmiset ja ei koiraihmiset samassa taivaassa? Tuleeko siellä ristiriitoja?

Nämä on vakavia kysymyksiä pohdittavaksi.

9

264

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Funtsasin tuota ongelmaa ja tulin siihen tulokseen, että kunnon koiran omistaja ei mene koirattomien kanssa samaan taivaaseen.

      Eihän koirattomien kanssa kuule koiran haukuntaa ja koirien taivaassa suomen pystykorva saa "kilkuttaa" vapaasti, ajassa ikuisuuteen.

      Koirattomilla on ihmisten taivas ja koirallisilla on koirien taivas. Koiran, nääs korottaa ylemmäs elämänsä aikana niin siitä tulee palvonnan kohde.

    • Anonyymi

      Kukahan meistä ihmisistä on mukamas niin synnitön että pääsee taivaaseen, ei edes umpiuskovaiset hurskastelijat.
      Eläimet on taivaassa ja me ihmiset alakerrassa 🔥

    • Anonyymi

      Älyköt eivät usko satukirjojen hahmoihin tai edes näiden satukirjojen maailman luoneiden muka aitojen satuhahmojen olemassaoloihin, siksi taivas on sama kuin mikä tahansa kuoleman jälkeinen skenaario. Sielunvaellus voisi toimia vaikka sitten teille lemmikin menettäneille seuraavaksi, jospa pääsette yhdessä vielä kokemaan jotain? Seuraavassa elämässä synnytte vaikka koiraksi, ja edellisen elämän koiranne on ihminen ja uusi omistajanne? Eläkää siis tässä elämässä hyvin, niin ei tarvitse seuraavassa enää kärsiä liikaa.

      • Anonyymi

        Huomaa ettet kuulu älyköihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huomaa ettet kuulu älyköihin.

        Eikö sielun vaellukseen uskova voi olla älykkö? Se rajaa aika ison osan ihmisistä älykkyyden ulkopuolelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö sielun vaellukseen uskova voi olla älykkö? Se rajaa aika ison osan ihmisistä älykkyyden ulkopuolelle.

        Sielu voi vaeltaa tai olla vaeltamatta, ja onko sielua edes olemassakaan. Raamattu voi olla satua tai ei, mutta ainakin Jesse on oikeasti maapallolla pyörinyt. Taivas saattaa olla vain olotila tai jopa konkreettinen paikka, mutta kukapa meistä sen tietää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sielu voi vaeltaa tai olla vaeltamatta, ja onko sielua edes olemassakaan. Raamattu voi olla satua tai ei, mutta ainakin Jesse on oikeasti maapallolla pyörinyt. Taivas saattaa olla vain olotila tai jopa konkreettinen paikka, mutta kukapa meistä sen tietää.

        Joten uskomalla voi voittaa mutta uskomaton on toivoton tila, kuten ostaisi arvan.


    • Anonyymi

      On totta en ole koskaan voittanut raha-arvalla, koska en ole ostanut.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      29
      5047
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1920
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      113
      1817
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1684
    5. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1680
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      232
      966
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      887
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      833
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe