Vähän kyllä mietityttää ku ukrainalaisnuoret lähtee karkuu sotaa eikä jää puolustaan maatansa. Vai onko ne nii heikkoja ettei muka pärjäis siellä. Sitte taas vanhemmat ukrainalaissotilaat jää puolustaa. Sitte täällä suomes kyllä uskalletaa tehä vaikka mitä rikoksia.
Ukrainalaiset
18
1759
Vastaukset
- Anonyymi
Olihan ne niin rohkeita että 2014 vuodesta tappoivat venäläisväestöä itäosassa päivästä päivään tuhansin kerrostalojen pihoihin ja pellonojiin. Polttivat Odessassa talollisen venäläisiä.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000750772.html- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17961261V
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Ilman länsimaiden apua koko ukraina olisi jyrätty jo ajat sitten. Tämä on totuus
- Anonyymi
niin Pentagon ja Lontoohan Netanjahun kanssa tämän sodan suunnitteli jo 2012
- Anonyymi
Luuletko ettei heillä ole täällä mukavaa? Kaikki maksetaan, hyysätään ja on kohta henkilökohtaiset apulaiset. Ei tarvi sontaa lapioida kuin kotonaan pelloille.
- Anonyymi
Eipä näy päivittäin enään eu johtajia puimassa nyrkkiään , tais hiipiä pelko puseroon , nopeasti se kävikin , no normi eu meininkiä , ei ole muuhun puhumiseen ...... ja sen tietää jo koko maailma .
- Anonyymi
Miksi pitäisi antaa henkensä jonkun maan takia. Pois vaan kaikki tuollaisista maista.
- Anonyymi
Ei ukrainalaiset töitä tee, työttömiä samassa suhteessa lisää kun näitä tullut tänne. Kelpaa täällä oleilla, kaikki annetaan mitä vaan kehtaavat pyytää. Kukaan ei kerro mitä yksi maahanmuuttaja maksaa kuukaudessa.
- Anonyymi
Uutisissa juuri että Ukrainan väki kieltäytyjiä sotimiseen lisääntynyt ja karkaa Suomeen kun täällä niin loisteliasta elää, samalla sosiaalimenot kasvaa ja se otetaan suomalaisilta pois, soten on pakko säästää vuodeosastoista, vanhusten hoitolaitoksista. Jonot kasvaa hammashoitoihin, silmäsairauksien ja leikkauhoitoihin. Ambulanssi kuskaa vanhuksia polille ja takaisin huonokuntoisia koteihin. Välillä joutuu makuuttamaan ambulanssissa pitkään kun puolilla ruuhkaa. Kaaosta ja varmasti kauheaa jotka apua tarvitsevat. Johtajat vetää hyvää palkkaa ja kertovat kylmästi kaiken supistavan entisestään. Seiniä on rakennettu runsaasti mutta osastoja on suljettuna koska ei resursseja, ei työntekijöitä ei lääkäreitä useampia aikoja esim kesät ja joulukuu ja tammikuu kun ei saada sijaisia lomien aikoihin ja sairauslomat korkeita.
- Anonyymi
JAA
- Anonyymi
Kävihän ne 1940 Suomessakin. Venäläisten tovereina.
- Anonyymi
Raatteen tieltä kääntyivät takaisin.
- Anonyymi
Lisää tullut ukreja suomen sosiaaliturvalla eläjiä, kyllä kelpaa tallustella kun ei vaivaa rahahuolet niinkuin työssäkäyville
- Anonyymi
Kaikki alle 60 v Ukrainalaiset miehet takaisin kotimaatansa puolustamaan .
Euroopan ei heitä olisi pitänyt ottaa vastaan. - Anonyymi
Lidli nurkalla tupakoimassa aamulla 20 ukria suurin osa 30 vuotiaita miehiä ja joku väittää että vain lapsia ja naisia täällä nauttimassa anteliaasta sossu avuista, ei ole kiire töihin, ei tule hiki työnteosta. Kelpaa lomailla, moni jo kaksi vuotta täällä ilman vastiketta suomalaisten rahoista elelytä. Missä muualla on niin hyvin. Ei tavis suomalaisilla jotka maksavat veroa kaikesta moneen kertaan ja miettivät kuinka saa rahansa riittämään.
- Anonyymi
maahanmuuttajat eivät tee töitä eivätkä tuota verovaroja edes kolmasosaa siitä mitä menoja tuottavat eivät kotoudu, eivät opi koulussa eivät sopeudu lakiemme ja kulttuurimme mukaisesti,
ne jotka täällä elevät ovat päässeet turvaan ja elävät varoillamme ovat unohtaneet ja monet rikkovat lakia ja hyviä käytöstapoja
nyt muka tarvitaan työtätekeviä matuja lisää kun nämä joita täällä loisii ole tekemään mitään töitä vaikka nuoria terveitä on tänne tuppaantunut
nyt mielenkiintoista kun paineet kasvavat kunnille kun työvoimatoimet on 2025 alkaen kunnan alaisuudessa ja jos on työttömänä pitkään niin valtiolle maksavat sanktioita
koskeeko myös matuja
työpaikkoja kankaanpäässä yli 60 tänään - Anonyymi
Olipa hauskaa lukea ku r.yssän tr.ollit kävivät haukkumassa ukreja.
- Anonyymi
Ukrainasta on tullut nuoria miehiä pakoon ettei tarvitse sotia maansa puolesta. Täällä myös kokonaisia perheitä tänne pakoon työelämää ja velvollisuuksia. Miksi ei tulisi jos niin pääsee helpoiten? Makoilemalla kela ja sossutädit huolehtivat helposta elämästä. ei tarvitse hikoilla töitä tehden. on mukavaa... saa kelliä sängyssä ja kaikki hoituu. Ei mitään velvollisuuksia, ei opettele suomen kieltä ja monella alalla ei pysty jos ei suomen kieli hallussa, lainsäädännön ja kirjaamisten takia esim hoitajat . kyllä mietityttää iltavuoro sairaalassa jossa ulkolainen kielitaidoton hoitaja, kuurolla, sokealla, dementoituneella vanhuksella.
KAIKKI MAKSETAAN VAILLA HUOLIA JA TRVEYDENHOITO PELAA AINA PAREMMIN KUIN TAVIS SUOMALAISELLA.
Miljoonat otetaan suomalaisilta ja jätetään suomalaiset paitsi. Kiristetään veroja ja perusterveydenhoidon maksuja, lääkäriin ei pääse, soittoihin ei vastasoittoa tule. Ikäihmisien huolehtiminen jäänyt ja yksinäiset vanhukset vailla hoivaa.
meillä ei varaa HOITAA kun matut vie kaikki rahat. matujen tukirahoja nostettiin kun suomalaisilta poistetaan etuja ja lisää pitäävielä ottaa.
kuntien alkessa 2025 vuoden alusta hoitamaan työllisyyttä niin kaikki jotka 101 päivää työllistymättä HEISTÄ ON MAKSETTAVA SAKKOJA 450 € PER PÄÄ VALTIOLLE. onkohan tasaarvoista kuinka matut ja mustalaiset velvoitetaan tekemään töitä. ukrainalaisia suomessa kolme vuotta saanut loisia ja mustalaisia vaills työpakkoa koko vuosisadan kun eivätole kotoutuneet suomeen.
kuntien rahatilanteet tulevat huonontumaan entisestään.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315693
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus134012- 1962369
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1661760Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan791676Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351467Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141375En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741345viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241204- 941195