Tupakan kasvatus?

Anonyymi-ap

Hei.

Minua kiinnostaisi tietää, että mitenkä mahtaa onnistua virginiantupakan (nicotiana tabacum) tai palturitupakan (nicotiana rustica) viljely Pohjois-Suomen kesässä, vai mahtaako onnistua ollenkaan?

Jos mietitään vaikkapa siementen viljelyä isoon kukkalaatikkoon omalle parvekkeelle, niin onko minkäänlaisia mahdollisuuksia kukintaan?

7

1195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukkiako varten aioit kasvattaa? Keväällä laita kasvamaan, voi muutaman viikon kasvattaa sisällä, ja lämpimien ilmojen saapuessa istuttaa parvekkeellesi. Lannoittaa pitää niin, että lehdet kasvavat komeiksi.

      • Anonyymi

        Ajattelin kasvattaa tupakkaa omaan käyttöön sätkään rullattuna, käytin tuota kukinta-sanaa kun olen uusi näissä viljelyhommissa enkä ymmärrä näistä mitään :)

        Mutta tosiaan, kaikkihan alkaa siementen tilaamisesta netistä. Mutta sitten? Keväällä annetaan kasvaa sisällä ruukussa ikkunalaudalla (?), lämpimällä sitten parvekkeelle kukkaruukkuun. Millaista multaa/lannoitetta ja minkä verran, lämmintä vai viileää vettä?Hankalinta tulee olemaan lehtien kuivattaminen ja fermentointi, en tiedä että mitenköhän se mahtaa onnistua kerrostaloyksiössä muuten kuin lasipurkissa?

        Olen tosiaan melko avuton kun olen uusi tällä "alalla", vaikka olenkin lukenut netistä jonkin verran tästä.


    • Anonyymi

      Noin yleisesti, kasveille on hyvä antaa haaleaa vettä. Kasteluun paras ajankohta on aamupäivä. Mutta jos tupakoit, niin pitää olla erittäin tarkka, etteivät tupakissa mahdollisesti olevat taudit tartu taimiisi. Kokeile kessua ensin.

    • Anonyymi

      Noin yleisesti, pieniä taimia ei pidä lannoittaa. Lannoitteesta voi seurata äkkikuolema taimille. Mutta kun kasvu on käynnissä, niin tavallista, punaista kastelulannosta voi antaa, joko ohjeen mukaan tai mieluummin sen mukaan, miltä taimet näyttävät. Tupakille voi antaa myös kanankakkaa. Jos satoa kehittyy, niin lehtiroudit halkaistaan muutaman sentin matkalta ja pikku keppi tai tikku työnnetään lehtiruotista läpi. Samaan tikkuun tietenkin monta lehteä. Lehtitikut asetetaan kannattimen varaan pimeää ja ilmavaa paikkaa kuivumaan.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tupakan viljely onnistuu meillä vallan helposti.
      Virginia laadun kasvatuksesta on kokemusta.
      Maaliskuulla kylvetään esikasvatukseen, kesällä, kesäkuun alulla avomaalle, joinain kesinä on aivan kukkinutkin komeasti.
      Tieten, jos on massia voi tuollaiseen sarjaan laittaa hilloa. Suosittelisin kuiten vain ihan tupakan siemen pussin ostoa vaikka simenvesalta, siementen idätyksen vaikka pihveiltä jääneessä muovirasiassa, kukkamullassa,
      Priklaa kasvit omiin ruukkuihin, joissa saavat olla ulos siirtoon asti. Myös parvekkeelle voi laittaa isompaan laatikkoon.
      Onnistuneen tupakki kasvin alimmat lehdet on kooltaan kuin perinteisen sanomalehden sivu, eli vaatii tilaa / kasvi.
      Viljely tapaan kuuluu lehtihangalla nousevien uusien pienten lehtialkujen poisleikkuu...
      Onnistuneimman makuista tupakkia tulee niinä kesinä kun saa tupakin kukkimaan.

      Kirjastosta voi löytää, ainakin ns maakunta kirjastoista "kotimaisen tupakan kasvatus ja jalostaminen".
      Fermentointi vaatii enempi harjoittelua kuin tupakin kasvatus. Tarkoittaa hiostamissa, jossa lehti muuttuu ruskeaksi, jolloin tupakin maku paranee.

    • Anonyymi

      Tupakkakasvien kasvattaminen tuskin lienee mitään salatiedettä. Onhan niitä ennenmuinoin kasvatettu Suomessakin saunan kupeessa kesäisin kessuksi sanottuna. Rohkeasti vaan kokeilemaan. Ensin siementen idätys, kostella mullalla, ehkä vähän liotusta haaleassa vedessä pari päivää, sitten multaan kevyesti multaa voi olla vähän siemenen päälläkin ja pitää sitä kosteana, vaikka lasin alla tms "hatun" alla itämässä, pienesti saa aurinkokin osua idätettävään, kunhan ei paahda suoraan aurinkoisella ikkunalla.

      Kyllä se siitä lähtee, kun on itänyt alkaa taimen kasvatus ja siihen löytyy ohjeitakin netistä, ottaa ne luomuimmat ja simppelimmät ohjeet huomioon, joissa selkokielellä kerrotaan miten kasvin kasvatuksessa pitää toimia. Onnea matkaan !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2834
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2511
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1172
    4. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1015
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      124
      1002
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      1000
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      952
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      320
      921
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe