Olen nelikymppinen nainen, jolla diagnosoitu nuorena SVT. Kohtauksia on ollut paljon nuorempana ja ablaatiotakin koitettu, mutta ei saatu korjattua. Nyt kohtaukset olleet lähestulkoon pois noin 5 vuotta. Jotain paniikkioireiluakin ollut nuorempana, mutta hyvin usein sekoittunut sitten SVT:n kanssa, että en ole aina erottanut kummasta kyse. Nyt sellaistakaan ei ole ollut ja psyykkinen vointini ollut erinomainen. Tänään kävin rauhallisella noin tunnin kävelyllä, kun loppuvaihessa alkoi yhtäkkiä vähän huimata ja tuntui, että alkaa taju lähteä. Samalla syke nousi pilviin ja alkoi ahdistaa jollain tapaa ja hengästytti, hengitystiheys oli korkea. Erityisesti uusi tuntemus oli tosi vahva ahditus ja se, että hengitin tosi tiheästi. Aiemmin SVT yhteydessä on kyllä hengästyttänyt, mutta ei noin voimakkaasti. Hengitys ei vinkunut tms. Ja pulssini ei ollut valmiiksi kävelystä ollenkaan koholla, sillä olin juuri tätä ennen noin 5 min valokuvailemassa luontoa ja pulssi ehkä noin 80 korvilla. Olin jo soittamassa ambulanssia, mutta soitin sitten miehelleni, joka olikin lähettyvillä omalla lenkillään ja pian tapasin hänet. Melko pian sitten kohtaus meni ohi ja sen jälkeen vointi ollut normaali. Olisikoha ollut se SVT, mutta nyt vähän voimakkaammalla hyperventilaatio/hengenahdistusoireella? Paniikkikohtaukseen en usko, sillä mitään siihen provosoivaa ei tapahtunut ja viimeisimmästäkin mahdollisesta paniikkikohtauksesta on noin 25 vuotta. Ei kai mitään vakavaa voisi olla kyseessä?
Vastaukset 1
- Anonyymi
Olisit soittanut sen ambulanssin niin asia olisi selvinnyt..sydänfilmissä olisi näkynyt..tai käynyt sen miehesi kanssa päivystyksessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???301157- 106953
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha611912- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70666
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666