Keskiolutkielto

Anonyymi-ap

Aikoinaan on Hyryllä ollut keskiolut kielletty kaupoissa. Miksi näin on tapahtunut ja ovatko baarit saaneet sitä myydä. Miten tällainen päätös on voinut syntyä ?

9

718

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunta sai aikoinaan päättää myydäänkö kunnan kaupoissa keskiolutta vai ei. Hyrynsalmi kuului tähän kieltokuntien joukkoon.
      Oli se pöljä päätös! Kansa haki sitten ämmästä taikka Kajaanista olutta, vaan kun oli jo sinne asti ehitty, ostettiin lasti väköviä ja muutkin elintarvikkeet samalla reissulla. Joku saattoi sitten keittää ponuakin tai panna kiljua. Oman kunnan yrittäjät näivettyivät samaan aikaan.

    • Anonyymi

      Kuulin sitä aikaa eläneitä että kunta tosiaankin oli tehnyt näin varmasti Hyrynsalmen historian pöljimmän päätöksen ja eräs kauppias oli tätä päätöstä hommannut koska halusi että oman kaupan imago on olla tosi hurskas ja raitis.
      Enemmän mahtoi olla kyseessä se että pelkäsi omien asiakkaidensa käyvän muissa kylän vähemmän hurskaissa kaupoissa ostoksilla, kukaan kun ei heiltä olutta oikein ilennyt ostaa.
      Päätöstä ei voi kuin ihmetellä kun se on saanut aikaan vain sen että kuntalaiset joutuivat hakemaan keppanansa Kuhmon ja Ristijärven ja Suomussalmen puolelta.
      Siinä valtava raha karkasi kunnasta pois,
      vähän samanlaista pöljyyttä on nykyään viinaralli Tallinnasta.
      Ja sen hurskaan kaupan työntekijät kun hakivat kaljansa muista kaupoista kun olut sitten tuli myyntiin.
      Kateudesta siis kyse.

    • Anonyymi

      Milloin tästä kiellosta on päätetty ja milloin se poistu?

      • Anonyymi

        1980-luvun puolivälissä se alkoi, oisko ollu 85-86 ja päättyi 1990 luvun alkupuolella, ei muista tarkempia vuosilukuja kun alkaa jo muisti pettää muutenkin. Sen muistan kuitenkin että nuoriso haki kiellon aikaan paljon, hyvin paljon, oluita Jokikylän kaupasta Ristijärven puolelta. Itse en siitä niin perustanut, saunakaljat joskus ohimennessä haettiin. Kun keskiolutta sitten taas Hyryltä alkoi saamaan, meni Jokikylän kauppa kiinni. Kertoo jotain oluen myynnin määristä mitä se silloin oli.


    • Anonyymi

      Monta baaria oli silloin kylällä. Kaikki sulkivat ovensa kun ei saanut myydä olutta.

    • Anonyymi

      Tämä kieltoko koski myös baarejakin ?

      • Anonyymi

        Kyllä


    • Anonyymi

      En tiedä muistiko isäpappani oikein että baareja on ollut yhteen aikaan seitsemän joissa myyty olutta.
      Melkoinen takaisku varmasti ollut kun silloin oli suht paljon asukkaita ja heillä töitä kun oli isot sahatkin.

    • Anonyymi

      Ei pie paikkaansa, kielto ei koskenut baareja !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe