Miten edetä?

Anonyymi-ap

Mitähän tällaiset arvot kertovat kilpparini tilanteesta:
P - Tyreotropiini: 1,03 mU/l
P - Tyroksiini, vapaa: 11,6 pmol/l

Lukemani perusteella tiedän, etteivät pelkät labrat kerro koko totuutta yksilötasolla, vaan tilanteen kartoittamiseen vaikuttavat myös oireet. Mutta edelleen lukemani perusteella tiedän, että lääkärit tuntuvat tuijottavan pelkkiin arvoihin eivätkä potilaaseen, - mikäli potilaalle julkisella puolella lankeaa sellainen siunattu arpa, joka sallii saajansa astua todellisuuden tuolle puolen, Kaikkein Pyhimpään: terveyskeskuslääkärin vastaanottohuoneeseen, nokakkain elävän lääkärin kanssa.

Tuota arpaa olen lisääntyneine ja monenkirjavine vaivoineni viimeiset pari vuotta tavoitellut, toistaiseksi tuloksetta. Toki ajanvarauksen puhelinpalvelu takaisinsoittopyynnöllä soittaa, ja hoitaja langan toisessa päässä kirjaa vaivani ja kertomani ylös. Hän lupaa konsultoida "mahdollisimman pian" lääkäriä ja ilmoittaa lääkärin kannan minulle "ensi tilassa", mutta että ihan lääkäriaikaa, ei ei, herran pieksut, se ei tule kyseeseen, tyvvär. Näin on tapahtunut useamman kerran.

(Sivumennen mainittakoon, että hoitajakunnan, tai ainakin kyseisen hoitajan aikakäsite eroaa omastani sikäli, että hänen "mahdollisimman piansa" ja "ensi tilansa" ei vielä reilun kahden vuoden jälkeenkään ole koittanut. Alkuun soittelin ja kyselin usein, sittemmin harvemmin, enää en lainkaan. Ehkä olin jo saanut hankalan asiakkaan maineen, sillä kovin, kovin turhautuneena eräs toinen hoitajarouva kiukutteli, että asiani on kyllä lääkärin listalla. Lista tuntuu siinä tapauksessa olevan kymmenien kilometrien mittainen.)

2

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäys ap:ltä: Siis noi nyt mitatut arvot ovat viime viikon torstailta, eli ihan tuoretta tavaraa. Olen kärsiskellyt monenmoisista ikävistä oireista useamman vuoden ajan apua saamatta, seikka josta paikallisen terveyskeskuksen toimintaa kohtaan kohdistamani purkaus tuli aloituksessa kummunneeksi.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        💋 ­­­N­­­y­m­f­­o­­­m­a­­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#179620581

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      192
      3870
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      53
      3247
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      229
      2672
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      254
      2260
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      77
      1938
    6. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      35
      1447
    7. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1367
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1228
    9. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      99
      1081
    10. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      929
    Aihe