Helou! Ikävä juttu. Olen siskollani kylässä ja hänellä on päältäpäin täytettävä pyykinpesukone. Ei siis sellainen yleinen sivusta vaakatasossa täytettävä vaan sellainen missä rumpu täytetään päältäpäin. Pienessä kylppärissä tilanpuutteessa laskin kännykän rummun päälle jotta olisin voinut pestä kasvoni. No puhelin valahti rummun väliin.
Avattiin koneen sivuseinä vain jotta nähtiin rummun olevan ns. umpinainen eli puhelin oli pudonnut johonkin väliin mistä sitä ei saa pois kuin luokkaa irroittamalla rummun sivu seinä (missä mm. sähköjohtoja) No siihen ei enää uskallettu koskea.
Toivottavasti siskon puoliso löytää keinon saada se puhelin pois, ei viitsisi soittaa ammattilaista opiskelijana puhelimen takia✌️
Mites muiden maanantai-ilta?
ainiin! lähden ylihuomenna lähes toiselle puolelle suomea kotiin, mukavaa jos sitä ei saada huomisen aikana pois koneesta
Pudotin puhelinmeni pyykkikoneeseen
6
210
Vastaukset
- Anonyymi
Tähän asti kaikissa päältätäytettävissä koneissa on rummussa ollut pienet aukot joista voi kaivaa rummun ja varsinaisen altaan väliin/pohjalle pudonneet pikkuesineet pois. Tai sitten käännätte konee3n ylösalaisin ja ravistelette 🤣
- Anonyymi
Rummun pohjassa on olake tai ns pesulapa (washing pad)(myös rummun sivuilla on sellaiset), jotka on irroitettavissa. Ne on yleensä vain muovisilla klipseillä tai ns. kynsillä kiinni rummussa. Ohjekirjassa yleensä mainitaan, että miten rummun olake irroitetaan. Kun olake on irti, niin sen reiästä näkee pesualtaan pohjalle. Sen kautta puhelimesi luultavimmin saadaan ongittua pois
- Anonyymi
Rummun luukku kiinni ja pyöräyttäkää rumpua käsin ½-kierrosta. Tällön näkee olakkeen ulkopuolelta ja saattaa se kiinnitysmekanismikin aueta. Kuvainnollisesti ja tuurilla myös kirjaimellisesti.
- Anonyymi
Joissain päältätäytettävissä poistoveden sihti on siellä koneen pohjalla, ja sen puhdistamista varten rummussa on kannen vastakkaisella puolella pieni avattava luukku. Eli kun kurkistaa pesurumpuun, niin siellä "pohjalla".
- Anonyymi
Luulisin että se päältätäytettävän alaosa ei ole umpinainen joten sopivasti kallistamalla pitäisi päästä sinne näkemään ilman mitään hajottamatta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulisin että se päältätäytettävän alaosa ei ole umpinainen joten sopivasti kallistamalla pitäisi päästä sinne näkemään ilman mitään hajottamatta?
Toki pitää lukea käyttöohjeista saako sitä kallistaa miten paljon vai pitääkö laittaa ne alkuperäiset kuljetukseen tarkoitetut kiinnitysosat kiinni ennen jatkotoimenpiteitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup584118Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1262944Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua432643Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652197Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4371797- 621277
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.721266- 571170
- 2591069
- 45988