Ajattelin ottaa loppuelämän ajan, mutta nyt lääkäri sitä mieltä, että pitäisi lopettaa, ettei vaan tule sitä ja tätä tulppaa.
Vastaukset 9
- Anonyymi
Tiedän yhden joka söi lopun elämänsä ja eli yli 90 vuotiaaksi, eikä silloinkaan kuollut niiden tablettien vuoksi . Aina hyvin nuorekas ja pirteä oli , sen sanoi johtuvan juuri siitä että syö tabletteja .
- Anonyymi
Pari tuttuani sai syövän enkä uskaltanut enää jatkaa hormonien syömistä.Jouduin ottamaan Sitalopramin tilalle.Muistelen että en käyttänyt vuottakaan hormooneja
- Anonyymi
Minä yritin aikanani korvaushoitoa mutta aloin voimaan entistä huonommin ja kovia päänsärky kohtauksia . Kun lopetin niin päänsärkyä ei tullut enää mutta hikoilu jatkui muutaman vuoden ja sekään ei olleet mitään pikku hikoilua vaan ihan liiallista . Sitten loppui himoilutkin aikanaan ja elämä tuli jotakuinkin siedettäväksi
- Anonyymi
En ole syönyt estrogeenia lainkaan. Käytössä on Vagifem emättimeen. Ikä 74 vuotta.
- Anonyymi
Olet niitä harvoja onnellisia joille ei tule haittaavia menopaussioireita. Jos on selvinnyt menopaussista vähäisillä hikoiluilla, ei kaipaa estrogeenihoitoja. Joskus hyvin kauan sitten pistettiin naisia hullujenhuoneeseen kun tuli valtavan vaikeita menopaussioireita eikä ollut hoitokeinoja.
- Anonyymi
mulla alkaa nyt 4 vuosi ja olen 56. Yritin olla ilman, mutta unettomuus (eli tunnin välein heräily klo 2. eteenpäin palasti jälleen ja yöllä kuumat aallot) joten aloitin uudelleen. Työpäivä kun kestää noin 10h niin ei oikein tuollaisilla unilla pärjää. Unilääkettäkin kokeilin mutta tokkura kamala. Estrogeeni hoitaa täysin yöunet kuntoon mun kohdalla. En vain voi elää arkea ilman hormonihoitoa.
- Anonyymi
Eikös se just ole paha tukosriskin vuoksi, jos lopettaa ja taas aloittaa uudelleen, pitäisi olla säännöllisesti käytössä. Näin olen kuullut ja lääkärinikin mainitsi tästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös se just ole paha tukosriskin vuoksi, jos lopettaa ja taas aloittaa uudelleen, pitäisi olla säännöllisesti käytössä. Näin olen kuullut ja lääkärinikin mainitsi tästä.
saattaa olla, mutta pakko oli aloittaa. muuten en nuku enkä jaksa. Riskillä sitten mennään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1202452Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401622Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6531066- 106993
- 71972
- 98926
- 48885
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk81749Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik33736- 71718