Perheeni tuhosi itsetuntoni

Anonyymi-ap

Olen yläastetta lopetteleva tyttö,joka vihaa perhettään ja itseään.Vanhempani luulevat olevansa täydellisiä.Jos jotain huonoa tapahtuu,syy on automaattisesti minun.Olen herkkä itkemään,ja jos itken,saan kuulla,että minun pitäisi olla kovempi.koko ajan pitää hymyillä,vaikka olisi kuinka huono olo.Jos vähänkin tiuskaisee takaisin,leimataan vaikeaksi teiniksi.Jos vanhempieni sanoihin on uskominen,olen laiska,heikko ja lapsellinen.

Ja kyllähän minä sen kaiken uskon.

Vihaan itseäni ja elämääni,saan kaikista netissä tekemistäni masennustesteistä pahimman mahdollisen tuloksen.Ahdistaa järjettömästi.Kaikki päivät ovat vain vastoinkäymisiä vastoinkäymisten perään,eikä rakasta perhettäni edes kiinnosta.

Haluan vain kuolla pois. Se tekisi kaikesta paljon helpompaa.

3

369

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikasti tiedän tunteesi. minulla on äiti joka kärsii masennuksesta ja häneltä perin ahdistuksen. syytän häntä siitä sillä se suututtaa.
      no sihen että haluat kuolla niin minulla se meni ajan kanssa ohi. no aloin käymään psykolla ja se auttoi. niin jos ongelmasi pahenee niin käy ihmeessä.
      olen pahoilla että perheesi on vienyt itsetuntosi. he välittävät valtavasti sinusta usko. mutta se ei tuossa iässä tunnu siltä. toivon että tästä oli apua.
      t 13v tyttö

    • Hei,

      On olemassa matalan kynnyksen auttavia tahoja, joissa voi jutella mielessä olevista huolista turvallisessa ympäristössä ja luotettavasti.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esim. SaapasChatit on suunnattu nuorille ja niissä on aina avoin teema. https://tukinet.net/teemat/saapaschat/ryhmachatit/

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      https://sekasin247.fi/

      Sekasin-chat nuorille on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 9-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Olen olemassa myös erilaisia ihmisiä kuin sinun tällä hetkellä tietämäsi ihmiset. Sellaisia ihmisiä kuten sinä olet itse. Sitten kun pääset asumaan itsenäisesti niin voit valita kenen seurassa vietät aikaa. Sinun täytyy vain kestää näitä huonoja aikoja siihen asti. Asiat muuttuu paremmaksi. Tuo ei ole syy menettää henkeä koska elämä tarjoaa paljon parempaa mistä et voi tietää. Elämä palkitsee ne ketkä yrittää. Eli kun teet vaan päivästä toiseen sitä samaa missä olet hyvä niin elämä palkitsee ja sinua arvostetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2131
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1399
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1366
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      370
      1243
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      938
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      161
      819
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      796
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      722
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      716
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      665
    Aihe