Mikä läppäri sopisi yliopistoon diplomi-insinööri opiskelijalle? Kannattaako maksaa macbookista (M1 vai M2) vai riitääkö acerilta tai lenovolta useamman sadan halvempi?
Vastaukset 12
- Anonyymi
Riippuu minkä alan diplomi-insinööri opiskelija.
Eikä Kunnon Lenovo Thinpad ole halvempi! eikä Acer ConceptD 7 Pro sekään
Huawei Matebook pro tai Samsungin paremmat koneet.. Jotka tehty tositoimiin.
Ei kannata unelmoida että menisit samalla koneella koko koulun. Ainakaan sillä macbookilla.
Windows on nykyään ihan paska! Jote se puoltaisi Macbookia, mutta winkoneisiin saa myös Ubuntun.- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17964993q
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
IBM Thinkpad on sopiva.
- Anonyymi
Museovapunen taas asialla.
- Anonyymi
Windows kone ehdottomasti. Applen laitteet on kuin suoraan Pohjois-Koreasta eli erittäin rajoitettuja käyttää.
- Anonyymi
Paitsi että windows-koneella ei pärjännyt, koska suuri osa kursseista oli toteutettu linux-ympäristössä: Vaihtoehtoina käyttää koulun servereitä tai virtualisointi tai asentaa Linux. Kannattaa opetella tosin hiukan käyttämään windowsiakin.
Tai sanotaanko toisin: On helpompi asentaa linux-koneelle tarvittavat ohjelmat yhdellä käskyllä kuin käyttää samaan asiaan muutama tunti omaa aikaa windows-puolella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paitsi että windows-koneella ei pärjännyt, koska suuri osa kursseista oli toteutettu linux-ympäristössä: Vaihtoehtoina käyttää koulun servereitä tai virtualisointi tai asentaa Linux. Kannattaa opetella tosin hiukan käyttämään windowsiakin.
Tai sanotaanko toisin: On helpompi asentaa linux-koneelle tarvittavat ohjelmat yhdellä käskyllä kuin käyttää samaan asiaan muutama tunti omaa aikaa windows-puolella.UBUNTU on loistava.
- Anonyymi
Kannattaa odottaa hetki ennen kuin hankkii konetta. Kuulostele hetki mitä koneelta vaaditaan ja onko mahdollisesti saatavilla opiskelijalisenssejä esimerkiksi vain windows-ympäristön koneisiin. Lisäksi kannattaa katsoa miten koneen telakointi onnistuu niin, että sen saa tarvittaessa kotona ja koulussa yhtä helposti kiinni kunnon näyttöihin. Kukaanhan ei oikeasti tee töitä läppärin näytöllä, ellei ole reissussa.
- Anonyymi
Thinkpad x13 verkkokaupan tarjouksesta.
- Anonyymi
Itselle Powerin myyjä suositteli MacBook Pro 14. Sillä kuulemma pärjää helposti koko koulun ja tehoa riittää. Ei kuitenkaan aikaisempaa kokemusta macbookeista, joten mitä mieltä muut on kannattaako maksaa se 2500€ vai katsoa jotain muuta?
- Anonyymi
Kodinkoneliikkeessä harvoin on asiantuntemusta koneen valinnassa ainakaan tietyn opintosuunnan tarpeisiin. Kirjoitteluun ja netin selaamiseen käy kaikki. Pahimmassa tapauksessa myyjä suosittelee sitä laitetta josta saa itse parhaan provikan/pisteet/tai muun henkiökohtaisen edun. Toki koneen pitää olla edes vähän sinne päin, mutta ei välttämättä mikään oikeasti paras vaihtoehto.
Jos on edes joku kone käytettävissä koulun alussa, kannattaa hetki seurata tilannetta ja valita kone sen mukaan mikä vaikuttaa olevan kyseisen alan opiskelun kannalta paras vaihtoehto. Monesti valinta on myös vähän edullisempi sitten syssymällä, kun on valittavissa laitteita Black Fridaysta tai Cyber Mondaysta.
Ohjelmistoihinkin kannattaa hieman varata rahaa. Opiskelee sitten melkein mitä vain, niin MS Office Home&Student on lähes välttämätön hankinta ja sitten opintosuunnan mukaan saattaa tulla tarpeelliseksi hankkia varsinaisia alan ohjelmia joko täyteen hintaan tai opiskelijalisenssillä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kodinkoneliikkeessä harvoin on asiantuntemusta koneen valinnassa ainakaan tietyn opintosuunnan tarpeisiin. Kirjoitteluun ja netin selaamiseen käy kaikki. Pahimmassa tapauksessa myyjä suosittelee sitä laitetta josta saa itse parhaan provikan/pisteet/tai muun henkiökohtaisen edun. Toki koneen pitää olla edes vähän sinne päin, mutta ei välttämättä mikään oikeasti paras vaihtoehto.
Jos on edes joku kone käytettävissä koulun alussa, kannattaa hetki seurata tilannetta ja valita kone sen mukaan mikä vaikuttaa olevan kyseisen alan opiskelun kannalta paras vaihtoehto. Monesti valinta on myös vähän edullisempi sitten syssymällä, kun on valittavissa laitteita Black Fridaysta tai Cyber Mondaysta.
Ohjelmistoihinkin kannattaa hieman varata rahaa. Opiskelee sitten melkein mitä vain, niin MS Office Home&Student on lähes välttämätön hankinta ja sitten opintosuunnan mukaan saattaa tulla tarpeelliseksi hankkia varsinaisia alan ohjelmia joko täyteen hintaan tai opiskelijalisenssillä.Käytännössä kaikki korkeakoulut ja yliopistot tarjoavat opiskelijoille O365 -paketin ilmaiseksi, eli siihen ei tarvitse laittaa rahaa kiinni. Erikoissovelluksia ei kannata alkaa itse ostaa, vaan pyrkiä käyttämään niitä koulun omilla työasemilla. Esim. Aalto Yliopisto tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuden käyttää sovelluksia virtuaalikoneiden kautta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212264Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko831479- 132958
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.142741Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95672- 54666
- 13627
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan96602Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12598- 65561
Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298556On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus42552Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44549- 42525
- 136521
Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas28508Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36500- 77494
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan14490Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä52474