Elämä näytti viime viikolla nurjat puolensa, mutta kiitos jämsän poliisille ja ensihoidolle avusta.
t.kenraalintie
t.kenraalintie
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 132
Vanhimmat
Saiko joku juoppohulluuskohtauksen?
En vaan sairauskohtauksen, jossa sydämeni pysähtyi. Kiitoksia en anna todellakaan general way pubin henkilökunnalle, jotka eivät soittaneet hätäkeskukseen apua vaan jouduin sen tekemään itse raahautumalla entiselle nordean tiluksille.
Hemmetin tunarit sanoisi eräs entinen pressamme, jos ei henkilökunta näe eikä erota sairaskohtausta humalasta.
En tiedä mitä henkilökunnan päässä pyöri, ei vissiin mitään.
Onneksi kerkesin itse soittamaan apua. siinä oli oikeasti kiire.
No vaikuttiko sairauskohtaukseen kun joit käsidesiä terassilla?
Sepä se. Ne kohtaukset on sellaisia, mitä tulee aina tietyille tyypeille silloin tällöin.
Höpö Höpö. Missäs henkilökunta oli muka silloin. Miksi ette puuttuneet. Geeliähän se on, ei juotavassa muodossa.
Ne käsidesitörpöt teipattuna tolppaan ovat aivan turhia nykyaikana, joutaisivat pois muualta kuin kaupoista ja apteekista.
Itse asiassa sillähän ei ole väliä millä tai missä ne kohtaukset tulevat ihmiselle, auttaa häntä pitää silti.
Tukialuksen tietoon ei ole tullut tapauksia, joissa käsidesiä käyttänyt ihminen olisi pitänyt viedä Jyväskylässä sairaalaan.
Lähde; Jyväskylän katupartio tukialus
Verikokeissa ei löytynyt mitään vieraita aineita tai ainesosia.
Pyysitkö henkilökuntaa tai muita asiakkaita soittamaan apua?
Henkilökuntaa. Mutta ei käynyt. Ei soiteta oli vastaus.
Jos sinun sydän on pysähtynyt niin tuskin raahaudut mihinkään soittamaan mitään
Se pysähtyi siellä nordean tiluksilla kun poliisit olivat jo tulleet paikalle kun olin kerennyt heidät soittamaan, ensihoito tuli kuulemma perässä.
Empatiaa kaipaat ja ketkä näki,ei ollut sydänpysähdys,kai poliisi olisi alkanut elvytyksen?
Turha jatkaa keskustelua ,uhohda koko juttu.Katkeruus syö sydäntä.
Pubin ikkunastako vahtasitte? Kyllä siinä sydänkin pysähtyi, mutta onneksi sairaanhoito tuli sitten paikalle. Poliisit soittivat ensihoidolle että laittakaa vauhtia ja ambulanssi käytti äänimerkkiä että lähellä ollaan. Näitte ja kuulitte varmaan senkin. Paareilla vietiin pois, toki näitte senkin.
Mites sen ortopedin tulevan kämmenen leikkauskulut ja muut kulut? Lähetänkö suoraan pubille vai maksaako sen aikanaan omistaja. Minulle ihan sama. Lasku tulee perässä.
On kyllä todella vähät välittävää toimintaa pubin henkilökunnalta.
Toivottavasti ette hakeudu sosiaali- ja terveydenhoito alalle sähläämään.
Mites tämän laskun kanssa? ortopedin ja kirurgin laskun sekä matkat ja sairausloma.
Tuonko sinne pubiin sitten kun leikkaus on tehty.
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17966384r
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Varmaan aika paljon tuossa tilanteessa vaikuttanut oma käytöksesi ja kuinka olet käsidesiä juonut. Kannattaa ensi kerralla käyttäytyä normaalisti ja olla juomatta jotain mikä ei ole juotavaksi tarkoitettu.
Miksi pitää olla ilkeitä aloituksen kirjoittajalle? Miksi näissä kaikissa Jämsänkosken ketjuissa ollaan ilkeita kaikille???
Ei tässä varmaan kukaan ilkeä ole ,vaan aloittajan kirjoitus ei kyllä totuudenmukainen,koska näkiöitä oli useita ko.tapauksessa.Toivoisin aloittajalta totuutta asiaan.
Totta tämä.
Se on se jämsän tauti, täällä on liian vähän maailmaa nähneitä ja liikaa omassa pienessä piirissä pyöriviä.
Totuus on se että general way pub teki pelastustoimen laiminlyönnin ja piste.
Minua on kehotettu tekemään ilmoitus eteenpäin, mutta en aio sitä tehdä, koska olen ollut pahemmissakin paikoissa viimeisen puolen toista vuoden aikana.
Haluan vain sen, että päivitetään näitä pelastustoimen kutsuja vai pelkäättekö anniskelulupien lähtöä määräajaksi koska ette apua soittaneet. Sehän siinä ja välinpitämättömyys on takana. Rahat kyllä kelpaa!
Täällä on niitä pieniä kuppikuntia, jotka muka tietävät toisten asiat paremmin kuin henkilö itse. Sen takia ollaan ilkeitä kun itsellä on tylsää.
Elämä näytti nurjan puolensa ja tyyppi kiitti poliisia ja ensihoitohenkilöitä. Mitä tässä ei ole totuudenmukaista? Pointti varmaan oli että halusi kiittää auttavia ihmisiä.
No jos heitetään baarista pihalle käytöksen vuoksi ja sit soitetaan häkeen, niin voi miettiä mikä on auttamisen tarve? Tottakai auttaa pitää silloin kun on oikea tarve.
Olisi uusi omistaja ostanut vaan sen harrikkansa eikä konkurssikypsää pubia. Pääsisi itse paljon helpommalla.
Turhaa sanahelinää. Olisitte sitten auttanut. Kirjoitin aiemmin että kun henkilökunta ei erota sairauskohtausta humalasta.
Kiss. Keep it simple stupid.
No nyt se ratkesi tuokin. Nimittäin vasen kämmeneni on murtunut. Se on tietysti tullut siinä kun heititte minut ulos baarista.
Ihmettelinkin missä se on mennyt.
Olen sen verran iso kaveri että minua ei pienellä voimalla noin vain heitellä.
Jos poliisi haluaa aloittaa asiasta esitutkinnan olen tottakai mukana. Mutta itse en aio olla aktiivinen asian suhteen vaikka tässä jo kaksi rikosta näyttää toteutuneen. Pelastustoimen laiminlyönti ja pahoinpitely. Asianomistajarikos tämä tietysti on, mutta jos poliisi niin katsoo ja haluaa tutkia niin mikäs minä olen estämään.
Leikkaus edessä. Minne lähetän laskun?
Koska Jämsä on luonteeltaan sellainen pitäjä, että osataan olla vain ilkeitä ja kateellisia.
Tuo totta, seura tekee kaltaisekseen.
Näin on. Ajellu harrikkansa kanssa muille paikkakunnille. Miksi muuten just jämsänkoskelle muutit ja vielä Puistolaan.
Omiesi seuraan vai??????
Käsidesi aiheuttaa erilaista sekavuutta kuin alkoholi. Ensihoidon ylilääkäri Tomi Kavasmaan mukaan käsidesin juominen aiheuttaaa pahoinvointia, päänsärkyä, huimausta ja oksentelua. Käsidesi myös ärsyttää silmiä ja hengitysteitä, ja se voikin vaikeuttaa hengittämistä. Pahimmassa tapauksessa käsidesin juominen aiheuttaa kouristelua ja tajuttomuutta.
Käsidesin käyttö kertoo ahdingosta
Käsidesin käyttö päihtymistarkoituksessa on A-klinikan lääketieteellisen johtajan Kaarlo Simojoen mukaan ollut hyvin marginaali viimeiset vuodet. Simojoki kertoo, että käsidesiä käytetään päihtymistarkoituksessa silloin, kun ihmisellä on vaikea riippuvuus, eikä hän saa alkoholia muualta.
Simojoen mukaan käsidesin käyttö kertoo ahdingosta.
– Päihdeongelmaiset tietävät, ettei käsidesin juominen ole lähtökohtaisesti terveellistä. Täytyy ymmärtää, että ihminen, joka on riippuvainen, käyttää alkoholia ollakseen jotenkin toimintakykyinen.
Kannattaa mennä A-klinikalle kertomaan ongelmasi.
Ei minulla insinöörinä ole tarvetta mitään korvikkeita juoda, on kyllä sen verran paalua takana. Minut tuntevat tietävät sen.
Ja juominen toiseksi on vähän eri asia kuin laittaa käsidesiä kädelle ja maistaa. Ei voida puhua edes samasta asiasta.
Taitaa olla insinöörin paperit saatu postimyynnistä.. 🤣
Kyllä ne ovat ihan korkeakoulu tasoiset.
Hyvillä arvosanoilla. Keskiarvo 3.8
Työharjoittelu suoritettu Irlannissa Limerickin yliopistossa.
Ei ole. Olin nuoruudessani AHL pelaajien leirillä Philadelphiassa, sain siellä hyvin vastuuta ja pelasin otteluita "ylhäällä" kyseisessä joukkueessa. Siis AHL- joukkueessa en NHL- sitten päätin suuntautua akateemiselle uralle. Ja nyt kaikista hemmetin paikoista olen kateellisten ihmisten Jämsässä. Voisin kertoa paljonkin ja kerronkin kun osataan kysyä.
Voi tätä tarina "setää". 😂
Tunnen tän kaverin ja pitää muuten paikkaansa, muutenkin rikas tyyppi, olen aikoinaan käyny se kotitilallaan tyttären kans kun tyttö oli pieni, mentiin neste ralliin, komeita hirsirakennuksia ja järvi vieressä.
Miksei jäänyt sinne? Olishan se hienoa asua järvenrannalla insinöörin papereilla, mut tyytyy kaupungin vuokrakämpään koskella ja pyörii sekona pitkin kyliä. Taitaa olla eri tyyppi kyseessä.
Kerkiää sitä myöhemmälläkin iällä asumaan järven rannalla insinöörin papereiden kanssa jos niin päätän. Kaikki on sen suhteen auki vielä.
Eletään päivä kerrallaan kun kristallipalloni on vuosihuollossa.
Ja on ihan eri tyyppi.
Ei oo kaupungin vaan yksityisen vuokranantajan. Mikään ei ole jos helppouden kannalta katsoo niin helppoa kuin asua vuokralla kerrostalossa. Pihan "hoitaa"huoltoyhtiö kesät/talvet, jos joku kriittinen paikka hajoaa, liesi, uuni, jääkaappi, vessa, putket tms. niin soitto omistajalle ja homma korjataan. Postikin tulee oven luukusta sisälle asti. Kerran pari viikossa käy kaupassa kävellen tai autolla. En keksi helpompaa ja mukavampaa tapaa asua.
Olen asunut niin rivi kuin omakotitalossa, kaikissa omat hyvät puolensa, mutta helppoudessa kerrostalo ylivoimainen.
Ja olen juurikin se poliisille kiitokset ketjun tyyppi. Repikää tästä.
Lopeta jo. Olet saanut huomiosi. Olen ymmärtänyt et insinöörit ovat fiksuja, mut sinun kirjoituksia lukien alan oleen toista mieltä, tai sit on vähän pössähtänyt insinööri. Kun et taida töissäkään olla. 😅
On minulla kolme muutakin tutkintoa. Mutta otin tuon insinööritutkinnon vain esimerkiksi. Ja en ole virallisesti työelämässä ihan siitä yksinkertaisesta syystä että pärjään ilmankin. Huomasin aikoinani että ei se työ ja stressi lopu ellei itse tee radikaalin päätöksen. Olen ollut jo näin 39-vuotiaasta lähtien ja nyt ikää just reilu 50-vuotta. Ja olen täysin sinut itseni kanssa. Keskityn vain omaan tekemiseeni.
Tunnen myös. Kotipaikassa en oo käyny. Ei paljon asioistaan puhu, oikeestaan ollenkaan, pitää hyvin asiat omana tietonaan.Arvostan häntä siksi paljon.
Menetti lapsensa kaksi vuotiaana, rattijuopolle. Tekijä "huumekuningas" silloin. Eli sen jälkeen vajaan kuukauden. murhainfo kertoo loput. Siksi haluaa olla omissa oloissaan. Muksun kuolema jätti jälkensä.
Sen verran korjaan tai lisään ihan kuin päin vaan että lapseni ei elänyt kuukautta tapahtuman jälkeen vaan tää huumekuningas J.J. Lapseni kuoli heti yliajoon. Moni on kysynyt elikö lapsesi siis kuukauden sen jälkeen?
Älkää ajako humalassa!
Jokaiselle pitää soittaa apua, todella törkeää jos siellä on vain pällistelty! Hienoja ihmisiä.
No on joo. Taisi burgeriateriani jäädä viimeiseksi. Suosin muita kapakoita. Enkä ole aloittaja.
No jääpä muille enemmän. Heippa.
Nii, 13 euron kallista burgeria, joka oli vielä mautonta.
Voi sua🥺. Minä söin aivan mahtavan burgerin eilen GW:ssä, ja menen uudelleen tottakai. Olipa maistuvaa.
Joka päivä kun syöt kyseisen burgerin niin laske paljoko se tekee rahassa viikossa ja kuukaudessa. Tuo euron tulo markan tilalle on sumentanut ihmisten käsityksen rahan oikeasta arvosta. 13 euroa 78 markkaa. Kuka olisi aikoinaan maksanut sen summan burgerista?.
13 euroa? Onpas kallis burgeri, sillähän pitäis saada jo kunnon lounas.
10-11 euroa jo kunnon lounaasta vois maksaa, jos se on laadukas ja runsas.
Terassiltamme löytyy kameravalvonta ja ilomielin annamme poliisien tutkia asian, että miten asiat ovat OIKEASTI menneet, niin ei tarvitse täällä spekuloida asiaa.
Ystävällisin terveisin: General Way Pub
Mitä siellä sitten on tapahtunut? Heitetty juopunut henkilö aidatun alueen ulkopuolelle ja jätetty siihen vaikka hän tarvitsi apua? Onko oikein? Ei humala saa olla esteenä avun antamiseen. Ammattitaidotonta hommaa.
Lue aloituksen pari kolme ensimmäistä viestiä.
Tai koko ketju.
No voi helevetti. Et kai voi noin pösilö olla, että uskot näitä kirjoituksia, jolla joku omasta pullosta juonut pöhkö yrittää saada sympatioita ja syyttää muita onnettomasta kännielämästään. Otetaanpas vähän käsidesiä,skool.
Vai oon minä pösilö? Mitä siellä on juotu, omasta pullosta vai käsidesiä? Jos sairaskohtaus tulee kun ihminen on humalassa hänelle ei tarvitse antaa apua?
Todellakin. Jos on oikeasti nähty että asiakas "juo" käsidesiä niin sitä paremmalla syyllä pitää kutsua terveydenhoito paikalle. Ja asiakas terveyskeskukseen.
Siis mitä siellä nyt on juotu. Käsidesiä, omasta pullosta vai myyty asiakkaalle täysin liikaa pubista alkoholia??
Aviin tästä tapauksesta on kuitenkin ilmoitettu, joten ottanevat joskus asian puheeksi käynneillään.
Voi kun olisi ollu kamera. niin poliisikin olisi tahoessaan voinut nähdä todellisen tapahtuman. oli näet kerran niin, että kolme kaverusta ryyppäs ja yks alkoi lyömään niitä kahta jotka sammumis pisteessä. molmat siis sai syyttä suotta nyrkkistä.
Myöhemin se toinen sammunut tiedusteli kuhumustaan niin tää yks pahoinpitelijä kertoi kuhumun aihuetun een sen toisen toimesta. eli kertoi omat tekonsa toisen päälle,
no tämä kuhumuuntunut meni ja marssi poliin pakeille aj kertoi asian kuten oli kuullut tapahtuneen aj tpinen kuhumutettu todettiin syyylliseksi.
Tämä ei nyt suoraan kuuluu tähän ketjuun mutta muistuipa mieleen...
Ja oliko general way pubissa tai sen lähellä?.
Jos niin kertoo kyllä hyvin paljon henkilökunnan tasosta.
Mitä tapahtui?
Baarissa juotettu liikaa ja sitten heitetty asiakas pihalle jossa vaiheessa asiakkaan käsi on murtunut? Eli apua ei ole soitettu? Vähintäänkin omituista.
Oliver, 15, oli juuri palannut rippileiriltä, kun hän joutui kätilön tehtäviin
Oliver Rosenholm rohkaisee kaikkia auttamaan tosipaikan tullen.
KESÄKUINEN päivä jää varmasti Luumäellä asuvan Oliver Rosenholmin, 15, mieleen ikuisesti. Juuri rippileiriltä kotiin palannut Rosenholm toimi kätilönä, kun hänen siskonsa synnytti autoon. Hänet palkittiin keskiviikkona Etelä-Karjalan hyvinvointialueen Sydämen sankarit -mitalilla.
– Vaikka kokemus oli raffi ja jännittävä, niin päällimmäisenä tunteena kaikesta on onnellisuus, Rosenholm kuvailee.
Hän pitää kokemusta myös todella myönteisenä ja voimauttavana.
Oliverin sisko Aada Rosenholm tuli hakemaan häntä rippileiriltä ja kertoi, että heidän raskaana oleva siskonsa, Emma Rosenholm, on tullut sisarusten lapsuudenkotiin kylään. Yli lasketulla ajalla olleella isosiskolla oli alkanut aamulla supistukset.
– Ajettiin Aadan kanssa meille kotiin, ja selvisi, että Emmalla ovat supistukset alkaneet kovenemaan. Päätettiin, että nyt lähdetään ajamaan sairaalalle päin.
Matkaa kotoa Etelä-Karjalan keskussairaalaan on noin 25 kilometriä. Matkalla Emma Rosenholmin supistukset pahenivat ja lapsivedet menivät.
Aada Rosenholm ajoi autoa ja Oliver Rosenholm istui synnyttävän siskonsa kanssa takapenkillä. Autoa ajanut Aada piti yhteyttä hätäkeskukseen samalla, kun Oliver Rosenhom toimi kätilönä auton takapenkillä. Synnytys eteni vauhdilla.
– Absurdein tilanne oli se, kun lapsen pää oli ulkona ja tajusin, että lasta pitää tukea. Vasemmassa kädessäni oli vastasyntyneen pää ja toisella kädellä tsemppasin ja lohdutin siskoa, muistelee Oliver Rosenholm kesäkuisia tapahtumia.
”
Mie uskon siihen, että on kahdenlaisia ihmisiä: toiset hyppäävät täysillä mukaan ja tekevät sen mitä pystyy ja toiset jäätyvät.
Emma Rosenholmin lapsi syntyi autoon. Ensihoito tuli paikalle ja otti tilanteen hoitoonsa sen jälkeen, kun lapsi oli jo maailmassa. Oliver Rosenholm kiittelee myös paikalla tulleita ensihoitajia.
Lähde; IS 19.8
Näin kuuluu toimia kun on hätä eikä jäätyä. Jopa 15-vuotias lapsikin sen tietää.
Espoon keskuksessa Omnian koulutustiloissa syntyi eilen joukkotappelu, jossa osallisena oli useita opiskelijoita.
Koulun tiloissa oli meneillään tiedotustilaisuus, kun "uussuomalaiset" alkoivat provosoimaan muita oppilaita. Häiriökäyttäytyminen jatkui koko tilaisuuden ajan ja kun oppilaat poistuivat tilaisuudesta käytäville, niin siellä aloitettiin nujakointi. Henkilökunta ei voinut asialle mitään, tai ei uskaltanut puuttua.
Ainakin yhdellä videolla näkyy kuinka ilmeisen afrikkalaisen näköinen nainen hyökkää suomalaiselta näyttävän naisen kimppuun.
Tällaista sitä sitten saadaan, Ruotsissa tällainen on hyvin tuttua. Etelämaalaiset ei sivisty koskaan, eivätkä he pysty hallitsemaan tunteitaan, niin alkukantaisia ovat.
Näitä on autettu ja mikä on tulos..
Mihinkähän tämäkin ylläoleva liittyy? Ei pysty lukemaan edes rivien välistä. Tuskin liittyy Generaalin tapaukseen yhtään.
Outo "twiitti"
Eli olet vielä rasistikin!!
Kuunneltaa vaikka youtubesta Rebound bändin biisi Ota Riski.
Biisi on Promo not for sale. Saa rahalla allekirjoittajalta.
Välttämättä ei löydy kaikilta some härdelleiltä.
Kiva kuulla, että poliisit saa kiitosta. Yleensä näitä "kyttiä" mollataan. Me tarvitaan täällä Keski-Suomessakin POLIISEJA, arvokasta työtä. Nytkin on nuorisossa rikollisuus lisääntynyt huimasti.
Poliisiko ne sitten mielestäs lapset muitten kasvattaa? johan nyt on hemmettimoista kuraa tuommoinen ajattelu. kyl se kasvattaminen kuuluu sinne kotia.
No välillä siltä tuntuu!!
Lapset ja nuoret kantavat nykypäivänä entistä enemmän vastuuta perheen toiminnasta. Näinhän asia ei pitäisi tietenkään olla vaan aikuiset isukit ja äitylit ulkoistaa perheen ja alaikäisten toiminnat sillä että annetaan pari kymppiä ja laitetaan kylille, tee mitä lystäät, äiskä ei nyt kerkiä.
Näin on. Ei vain nuorisossa vaan myös työnantajissa on rikollisuus lisääntynyt!
Työntekijä ei ole mikään hyväntekijä!!
On tullut sen verran räntää niskaan tämänkin asian tiimoilta, ei muuten, mutta kun tätä ketjua lukee.
Toisaalta tekisi mieli hommata pubille varoitus, mutta en minä halua omistajalle mitään hankaluuksia, hän kun on selvästi vielä omaa elämäänsä hakevana ja sille suuntaa etsien löytämässä kenties sen kruununjalokiven tai uuden sammon, jolla voisi helpottaa arven rutiineja edes hieman vaikkakin mitättömältä kuulostavan pubin kautta.
Haluan sen sijaan tukea ja kannustaa häntä ja muita vastaavassa tilanteessa olevia takamatkalta elämän polulle starttaavia ihmisiä.
Kaarteessa juoksuhan on tilastojenkin valossa vaikeinta, mutta maaliviivan häämöttäessä ilme kirkastuu ja pää nousee pystyyn sekä ihminen puristaa itsestään ja muista loputkin mehut kaikkensa antaneena rojahtaessaan vuoteeseensa valmistautuen uuden työpäivän mielenkiintoisiin haasteisiin.
Kaikkea tsemppiä yrittäjälle.
Alkaahan se mieli virkistyyn,sulla ei mitään mahdoööisuuksia hommata yhtään mitään varoituksia,johan jo aikaisemmin kerroin käyttäydyit sekavasti ehkä kolme kertaa olit käsidesi pullossa kiinni,ennen kuin henkilökunta vei sen pois.Ravintola voi valita asiakkaansa,joten käytä mitä lie aineita ihan yksiksesi.
Joko sitä aletaan syyttää erilaisten aineiden käytöstä. Kunnianloukkaussyyte voidaan lisätä listaan pahoinpitelyn ja pelastustoimen laiminlyönnin lisäksi. Aina vaan näkymät paranee.
Ihan vaan maallikkolautamiehen vinkki. Pitäkää se käsidesi pullo siellä tiskillä sisällä jos sitä on pakko saatavilla pitää.
t.aloittaja
Ebballe tiedoksi. Otan omaan piikkiini tapahtuneen tapahtui mitä tapahtui, se on jo historiaa ja pidetään se historian kansissa minun puoleltani ainakin.
Olen pahoillani jos öykkäröin tai muuta vastaavaa häiriötä aiheutin.
Käteni on murtunut ja lääkärin mukaan vammat vastaavat kuvausta. Siitä on nyt nestettä imetty pois ja odotan jatkoa.
En aio kohdistaa sinuun enkä yritykseesi mitään vaateita, vaan maksan operaation ja muut kulut itse.
Kaikkea hyvää sinulle ja yrityksellesi. Tuliko nyt mukavampi mieli. Jos, niin kiva juttu.
t.PTK
Aviin on kuitenkin tehty ilmoitus, selittele sitten niille joskus.
yks ja sama henkilö jaksaa kirjotella ja vastata itselleen :D
Niinpä. Kun kukaan muu ei lähde keskusteluun mukaan, niin kommentoidaan itse niin saadaan taas keskustelu nousee ekaksi ja tuotua omaa itseään esille. Huomionhakuisuutta havaittu. 😁
Mitä sitten vaikka olisi juonut käsidesiä? Oikeuttaako se baarinpitäjän olemaan väkivaltainen jonka seurauksena asiakkaan käsi murtuu? Huh huh, kyllä on kamala paikka tuo. Ihmiselle voi tulla sydänkohtaus milloin vain ja silloin häntä pitää auttaa vaikka hän olisikin juuri juonut käsidesiä vai onko se niin suuri synti että muut muka paremmat ihmiset voivat vain katsella ja naureskella vieressä.
Niin justiinsa. Ollaan olevinaan niin bättre folk vaikka suomessa asutaan.
Tämäkin yrittäjä on näitä "yrittäjiä" no joo siinäpähän yrität.
Ja muista maksaa alvit, lellit, tellit, verot,palkat ja työnantajan kulut ja mitä niitä onkaan.
Myykö ne käsidesiä raakana vai onko se pelkästään lantrinkia?
Eiks siinä oo jotain makua pahentavaa ainetta mukana, ettei sitä pysty edes juomaan. Näin oon jostain lukenu. Enkä oo aloittaja ja poliisia ja ensihoitoa kiittänyt tyyppi.
Juo se yksi kadun mies jämsässä sitä, ottaa kämmenelle ja siitä suuhun. Yleensä s- marketilla.
Kuka heistä? Siellä ei montaa enää hengissä näytä olevan? Ehkä kolme tai jotain??
Kevään ja kesän aikana niitä aina tipahtelee pois kuin yrittäjiä konsanaan.
Näitä General Way pubeja on ympäri suomea useita. Kyseessä on selkeä ketjuyrittäjyys, kuten R-kioskeilla. Samoin kuin Monttu pubeja. Siinä yrittäjälle langetetaan paljon tulosvastuuta mutta vähän tuloja.
Olisi likka edes perustanut oman pubin eikä mitään muualta ohjattua liiketoimintaa. Nämä ovat tunnetusti hyviä rahanpesuyrityksiä.
Ja hyviä veronkiertofirmoja.
Hyvä kun tiedät tuon asian. Kannattaisko ehkä ottaa selvää ketju asioista ennen kun kommentoit🤣
Mielenkiinnolla odotan tietoa General way pubin ketjusta.
Yritysrekistereistähän nämä selviää kun osaa niitä lukea.
Ehkä ne tulevat, kenties jopa vuodet yrittäjänä opettavat sinulle tuonkin.
Kaikkea hyvää.
Omistajanhan se pitäisi tietää enemmän GW pubin ketjutuksesta. Olisit ottanut asioista selvää ennen kuin tartut k.......kypsän puikkoihin.
En minä ala sinua neuvomaan.
Hauskaa lukea tätä ketjutus asiaa:)
Tiedätkö edes mistä nimi tulee? 😂
Siirretään vähemmän tuottoa tekeville tässä tapauksessa baarille
rahaa taseeseen enemmän tuottavilta, jotta saadaan baarille jatkuvuutta. Tätä tehdään jonkin aikaa, mutta aikansa kutakin ja ketjutettu raha on suoraan pois yrittäjän tuloista.
Siinä noin pähkinänkuoressa.
Riippuu miltä ja kenen kantilta katsoo, yrittäjän vai työntekijöiden?
Ei tullut vastausta kysymykseen.
Ymmärrän ettei aina ei insinöörin puheet mene tavalliselle kaduntallaajalle ns.jakeluun, mutta tovin muutaman päivän mietittyään alkaa kenties raksuttaa mistä on kyse. Toivon paljon viisautta kaikille kaduntallaajille. Ja en ole teidän lukaalinne ohi autolla ajellut, kierrän toista kautta.
Eli insinööri ei ees tiedä asioista mitään mistä yrittää "viisaana" kirjoitella. Insinöörin on hyvä ajella mahdollisimman kaukana kaduntallaajista ettei tyhmyys tartu, nimittäin siltä insinööriltä. 🤣
Mites se Eppu Normaali lauloikaan? Alkupään levyllään.
Päinvastoin. Olen aina pitänyt keskusteluista ihmisten kanssa. Viime aikoina esimerkiksi ukrainalaisten kanssa käymäni keskustelut ovat tuoneet uutta näkökantaa itselleni heidän oloistaan ja kultturistaan ennen Krimin valtausta ja vielä senkin jälkeen. He taasen ovat olleet äärimmäisen kiinnostuneita mm. miksi suomalainen metallimusiikki on niin suosittua maailmalla, sekä tietysti arkipäivän asioiden hoidosta täällä jämsässä. Ihan tavallisia asioita haluavat tietää. Aika monella on valitettavasti jo joko toinen tai molemmat vanhemmat kuolleet sodan alla ja onpa joidenkin veljiä itse sodassakin.
Tuossahan se lukee ylempänä tuo yrittäjän osuus. Ja työntekijöille pätkäsoppareita ja palkka aika pitkälle pimeenä, tietysti osa palkasta ihan verokirjalla ettei verottaja kiinnitä liikaa huomioo. Kunnes...
Ai se mistä nimi on tullut?
Niii´, ja lomarahoista ja sairauslomarahoista ei tietenkään kerrota mitään eli niitä ei kerry kun uusi soppari tehdään pätkissä.
Mitenhän muuten jämsän vanha mestari ravintola pärjää vuodesta toiseen? Muutaman kerran käyny viikolla ja olen ollut yleensä ainoa asiakas.
Vanha Mestareitakin on ympäri Suomea. Hmm. haiskahtaa........
Generaali pummeista
Nii, Riippapallit ry;n sääntömääräinen syyskokous näytti olleen taas terassilla.
Istutaan 6tuntia puhumassa paskaa toisten asioista ja juodaan pieni kuppi kahvia sillä aikaa.
Ei hirveän tuottosaa hommaa.
Ahdistaako sinua oma elämäsi? Kiinnostaa ajella ohitse ja kytätä? Taitaa elämäsi olla köyhää:)
Ymmärrätkö, että paikassa on lounastarjous? Herkullista ruokaa tarjolla johon sisältyy jälkiruoka +kahvi. Mukavahan se on kupponen kuumaa nauttia terassilla kavereiden kera.
Jos toi on tarjous nii paljonkohan se on se oikea hinta. Ja muista lyödä kaikki myynnit kassaan, eikä ilmasia kahveja, koska ilmasia asioita ei ole.
Generaalin porukan tuntee hajusta.
kjäh kjäh osu ja uppos.
Kuulin et heikosti menee generaalilla, omistaja joutuu tekemään pitkää päivää joka päivä, kun ei varaa pitää tyontekijöitä, tää vaan kuulopuhetta
Ikäkriisi omistajalla kun harrikasta haaveilee.
Se on kesä nyt.
Pikkuhiljaa joo !!
Nämä saavat kiitoksensa meidän tienaavien taskusta.