Lihavuusleikkaus julkisella

Tietääkö kukaan voiko leikkausta tehdä julkisella jos maksaa itse? Jos mahdollista niin mikä on hintalappu?
51066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Googlaa "lihavuusleikkaus". Saat esille hinnat, myös julkisella, terveyskylä,
ja paljon muuta. Niitä on useampia eri leikkauksia.
Löydät paljon itsellesi hyödyllistä tietoa, jota tarvitset.

Kun aloin laihduttaa ne tavalliset talven aikana hankitut kg:t,
kävin katsomassa, miten lihavuusleikkauksiin valmistutaan.
Useinmiten on laihdutettava ensin itse, ja siihen niukkaan
ravintomäärään on totuteltava jo ennen leikkausta.

Äänestä

Ei voi. Hyvin kauan sitten oli mahdollista maksamalla päästä jonojen ohi leikkaukseen julkiselle puolelle. Nyt on joko-tai, julkiselle puolelle kun täyttää kriteerit, ellei täytä niin maksamalla yksityispuolelle.

Äänestä
  • Hyvinvointialue saa nykyään kai päättää itse kriteereistään. Hinta on sama kuin muillakin leikkauksilla eli käytännössä lain sallima maksimihoitopäivämaksu sairaalassa x monelta päivältä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Hyvinvointialue saa nykyään kai päättää itse kriteereistään. Hinta on sama kuin muillakin leikkauksilla eli käytännössä lain sallima maksimihoitopäivämaksu sairaalassa x monelta päivältä.

    Luin aloituksen huonosti, enkä vastannut esitettyyn kysymykseen.

    Äänestä

Erilaiset lihavuusleikkaukset ovat kymmenkertaistuneet kaikissa maissa.
Henkilökuntaa ei ehditä kouluttaa tarpeeksi nopeasti.
Siksi kai myös sellaisesta nopeasta työstä eli hutiloinnista kehkeytyy virheitä paljon ja korjauksiin menee aikaa. Vaikkei kukaan ole Suomessa kuulemma kuollut, niin on jouduttu kuukausien toipumistilaan. On saumojen repeämisiä ja nesteiden tihkuamisia.
Kuitenkin on laskettu, että lihavuusleikkaus maksaa itsensa takaisin 5:sä vuodessa.
Ylipainoisten ihmisten sairaudet huomioon ottaen, mutta siihen ei ole kuulemma laskettu työstä poissa oloja ja vastaavaa sairauslomaa. Joten leikkauksia tehdään kuumeisesti.
Suomessa oli muistaakseni 16 sairaalaa, joista 5 yksityistä, joissa lihavuusleikkauksia suoritetaan. Korjatkaa, kun luin tilanteesta useammassa maassa. Amerikka johtaa!

Suosittelen aloittajaa kokeilemaan sitä ruokailurytmiä leikkausten jälkeen.
Syödään 5 kertaa päivässä proteiinijuomia 2dl kerrallaan.
Kun on leikattu, niin jokainen nielaisu on ensi alkuun hyvin tuskallista.
Moni kärsii aliravitsemuksesta ja melkein kaikki menettävät suuren osan hiuksistaan.
Useita syitä, että suosittelen alkaa sitä pakollista laihdutusta ennen leikkausta.
Ellei se luonnista melko kivuttomasti, niin kuinka pystyy vielä kurinalaisempaan suurten kipujen kanssa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tietääkö kukaan voiko leikkausta tehdä julkisella jos maksaa itse? Jos mahdollista niin mikä on hintalappu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu