Raskaudenkeskeytys edessä

Anonyymi-ap

Moi, onkohan täällä jotain jolta saisin vertaistukea ja vois jakaa kokemuksensa tai joku joka ois samassa tilanteessa. Rv 5 ja keskeytys omasta tahdosta edessä. En jaksa avata syitä tässä sen enempää mutta kyseessä ei-toivottu raskaus aivan väärään elämäntilanteeseen.

Mua pelottaa ihan järjettömästi. En oo syöny mitään moneen päivään, ei vaan maistu mikään ku ahistaa joka sekuntti niin järjettömästi. Kaikki lääkärikäynnit oon vaan itkeny ku mua ahistaa tää kaikki niin paljon.

Haluaisin että se keskeytys tehdään kirurgisesti eli kaavinnalla, sillä oon kuullu lääkkeellisestä keskeytyksestä vain huonoja ja epäonnistuneita kokemuksia. Mua pelottaa kuitenkin myös kaavinta, sillä mua ei oo koskaan nukutettu ja pelottaa että se jotenkin epäonnistuu ja en herää nukutuksesta.

Auttakaa joku oon ihan yksin tän asian kanssa. Toki poikaystävä on tukena sen verran mitä osaa mutta kukaan muu ei tiedä asiasta eikä ole ketään läheistä jolle voisin puhua.

2

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taaskaan ei näköjään sallita "vääriä" vastauksia XD hys hys!

      Onko jotenkin ihme että oman lapsen tappaminen ahdistaa ja elimistön luonnoton sorkkiminen pelottaa? Vaistot ne vaan yrittää varoittaa tekemästä kohtalokasta virhettä, mielenterveydenkin kannalta ennenkuin on liian myöhäistä.
      Mikä on "epäonnistunut kokemus" myrkyillä tappamisesta? Sekö että mahdollisesti joutuisit kohtaamaan lapsiuhrisi silmästä silmään? Eikö lapsensa mukavuusmurhanneelle olisikin vain helpotus nukkua ikiuneen eikä tarvisi herätä kärvistelmään syyllisyydessä ja usein katumuksessakin koko riuduttavan loppuelämän? Useinhan se sitten näillä kuitenkin loppuu melko pian oman käden kautta.. surmatun lapsen kaipuu on loputon ja pakottaa seuraamaan. Tosin tuskin tuonpuoleisessa ihan samaan paikkaan päätyvät.. murhaajille kun tunnetusti on luvattu ne kuumemmat olot.

    • Anonyymi

      Entä jos tuonnempana ei tule sopivampaa elämäntilannetta eikä uutta raskautta?
      Elämäntilanne yleensä muuttuu raskauden ja perheenlisäyksen myötä.
      Vaihtoehtoja abortile olisi adoptio tai se että päättäisitkin ottaavastaan ison muutoksen elämässäsi ja pidät itse lapsen. (Sitä toivon.) Apua ja tukea on saanut tässä maassa ainakin aiemmin. Enää en oikein luota siihen koska heikossa asemassa olevia poljetaan entisestään.
      (Itse en tähän maailmaan enää lapsia tekisi, niin on huonoksi monet asiat muuttuneet eikä "valoisampaa" näkyvissä, päinvastoin. Paitsi jos eliittiin kuuluu.)
      Toivottavasti asiat menevät parhain päin aloittajalla. Tsemppiä ja jaksamista hankalaan tilanteeseen.
      Kerro kuulumisia tuonnempana.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1487
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      384
      877
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      859
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe