Näkee objektiivisesti alusta loppuun.
Hänellä on taitoa jättäytyä sivuun kaikesta.
Kuluttaa voimaa äärimmäisen vähän.
Hindu näkee elämän katoavuuden
95
1552
Vastaukset 95
- Anonyymi
Seuraavaksi annan sinulle linkkejä, ehkä sinulle on jotakin hyötyä niistä.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17952847/maya---maailma-virtuaalitodellisuutena
MAYA. Maailma virtuaalitodellisuutena
Nykyaikaisessa tiedemaailmassa tietoisuus on alennettu haihtuvaksi epifenomenoksi, joka on jäänyt jäljelle sen jälkeen, kun aivot on selitetty fysikaalisesti. Se näyttää syntyvän, kun aine on sopivasti järjestäytynyt, mutta tiedemiehet ja filosofit eivät ole kyenneet selittämään, miksi monimutkaisen järjestäytymisen pitäisi tuottaa mitään muuta kuin monimutkaista fyysistä käyttäytymistä. Silti tietoisuus ei katoa. Yksi mahdollisuus on, että sen sijaan, että tietoisuus syntyisi materiasta, se on erillinen elementti, joka lisätään fysikaalisiin järjestelmiin. Tätä voidaan mallintaa ajatuksella virtuaalitodellisuudesta, jossa ihminen astuu tietokoneella simuloituun maailmaan aistiliitännän kautta. Tässä kirjassa virtuaalitodellisuutta käytetään metaforana tilanteestamme tietoisena olentona. Perusteemana on, että se, mitä voimme kuvitella tekevämme virtuaalitodellisuusjärjestelmässä, saattaa todellisuudessa tapahtua luonnossa paljon suuremmassa mittakaavassa. Luonto voi olla kuin tietokonesimulaatio, johon on liitetty tietoinen tarkkailija/osallistuja. Tämä uraauurtava kirja osoittaa, miten tietoiset olennot voisivat olla vuorovaikutuksessa fyysisesti realistisen virtuaalimaailman kanssa. Se osoittaa, miten paranormaalit ilmiöt voidaan sovittaa luonnollisella tavalla yhteen fysiikan lakien kanssa, ja se valottaa ajan paradokseja, ruumiin ulkopuolista elämää sekä kosmista ja maanpäällistä evoluutiota. Kattavassa synteesissä modernin tieteen ajatuksia ja tietoja käytetään valaisemaan ikivanhaa teemaa tietoisuudesta illuusioiden maailmassa. - Anonyymi
Jotkut ihmiset idässä ymmärtävät joitakin asioita paljon paremmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotkut ihmiset idässä ymmärtävät joitakin asioita paljon paremmin.
Totta.
- Anonyymi
Materiaalinen maailma
Kirjat > Bhakti Rakshaka-vani
1. Aineelliset asiat eivät voi koskaan olla onnellisuuden lähde. Sopimuksemme kuoleman maailman kanssa ei kykene tyydyttämään meitä; se saa meidät vain menettämään voimamme.
2. Olemme nyt vieraassa maassa, ja mielemme on täynnä vieraita asioita. Heittäydymme avuttomasti puolelta toiselle. Ainoa toivomme on Jumalan sanansaattajien armo.
3. - Missä neljä vihollista (sanskrit) - syntymä, kuolema, vanhuus ja sairaus - ovat läsnä, ei voi olla todellista onnea.
4. Me emme ole tästä petollisesta maailmasta. Meitä inhottaa sen petollisuus, joka päihdyttää meidät ja pakottaa meidät elämään petollisuuden kastelemalla maalla. Se, mikä nyt edustaa jotakin, ei hetken kuluttua ole mitään. Meidän on jätettävä se taaksemme ja tavoiteltava jotain todellista, cam, chit, anandam - ikuista olemassaoloa, tahratonta tietoisuutta ja lopulta jotain, joka täyttää kaikki syvimmät tarpeemme ja täyttää koko olemuksemme.
5. Luominen, tuhoaminen, luominen, tuhoaminen - ja niin jatkuvasti tässä väärän ymmärryksen maailmassa. Ja samaan aikaan on olemassa toinen maailma, joka on ikuinen. Meidän on päästävä sinne, löydettävä kotimme sieltä, missä kukaan ei putoa kuoleman leukoihin, missä ei ole kärsimystä.
6. "Minun on yritettävä vapautua nykyisestä kärsimyksestäni ja tiedusteltava maailmaa, jossa voisin elää onnellisesti." Tultuamme tähän johtopäätökseen meidän on etsittävä tämän korkeamman maailman todellista välittäjää ja neuvoteltava hänen kanssaan, miten voimme vapautua nykyisestä ei-toivotusta ympäristöstämme.
7. Olemme pieniä sieluja, ja monet asiat tuntuvat meistä ihmeellisiltä. Joogit ja mystikot voivat näyttää monia ihmeellisiä asioita ja vetää meitä puoleensa niillä. Pienen sielun on helppo joutua erilaisten ihmeiden vietäväksi. Ja maailmassa on monia voimakkaita ihmeidentekijöitä. Jumala varjelkoon meitä joutumasta heidän käsiinsä.
8. Koska olemme äärettömän pieniä, pitäisikö meidän ajatella, että ääretön on meidän hallussamme ja että kaikki tapahtuu vain meidän takiamme? Tämä on kieroutuneinta ja vastenmielisintä, mitä voidaan kuvitella, ja me kärsimme tällaisesta sairaudesta.
9- Tämä maailma on täysin suhteellinen. Emme saa antaa itsemme joutua pessimismin vaikutuksen alaisiksi minkään täällä tapahtuvan tapahtuman vuoksi. Meidän on kuljettava luottavaisesti eteenpäin liikkeessämme kohti totuutta. Voimme epäonnistua milloin ja missä tahansa, mutta sillä ei ole väliä. Se voi olla Mestarimme tahto. Silti meillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin yrittää saada Hänen armonsa, Hänen suosionsa. - Anonyymi
Kṛṣ̌ṇṇa-lӣlā ei ole historiatieteen aihe. Tapahtumat tapahtuvat historiassa: ne tapahtuvat kerran eivätkä voi koskaan tapahtua uudelleen. Se on ikuinen virta, ja jos jokin siinä menee menneisyyteen, se ei koskaan palaa takaisin. On olemassa sanonta "historia toistaa itseään". Mutta sillä viitataan tapahtumien samankaltaisuuteen, ei itse tapahtumiin; historia toistaa itseään tapahtumien olemuksessa, mutta se, mikä on mennyt ohi, ei palaa. Kun jotain on kerran tapahtunut - se on mennyt ikuisesti. Mutta kṛḥṇa-lӣlassa, ikuisuuden maailmassa, näin ei ole. Siinä sama asia voi tapahtua joka hetki, joka hetki. Siksi sitä kutsutaan nitya-lӣlaksi, ikuisiksi peleiksi, - jotka ylittävät historian rajoitukset ja voimat. Historiassa menneisyys on kuollut. Mutta Herran pelit ovat ikuisia, nitya, ne ovat jatkuvia. Jokainen lӣlā tapahtuu ikuisesti; Hän voi ilmentää itseään ikuisissa kuvissaan samanaikaisesti. Siksi Hänen menneisyydessään, nykyisyydessään ja tulevaisuudessaan kaikki tapahtumat tapahtuvat samanaikaisesti. Kun Krishna astuu Kamsan areenalle, läsnä olevien ihmisten eri ryhmät näkevät Hänet eri tavoin. Yhdenlaiset ihmiset näkevät Hänet yhdellä tavalla, toiset näkevät Hänet eri tavalla luonteensa mukaan. Jopa sokea ihminen voi halutessaan nähdä Hänet. Jos Hän haluaa paljastaa Itsensä kenelle tahansa, sokeakin voi nähdä Hänet selvästi, sillä hän ei tarvitse lihallisia silmiä nähdäkseen Hänet. Hän voi paljastaa Itsensä kenelle tahansa yksin tahdostaan.
- Anonyymi
"Se, joka hallitsee tunteensa, pystyy helposti puolustamaan itseään".
Ilmeisesti tässä tarkoitetaan:
"Se, joka hallitsee AISTINSA, pystyy helposti puolustamaan itseään". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Se, joka hallitsee tunteensa, pystyy helposti puolustamaan itseään".
Ilmeisesti tässä tarkoitetaan:
"Se, joka hallitsee AISTINSA, pystyy helposti puolustamaan itseään".Muinaiset olivat viisaita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muinaiset olivat viisaita.
Aloittaja on oikeassa.
- Anonyymi00058
Anonyymi00057 kirjoitti:
Edellä olevat englanninkieliset tekstit ovat Srila Sridhar Maharajan kirjasta "Tietoisuuden subjektiivinen evoluutio"!
- Anonyymi00059
Anonyymi00058 kirjoitti:
Edellä olevat englanninkieliset tekstit ovat Srila Sridhar Maharajan kirjasta "Tietoisuuden subjektiivinen evoluutio"!
https://scsmathinternational.com/library/SrilaSridharMaharaj/SubjectiveEvolutionOfConsciousness/index.php
Subjective Evolution of Consciousness - Anonyymi00062
Ja jotkut edellä olevat suomennokset hänen kirjastaan
Bhakti Rakshaka-vani jne. - Anonyymi00063
Anonyymi00062 kirjoitti:
Ja jotkut edellä olevat suomennokset hänen kirjastaan
Bhakti Rakshaka-vani jne.Sri Chaitanya Saraswat Math International
https://scsmathinternational.com - Anonyymi00064
Anonyymi00063 kirjoitti:
Sri Chaitanya Saraswat Math International
https://scsmathinternational.comJa muistakin kirjoista!
- Anonyymi00065
Anonyymi00064 kirjoitti:
Ja muistakin kirjoista!
ISKCONilla on suomeksi materiaalia ja kirjoja todella paljon. Riittää, kun ostaa tai lainaa kirjastosta.
Itse välitän paljon myös SCS Mathin materiaalia, ja se on pääosin samaa kuin ISKCONilla, vaikka joitakin eroavaisuuksia onkin. - Anonyymi00066
Anonyymi00065 kirjoitti:
ISKCONilla on suomeksi materiaalia ja kirjoja todella paljon. Riittää, kun ostaa tai lainaa kirjastosta.
Itse välitän paljon myös SCS Mathin materiaalia, ja se on pääosin samaa kuin ISKCONilla, vaikka joitakin eroavaisuuksia onkin.Itse välitän SCS Mathin materiaalia, ja se on pääosin samaa kuin ISKCONilla, vaikka joitakin eroavaisuuksia onkin.
Kyse ei kuitenkaan ole ”pelastukseen" liittyvistä opillisista eroavaisuuksista.
En kuulu mihinkään uskonnolliseen järjestöön, mutta olen kuitenkin rakastunut juuri SCS Mathiin - Anonyymi00067
Anonyymi00066 kirjoitti:
Itse välitän SCS Mathin materiaalia, ja se on pääosin samaa kuin ISKCONilla, vaikka joitakin eroavaisuuksia onkin.
Kyse ei kuitenkaan ole ”pelastukseen" liittyvistä opillisista eroavaisuuksista.
En kuulu mihinkään uskonnolliseen järjestöön, mutta olen kuitenkin rakastunut juuri SCS MathiinSuomessa ei ole SCS Mathia!
- Anonyymi00068
Anonyymi00067 kirjoitti:
Suomessa ei ole SCS Mathia!
Śrīla Prabhupādan kirjoissa on kovin paljon filosofiaa!
Nykyinen digitaalinen arkisto ilmoittaa yli 34 400 sivua Prabhupādan alkuperäisiä kirjoja.
Hän on kyennyt selittämään äärimmäisen syvällistä ja vaikeaa filosofiaa niin selkeästi ja yksinkertaisin sanavalinnoin, että jopa aloitteleva materialisti voi ymmärtää sen merkityksen. Filosofia itsessään on kovin vaikeaa, mutta Prabhupādan erityinen lahjakkuus on siinä, että hän osasi tehdä kaikkein syvällisimmistäkin totuuksista helposti lähestyttäviä ja ymmärrettäviä.
Juuri tämän vuoksi Śrīla Prabhupādaa voidaan pitää oikeutetusti suurena hengellisenä opettajana ja messiaanisena hahmona.
Hänen asemaansa voidaan lisäksi tarkastella śaktyāveśa-avatāran käsitteen kautta. Hänen tehtävänsä ja vaikutuksensa ovat poikkeuksellisia, ja hänen tulemistaan sekä tehtäväänsä koskevia ennustuksia on hänen seuraajiensa mukaan löydettävissä eri teksteistä - Anonyymi00069
Anonyymi00068 kirjoitti:
Śrīla Prabhupādan kirjoissa on kovin paljon filosofiaa!
Nykyinen digitaalinen arkisto ilmoittaa yli 34 400 sivua Prabhupādan alkuperäisiä kirjoja.
Hän on kyennyt selittämään äärimmäisen syvällistä ja vaikeaa filosofiaa niin selkeästi ja yksinkertaisin sanavalinnoin, että jopa aloitteleva materialisti voi ymmärtää sen merkityksen. Filosofia itsessään on kovin vaikeaa, mutta Prabhupādan erityinen lahjakkuus on siinä, että hän osasi tehdä kaikkein syvällisimmistäkin totuuksista helposti lähestyttäviä ja ymmärrettäviä.
Juuri tämän vuoksi Śrīla Prabhupādaa voidaan pitää oikeutetusti suurena hengellisenä opettajana ja messiaanisena hahmona.
Hänen asemaansa voidaan lisäksi tarkastella śaktyāveśa-avatāran käsitteen kautta. Hänen tehtävänsä ja vaikutuksensa ovat poikkeuksellisia, ja hänen tulemistaan sekä tehtäväänsä koskevia ennustuksia on hänen seuraajiensa mukaan löydettävissä eri teksteistäJuuri tämän vuoksi Śrīla Prabhupādaa voidaan pitää oikeutetusti suurena hengellisenä opettajana ja messiaanisena hahmona.
Hänen asemaansa voidaan lisäksi tarkastella śaktyāveśa-avatāran käsitteen kautta. - Anonyymi00070
Anonyymi00069 kirjoitti:
Juuri tämän vuoksi Śrīla Prabhupādaa voidaan pitää oikeutetusti suurena hengellisenä opettajana ja messiaanisena hahmona.
Hänen asemaansa voidaan lisäksi tarkastella śaktyāveśa-avatāran käsitteen kautta.Śrīla Prabhupādan kirjallinen tuotanto on noin 23 000–38 000 sivua syvällistä tekstiä riippuen laskutavasta ja painoksista.
- Anonyymi00071
Anonyymi00070 kirjoitti:
Śrīla Prabhupādan kirjallinen tuotanto on noin 23 000–38 000 sivua syvällistä tekstiä riippuen laskutavasta ja painoksista.
“Śrīla Prabhupāda’s activities during the years 1968 through 1971 establish him as a śaktyāveśa-avatāra, and he fulfills the predictions of the scriptures.”
- Anonyymi00072
Anonyymi00071 kirjoitti:
“Śrīla Prabhupāda’s activities during the years 1968 through 1971 establish him as a śaktyāveśa-avatāra, and he fulfills the predictions of the scriptures.”
Mutta tiedätkö, jos en olisi aiemmin tutustunut Prabhupādan luentoihin ja materiaaleihin, en olisi koskaan ymmärtänyt mitään SCS Mathista. Sen filosofia on niin vaikeaa ja tieteellistä kieltä käyttävää, että ilman edellä mainittuihin materiaaleihin tutustumista en olisi ymmärtänyt siitä yhtään mitään.
- Anonyymi00073
Anonyymi00072 kirjoitti:
Mutta tiedätkö, jos en olisi aiemmin tutustunut Prabhupādan luentoihin ja materiaaleihin, en olisi koskaan ymmärtänyt mitään SCS Mathista. Sen filosofia on niin vaikeaa ja tieteellistä kieltä käyttävää, että ilman edellä mainittuihin materiaaleihin tutustumista en olisi ymmärtänyt siitä yhtään mitään.
Jos en olisi jo vuosien ajan tutustunut Prabhupādan luentoihin ja hänen kirjoittamiinsa materiaaleihin, en olisi koskaan ymmärtänyt SCS Mathin filosofiaa. Sen filosofia on niin vaikeaa, abstraktia ja tieteellistä kieltä käyttävää, että ilman Prabhupādan opetuksiin tutustumista en olisi ymmärtänyt siitä käytännössä yhtään mitään. Juuri Prabhupādan selitykset ovat auttaneet minua ymmärtämään myös kaikkein vaikeimpia filosofisia käsitteitä.
- Anonyymi00074
Anonyymi00073 kirjoitti:
Jos en olisi jo vuosien ajan tutustunut Prabhupādan luentoihin ja hänen kirjoittamiinsa materiaaleihin, en olisi koskaan ymmärtänyt SCS Mathin filosofiaa. Sen filosofia on niin vaikeaa, abstraktia ja tieteellistä kieltä käyttävää, että ilman Prabhupādan opetuksiin tutustumista en olisi ymmärtänyt siitä käytännössä yhtään mitään. Juuri Prabhupādan selitykset ovat auttaneet minua ymmärtämään myös kaikkein vaikeimpia filosofisia käsitteitä.
Prabhupāda selittää kaiken, ottaen kuulijan tason huomioon, niin selkeällä ja ymmärrettävällä kielellä, että hänen opetuksiaan voidaan ymmärtää hyvin myös lännessä.
Mutta SCS Mathin perustaja, Śrīdhar Mahārāj, puolestaan käyttää niin tieteellistä ja monimutkaista kieltä, että jotkin hänen luennoistaan ovat jopa akateemisesti erittäin korkeasti koulutettujen ihmisten vaikeita ymmärtää. Śrīdhar Mahārāj puhuu hyvin tieteellisesti ja käsittelee asioita erittäin abstraktilla ja filosofisella tavalla. - Anonyymi00075
Anonyymi00074 kirjoitti:
Prabhupāda selittää kaiken, ottaen kuulijan tason huomioon, niin selkeällä ja ymmärrettävällä kielellä, että hänen opetuksiaan voidaan ymmärtää hyvin myös lännessä.
Mutta SCS Mathin perustaja, Śrīdhar Mahārāj, puolestaan käyttää niin tieteellistä ja monimutkaista kieltä, että jotkin hänen luennoistaan ovat jopa akateemisesti erittäin korkeasti koulutettujen ihmisten vaikeita ymmärtää. Śrīdhar Mahārāj puhuu hyvin tieteellisesti ja käsittelee asioita erittäin abstraktilla ja filosofisella tavalla.Mutta SCS Mathin perustaja, Śrīdhar Mahārāj, puolestaan käyttää niin tieteellistä ja monimutkaista kieltä, että jotkin hänen luennoistaan ovat jopa akateemisesti erittäin korkeasti koulutettujen ihmisten vaikeita ymmärtää. Śrīdhar Mahārāj puhuu hyvin tieteellisesti ja käsittelee asioita erittäin abstraktilla ja filosofisella tavalla.
- Anonyymi00076
Anonyymi00075 kirjoitti:
Mutta SCS Mathin perustaja, Śrīdhar Mahārāj, puolestaan käyttää niin tieteellistä ja monimutkaista kieltä, että jotkin hänen luennoistaan ovat jopa akateemisesti erittäin korkeasti koulutettujen ihmisten vaikeita ymmärtää. Śrīdhar Mahārāj puhuu hyvin tieteellisesti ja käsittelee asioita erittäin abstraktilla ja filosofisella tavalla.
Ja niin kuin sanoin, minä olen rakastunut SCS Mathiin. Rakastan juuri sen abstraktiota, monimutkaisuutta ja syvällistä filosofiaa.
- Anonyymi00077
Anonyymi00076 kirjoitti:
Ja niin kuin sanoin, minä olen rakastunut SCS Mathiin. Rakastan juuri sen abstraktiota, monimutkaisuutta ja syvällistä filosofiaa.
Joten kumarrun syvästi Śrīla Prabhupādan edessä ja osoitan hänelle syvimmän kunnioitukseni.
Samoin kumarrun syvästi Śrīdhar Mahārājan edessä. Olen todella rakastunut hänen filosofiaansa, sen tieteellisyyteen, syvyyteen ja monimutkaisuuteen. Arvostan syvästi sitä, kuinka syvällisesti hän käsittelee filosofisia kysymyksiä. - Anonyymi00078
Anonyymi00077 kirjoitti:
Joten kumarrun syvästi Śrīla Prabhupādan edessä ja osoitan hänelle syvimmän kunnioitukseni.
Samoin kumarrun syvästi Śrīdhar Mahārājan edessä. Olen todella rakastunut hänen filosofiaansa, sen tieteellisyyteen, syvyyteen ja monimutkaisuuteen. Arvostan syvästi sitä, kuinka syvällisesti hän käsittelee filosofisia kysymyksiä.Prabhupāda ja Śrīdhara Mahārāja olivat ystäviä ja jopa luennoivat joskus yhdessä.
Prabhupāda puolestaan arvosti Śrīdhara Mahārājan syvällistä filosofista ymmärrystä ja hänen tapaansa käsitellä Gauḍīya-vaiṣṇava-opetuksia erittäin hienostuneella ja analyyttisellä tavalla.
Prabhupāda osasi esittää vaikeatkin filosofiset totuudet hyvin selkeästi ja ymmärrettävästi suurelle yleisölle, kun taas Śrīdhara Mahārāja tunnettiin erityisen syvällisestä, abstraktista ja filosofisesta esitystavastaan.
Siksi heidän opetustensa välillä ei ole mitään ristiriitaa. He lähestyivät samaa hengellistä filosofiaa erilaisista aspekteistä ja erilaisilla esitystavoilla. Itse arvostan molempia: Prabhupādan selkeyttä ja valtavaa vaikutusta sekä Śrīdhara Mahārājan filosofista syvyyttä ja hienostuneisuutta. - Anonyymi00079
Anonyymi00078 kirjoitti:
Prabhupāda ja Śrīdhara Mahārāja olivat ystäviä ja jopa luennoivat joskus yhdessä.
Prabhupāda puolestaan arvosti Śrīdhara Mahārājan syvällistä filosofista ymmärrystä ja hänen tapaansa käsitellä Gauḍīya-vaiṣṇava-opetuksia erittäin hienostuneella ja analyyttisellä tavalla.
Prabhupāda osasi esittää vaikeatkin filosofiset totuudet hyvin selkeästi ja ymmärrettävästi suurelle yleisölle, kun taas Śrīdhara Mahārāja tunnettiin erityisen syvällisestä, abstraktista ja filosofisesta esitystavastaan.
Siksi heidän opetustensa välillä ei ole mitään ristiriitaa. He lähestyivät samaa hengellistä filosofiaa erilaisista aspekteistä ja erilaisilla esitystavoilla. Itse arvostan molempia: Prabhupādan selkeyttä ja valtavaa vaikutusta sekä Śrīdhara Mahārājan filosofista syvyyttä ja hienostuneisuutta.Śrīla Prabhupāda kī jaya!
Śrīdhara Mahārāja kī jaya! - Anonyymi00080
Anonyymi00079 kirjoitti:
Śrīla Prabhupāda kī jaya!
Śrīdhara Mahārāja kī jaya!En ole koskaan kuullut mitään niin syvällistä kuin Śrīdhara Mahārājan luennot. Niille ei löydy vertaista koko universumista. Hänen filosofinen ymmärryksensä, syvyys ja tapansa käsitellä kaikkein hienovaraisimpia filosofisia kysymyksiä ovat jotain aivan ainutlaatuista.
- Anonyymi00081
Anonyymi00080 kirjoitti:
En ole koskaan kuullut mitään niin syvällistä kuin Śrīdhara Mahārājan luennot. Niille ei löydy vertaista koko universumista. Hänen filosofinen ymmärryksensä, syvyys ja tapansa käsitellä kaikkein hienovaraisimpia filosofisia kysymyksiä ovat jotain aivan ainutlaatuista.
En ole koskaan kuullut mitään niin syvällistä kuin Śrīdhara Mahārājan luennot. Niille ei löydy vertaista koko universumista. Hänen filosofinen ymmärryksensä, syvyys ja tapansa käsitellä kaikkein hienovaraisimpia filosofisia kysymyksiä ovat jotain aivan ainutlaatuista.
----------------
Edellä olevat englanninkieliset tekstit ovat Srila Sridhar Maharajan kirjasta "Tietoisuuden subjektiivinen evoluutio"
Sri Chaitanya Saraswat Math International
https://scsmathinternational.com - Anonyymi00082
Anonyymi00081 kirjoitti:
En ole koskaan kuullut mitään niin syvällistä kuin Śrīdhara Mahārājan luennot. Niille ei löydy vertaista koko universumista. Hänen filosofinen ymmärryksensä, syvyys ja tapansa käsitellä kaikkein hienovaraisimpia filosofisia kysymyksiä ovat jotain aivan ainutlaatuista.
----------------
Edellä olevat englanninkieliset tekstit ovat Srila Sridhar Maharajan kirjasta "Tietoisuuden subjektiivinen evoluutio"
Sri Chaitanya Saraswat Math International
https://scsmathinternational.com - Anonyymi00084
Anonyymi00081 kirjoitti:
En ole koskaan kuullut mitään niin syvällistä kuin Śrīdhara Mahārājan luennot. Niille ei löydy vertaista koko universumista. Hänen filosofinen ymmärryksensä, syvyys ja tapansa käsitellä kaikkein hienovaraisimpia filosofisia kysymyksiä ovat jotain aivan ainutlaatuista.
----------------
Edellä olevat englanninkieliset tekstit ovat Srila Sridhar Maharajan kirjasta "Tietoisuuden subjektiivinen evoluutio"
Sri Chaitanya Saraswat Math International
https://scsmathinternational.comAloittaja on oikeassa. Hindu näkee elämän katoavuuden ja tarkastelee sitä ikään kuin ulkopuolelta – alusta loppuun.
Hän pyrkii irrottautumaan kaikesta eikä takerru tapahtumiin tai kokemuksiin. Kun mikään ei vaadi jatkuvaa vastustamista tai tavoittelua, myös voimaa kuluu äärimmäisen vähän. - Anonyymi00085
Anonyymi00084 kirjoitti:
Aloittaja on oikeassa. Hindu näkee elämän katoavuuden ja tarkastelee sitä ikään kuin ulkopuolelta – alusta loppuun.
Hän pyrkii irrottautumaan kaikesta eikä takerru tapahtumiin tai kokemuksiin. Kun mikään ei vaadi jatkuvaa vastustamista tai tavoittelua, myös voimaa kuluu äärimmäisen vähän.Kaikki muuttuva – keho, tunteet, ajatukset, ihmissuhteet ja saavutukset – nähdään väliaikaisena. Kärsimystä syntyy helposti siitä, että ihminen yrittää pitää kiinni siitä, mikä väistämättä muuttuu.
Jättäytyminen sivuun: Tämä ei välttämättä tarkoita elämästä vetäytymistä. Pikemminkin ihminen oppii olemaan samaistumatta kaikkeen, mitä mielessä ja elämässä tapahtuu. Hän voi nähdä ajatuksen ajatuksena ja tunteen tunteena ilman, että hänen täytyy toimia jokaisen impulssin mukaan. - Anonyymi00086
Anonyymi00085 kirjoitti:
Kaikki muuttuva – keho, tunteet, ajatukset, ihmissuhteet ja saavutukset – nähdään väliaikaisena. Kärsimystä syntyy helposti siitä, että ihminen yrittää pitää kiinni siitä, mikä väistämättä muuttuu.
Jättäytyminen sivuun: Tämä ei välttämättä tarkoita elämästä vetäytymistä. Pikemminkin ihminen oppii olemaan samaistumatta kaikkeen, mitä mielessä ja elämässä tapahtuu. Hän voi nähdä ajatuksen ajatuksena ja tunteen tunteena ilman, että hänen täytyy toimia jokaisen impulssin mukaan.Erityisesti Advaita Vedanta -ajattelussa tehdään ero muuttuvien kokemusten ja niiden tietoisen havainnoijan välillä. Ajatus on suunnilleen: minulla on ajatuksia, mutta en ole ajatukseni; koen tunteita, mutta en ole pelkästään tunteeni.
Voiman säästyminen: Jos ihminen ei jatkuvasti taistele todellisuutta vastaan, tavoittele mielihyvää tai torju epämiellyttävää, psyykkistä energiaa kuluu vähemmän. Kuluttaa voimaa äärimmäisen vähän kuvaa takertumattomuutta. - Anonyymi00087
Anonyymi00086 kirjoitti:
Erityisesti Advaita Vedanta -ajattelussa tehdään ero muuttuvien kokemusten ja niiden tietoisen havainnoijan välillä. Ajatus on suunnilleen: minulla on ajatuksia, mutta en ole ajatukseni; koen tunteita, mutta en ole pelkästään tunteeni.
Voiman säästyminen: Jos ihminen ei jatkuvasti taistele todellisuutta vastaan, tavoittele mielihyvää tai torju epämiellyttävää, psyykkistä energiaa kuluu vähemmän. Kuluttaa voimaa äärimmäisen vähän kuvaa takertumattomuutta.Elämä muuttuu ja katoaa. Minun ei tarvitse vastustaa sitä. Voin nähdä sen tapahtuvan ja osallistua siihen takertumatta.
- Anonyymi00088
Anonyymi00087 kirjoitti:
Elämä muuttuu ja katoaa. Minun ei tarvitse vastustaa sitä. Voin nähdä sen tapahtuvan ja osallistua siihen takertumatta.
Takertuva ihminen käyttää energiaa sekä elämiseen että elämän vastustamiseen.
Takertumaton käyttää energiaa lähinnä itse elämiseen. - Anonyymi00089
Anonyymi00088 kirjoitti:
Takertuva ihminen käyttää energiaa sekä elämiseen että elämän vastustamiseen.
Takertumaton käyttää energiaa lähinnä itse elämiseen.Takertumaton ihminen ei käytä voimaansa jatkuvasti todellisuuden vastustamiseen. Tavallinen mieli kuluttaa paljon energiaa siihen, että se haluaa asioiden olevan toisin kuin ne ovat: se tavoittelee miellyttävää, torjuu epämiellyttävää, puolustaa minäkuvaansa ja yrittää pitää kiinni siitä, mikä väistämättä muuttuu. Kun tästä sisäisestä vastustamisesta hellitetään, energiaa ei enää kulu samalla tavalla jatkuvaan kamppailuun elämän kanssa.
- Anonyymi00090
Anonyymi00089 kirjoitti:
Takertumaton ihminen ei käytä voimaansa jatkuvasti todellisuuden vastustamiseen. Tavallinen mieli kuluttaa paljon energiaa siihen, että se haluaa asioiden olevan toisin kuin ne ovat: se tavoittelee miellyttävää, torjuu epämiellyttävää, puolustaa minäkuvaansa ja yrittää pitää kiinni siitä, mikä väistämättä muuttuu. Kun tästä sisäisestä vastustamisesta hellitetään, energiaa ei enää kulu samalla tavalla jatkuvaan kamppailuun elämän kanssa.
Ihminen voi edelleen toimia, tehdä päätöksiä ja vaikuttaa asioihin, mutta toiminnan taustalla ei ole yhtä voimakasta takertumista lopputulokseen. Hän näkee ajatukset, tunteet, halut ja tapahtumat niiden tullessa ja mennessä eikä rakenna jokaisesta niistä kysymystä omasta itsestään. Tässä mielessä hän kuluttaa voimaa äärimmäisen vähän: hän ei käytä itseään siihen, että yrittäisi jatkuvasti hallita sitä, mitä ei voi hallita. Hän osallistuu elämään, mutta ei taistele koko ajan elämää vastaan. Takertuva ihminen käyttää energiaa sekä elämiseen että todellisuuden vastustamiseen, kun taas takertumaton käyttää energiansa lähinnä itse elämiseen.
- Anonyymi00091
Anonyymi00090 kirjoitti:
Ihminen voi edelleen toimia, tehdä päätöksiä ja vaikuttaa asioihin, mutta toiminnan taustalla ei ole yhtä voimakasta takertumista lopputulokseen. Hän näkee ajatukset, tunteet, halut ja tapahtumat niiden tullessa ja mennessä eikä rakenna jokaisesta niistä kysymystä omasta itsestään. Tässä mielessä hän kuluttaa voimaa äärimmäisen vähän: hän ei käytä itseään siihen, että yrittäisi jatkuvasti hallita sitä, mitä ei voi hallita. Hän osallistuu elämään, mutta ei taistele koko ajan elämää vastaan. Takertuva ihminen käyttää energiaa sekä elämiseen että todellisuuden vastustamiseen, kun taas takertumaton käyttää energiansa lähinnä itse elämiseen.
Kuolemaan suhtaudutaan täysin rauhallisesti. Ei tehdä siitä mitään suurta meteliä, ei paniikkia eikä hysteriaa, vaan kuolema kohdataan rauhallisin mielin, sellaisena kuin se tulee.
- Anonyymi00092
Anonyymi00091 kirjoitti:
Kuolemaan suhtaudutaan täysin rauhallisesti. Ei tehdä siitä mitään suurta meteliä, ei paniikkia eikä hysteriaa, vaan kuolema kohdataan rauhallisin mielin, sellaisena kuin se tulee.
Ei tehdä siitä mitään suurta meteliä, ei paniikkia eikä hysteriaa. Kuolema ei ole sen arvoinen, että sen ympärille pitäisi rakentaa valtava tunnekuohu tai menettää mielenrauha. Se kuuluu elämään yhtä luonnollisesti kuin syntyminenkin.
- Anonyymi00093
Anonyymi00092 kirjoitti:
Ei tehdä siitä mitään suurta meteliä, ei paniikkia eikä hysteriaa. Kuolema ei ole sen arvoinen, että sen ympärille pitäisi rakentaa valtava tunnekuohu tai menettää mielenrauha. Se kuuluu elämään yhtä luonnollisesti kuin syntyminenkin.
Kuolema ei ole sen arvoinen, että sen ympärille pitäisi rakentaa valtava tunnekuohu tai menettää mielenrauha.
- Anonyymi00094
Anonyymi00093 kirjoitti:
Kuolema ei ole sen arvoinen, että sen ympärille pitäisi rakentaa valtava tunnekuohu tai menettää mielenrauha.
Siksi se voidaan kohdata hiljaisesti ja rauhallisin mielin, ilman turhaa dramatiikkaa. Kun ihminen ymmärtää elämän katoavuuden, kuolema ei enää näyttäydy jonakin sellaisena, jota pitäisi kauhistellen vastustaa. Se vain tulee, ja se otetaan vastaan.
- Anonyymi00095
Anonyymi00094 kirjoitti:
Siksi se voidaan kohdata hiljaisesti ja rauhallisin mielin, ilman turhaa dramatiikkaa. Kun ihminen ymmärtää elämän katoavuuden, kuolema ei enää näyttäydy jonakin sellaisena, jota pitäisi kauhistellen vastustaa. Se vain tulee, ja se otetaan vastaan.
Totta kai on vaikeaa jättää hyvästit läheisilleen ja tietää, että tässä elämässä ei enää kohdata. Se voi herättää syvää surua ja haikeutta. Mutta kuolemaan suhtaudutaan silti yleisesti rauhallisesti. Ei vaivuta paniikkiin, ei tehdä siitä suurta meteliä eikä hysteeristä tapahtumaa, vaan hyväksytään se rauhallisin mielin. Ihminen voi surra läheisiään ja tuntea luopumisen tuskan syvästi, mutta samalla kohdata kuoleman tyynesti. Siinä on jotakin hyvin voimakasta: suru saa olla olemassa, mutta paniikkiin ei tarvitse mennä. Kuolema kohdataan sellaisena kuin se on.
- Anonyymi00096
Anonyymi00095 kirjoitti:
Totta kai on vaikeaa jättää hyvästit läheisilleen ja tietää, että tässä elämässä ei enää kohdata. Se voi herättää syvää surua ja haikeutta. Mutta kuolemaan suhtaudutaan silti yleisesti rauhallisesti. Ei vaivuta paniikkiin, ei tehdä siitä suurta meteliä eikä hysteeristä tapahtumaa, vaan hyväksytään se rauhallisin mielin. Ihminen voi surra läheisiään ja tuntea luopumisen tuskan syvästi, mutta samalla kohdata kuoleman tyynesti. Siinä on jotakin hyvin voimakasta: suru saa olla olemassa, mutta paniikkiin ei tarvitse mennä. Kuolema kohdataan sellaisena kuin se on.
Totta kai on vaikeaa jättää hyvästit läheisilleen ja tietää, että tässä elämässä ei enää kohdata. Se voi herättää syvää surua ja haikeutta. Mutta kuolemaan suhtaudutaan silti yleisesti rauhallisesti.
- Anonyymi00097
Anonyymi00096 kirjoitti:
Totta kai on vaikeaa jättää hyvästit läheisilleen ja tietää, että tässä elämässä ei enää kohdata. Se voi herättää syvää surua ja haikeutta. Mutta kuolemaan suhtaudutaan silti yleisesti rauhallisesti.
Minä en itse ymmärrä sitä jatkuvaa meteliä, jota kuolemasta tehdään.
Mutta onko kuolema silti sen arvoinen, että siitä täytyy nostaa niin suuri meteli? - Anonyymi00098
Anonyymi00097 kirjoitti:
Minä en itse ymmärrä sitä jatkuvaa meteliä, jota kuolemasta tehdään.
Mutta onko kuolema silti sen arvoinen, että siitä täytyy nostaa niin suuri meteli?Minä en itse ymmärrä sitä jatkuvaa meteliä, jota kuolemasta tehdään.
- Anonyymi00099
Anonyymi00098 kirjoitti:
Minä en itse ymmärrä sitä jatkuvaa meteliä, jota kuolemasta tehdään.
Minä en itse ymmärrä sitä jatkuvaa meteliä, jota kuolemasta tehdään.
Vaikka kuolema on raskas asia, erittäin epämiellyttävä ja kivulias tapahtuma. Silti kuolemaa ei tarvitse kieltää, pelätä hysteerisesti tai tehdä siitä jatkuvaa meteliä. Se on raskas tapahtuma, mutta se voidaan kohdata tyynesti ja rauhallisin mielin. - Anonyymi00100
Anonyymi00099 kirjoitti:
Minä en itse ymmärrä sitä jatkuvaa meteliä, jota kuolemasta tehdään.
Vaikka kuolema on raskas asia, erittäin epämiellyttävä ja kivulias tapahtuma. Silti kuolemaa ei tarvitse kieltää, pelätä hysteerisesti tai tehdä siitä jatkuvaa meteliä. Se on raskas tapahtuma, mutta se voidaan kohdata tyynesti ja rauhallisin mielin.En ymmärrä sitä voimakasta tunneilmaisua ja dramatisointia, jota kuolemaan usein liitetään.
- Anonyymi00101
Anonyymi00100 kirjoitti:
En ymmärrä sitä voimakasta tunneilmaisua ja dramatisointia, jota kuolemaan usein liitetään.
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
- Anonyymi00102
Anonyymi00101 kirjoitti:
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Minä en itse ymmärrä sitä jatkuvaa meteliä, jota kuolemasta tehdään.
Ruumiinsa jättämään valmistautuvan henkilön auttaminen on ainutlaatuinen kokemus toisesta ihmisestä huolehtimisesta, jonka kautta voimme saada korvaamatonta kokemusta, tulla vakavammiksi, oppia korostamaan olemusta ilman, että ulkoinen kikkailu häiritsee meitä.
Voimme todella ymmärtää, emmekä vain nähdä, että kehoon väliaikainen ja että jokaisen meistä on ennemmin tai myöhemmin läpäistävä tämä tärkeä koe.
Ja jos se, joka jättää ruumiin, on henkisesti oivaltanut henkilö, hän voi näyttää esimerkkiä todellisesta irrottautumisesta ja täydellisestä keskittymisestä Krishnaan.
SEN KAIKEN OVAT TODISTANEET KAIKKI NE LÄSNÄOLIJAT, JOTKA OLIVAT MAHTAVIEN OPETTAJIEMME VIERELLÄ, KUN HE JÄTTIVÄT FYYSISEN KEHONSA.
TODISTAJIA ON ERITTÄIN PALJON, EIKÄ KYSEESSÄ OLLUT YKSITTÄINEN TAPAUS. - Anonyymi00103
Anonyymi00102 kirjoitti:
Minä en itse ymmärrä sitä jatkuvaa meteliä, jota kuolemasta tehdään.
Ruumiinsa jättämään valmistautuvan henkilön auttaminen on ainutlaatuinen kokemus toisesta ihmisestä huolehtimisesta, jonka kautta voimme saada korvaamatonta kokemusta, tulla vakavammiksi, oppia korostamaan olemusta ilman, että ulkoinen kikkailu häiritsee meitä.
Voimme todella ymmärtää, emmekä vain nähdä, että kehoon väliaikainen ja että jokaisen meistä on ennemmin tai myöhemmin läpäistävä tämä tärkeä koe.
Ja jos se, joka jättää ruumiin, on henkisesti oivaltanut henkilö, hän voi näyttää esimerkkiä todellisesta irrottautumisesta ja täydellisestä keskittymisestä Krishnaan.
SEN KAIKEN OVAT TODISTANEET KAIKKI NE LÄSNÄOLIJAT, JOTKA OLIVAT MAHTAVIEN OPETTAJIEMME VIERELLÄ, KUN HE JÄTTIVÄT FYYSISEN KEHONSA.
TODISTAJIA ON ERITTÄIN PALJON, EIKÄ KYSEESSÄ OLLUT YKSITTÄINEN TAPAUS.SEN KAIKEN OVAT TODISTANEET KAIKKI NE LÄSNÄOLIJAT, JOTKA OLIVAT MAHTAVIEN OPETTAJIEMME VIERELLÄ, KUN HE JÄTTIVÄT FYYSISEN KEHONSA.
TODISTAJIA ON ERITTÄIN PALJON, EIKÄ KYSEESSÄ OLLUT YKSITTÄINEN TAPAUS. - Anonyymi00104
Anonyymi00103 kirjoitti:
SEN KAIKEN OVAT TODISTANEET KAIKKI NE LÄSNÄOLIJAT, JOTKA OLIVAT MAHTAVIEN OPETTAJIEMME VIERELLÄ, KUN HE JÄTTIVÄT FYYSISEN KEHONSA.
TODISTAJIA ON ERITTÄIN PALJON, EIKÄ KYSEESSÄ OLLUT YKSITTÄINEN TAPAUS.VEDOJEN MUKAAN IHMISELLÄ ON TIETOA VAIN SILLOIN, JOS HÄN NOUDATTAA KUULEMAANSA TAI LUKEMAANSA JOKAPÄIVÄISESSÄ ELÄMÄSSÄÄN.
- Anonyymi00105
Anonyymi00104 kirjoitti:
VEDOJEN MUKAAN IHMISELLÄ ON TIETOA VAIN SILLOIN, JOS HÄN NOUDATTAA KUULEMAANSA TAI LUKEMAANSA JOKAPÄIVÄISESSÄ ELÄMÄSSÄÄN.
Mitä hyötyä pitkästä elämästä on, jos se menee hukkaan eivätkä eletyt vuodet lisää kokemusta?
On parempi elää yksi hetki, mutta täydessä tietoisuudessa, sillä siitä hetkestä alkaa elämän korkeimman hyvän etsiminen. - Anonyymi00106
Anonyymi00105 kirjoitti:
Mitä hyötyä pitkästä elämästä on, jos se menee hukkaan eivätkä eletyt vuodet lisää kokemusta?
On parempi elää yksi hetki, mutta täydessä tietoisuudessa, sillä siitä hetkestä alkaa elämän korkeimman hyvän etsiminen.Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Pelkomme syy on väärä käsitys itsestämme, eli samaistuminen kehoomme, joka on syntynyt tiedon puutteesta, eli tietämättömyydestä. Tietämättömyys aiheuttaa kipua. Tunnemme kipua sen mukaan, kuinka paljon tietämättömyys peittää meidät ja kuinka usein toimimme sen vaikutuksen alaisena. Mitä enemmän elämässämme on tietämättömyyttä, sitä enemmän kipua esiintyy.
Tietämättömyyden vastakohta on tieto.
Hankkimalla Veda tietoa voimme pysyä tässä pelottomuuden tilassa. Todellinen tieto tuhoaa kaiken tietämättömyyden pimeyden aivan kuten valo hälventää pimeyden. - Anonyymi00107
Anonyymi00106 kirjoitti:
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Pelkomme syy on väärä käsitys itsestämme, eli samaistuminen kehoomme, joka on syntynyt tiedon puutteesta, eli tietämättömyydestä. Tietämättömyys aiheuttaa kipua. Tunnemme kipua sen mukaan, kuinka paljon tietämättömyys peittää meidät ja kuinka usein toimimme sen vaikutuksen alaisena. Mitä enemmän elämässämme on tietämättömyyttä, sitä enemmän kipua esiintyy.
Tietämättömyyden vastakohta on tieto.
Hankkimalla Veda tietoa voimme pysyä tässä pelottomuuden tilassa. Todellinen tieto tuhoaa kaiken tietämättömyyden pimeyden aivan kuten valo hälventää pimeyden.Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Älkää pelätkö kuolemaa.
Meidän pitäisi myös muistaa, että olemme ikuisia tietoisuuden hiukkasia. Sillä hetkellä, kun tunnemme, että olemme jättämässä kehomme, meidän on ymmärrettävä: "Tämä on minun kehoni, olen jättämässä sen, mutta olen elävä tietoisuuden hiukkanen, en ole kuolemassa”.
Se tarkoittaa siis, että kehoni kuolee, mutta minä en. Kuolemasta sanotaan: fyysisen kehon jättäminen. Koska me jätämme ruumiimme kuolemassa, mutta me itse emme kuole, koska olemme sieluja, ikuisia kuolemattomia tietoisuushiukkasia. - Anonyymi00108
Anonyymi00107 kirjoitti:
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Älkää pelätkö kuolemaa.
Meidän pitäisi myös muistaa, että olemme ikuisia tietoisuuden hiukkasia. Sillä hetkellä, kun tunnemme, että olemme jättämässä kehomme, meidän on ymmärrettävä: "Tämä on minun kehoni, olen jättämässä sen, mutta olen elävä tietoisuuden hiukkanen, en ole kuolemassa”.
Se tarkoittaa siis, että kehoni kuolee, mutta minä en. Kuolemasta sanotaan: fyysisen kehon jättäminen. Koska me jätämme ruumiimme kuolemassa, mutta me itse emme kuole, koska olemme sieluja, ikuisia kuolemattomia tietoisuushiukkasia.Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Ensimmäinen asia, joka tapahtui, kun me, entiset kristityt (meitä on paljon) tutustuivat ”idän saatanallisiin oppeihin” - ensimmäinen asia, joka hävisi, oli pelko. Joten yrityksesi pelotella idän miehiä katastrofeilla tai kuolemalla on sama kuin antaisit heille karkkia, me emme pelkää mitään - me, entiset kristityt, ja kaikkein vähiten kuolemaa.
Tervetuloa, kuolema! - Anonyymi00109
Anonyymi00108 kirjoitti:
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Ensimmäinen asia, joka tapahtui, kun me, entiset kristityt (meitä on paljon) tutustuivat ”idän saatanallisiin oppeihin” - ensimmäinen asia, joka hävisi, oli pelko. Joten yrityksesi pelotella idän miehiä katastrofeilla tai kuolemalla on sama kuin antaisit heille karkkia, me emme pelkää mitään - me, entiset kristityt, ja kaikkein vähiten kuolemaa.
Tervetuloa, kuolema!Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Vaishnavan poistuminen planeetaltamme on ylevä tapahtuma.
Läsnäolijoiden elämä ei ole koskaan ollut samanlaista tuon tapahtuman jälkeen, tällaisen ihmisen elämässä tapahtuu suuria muutoksia ”idän oppien” suuntaan - aina ja poikkeuksetta.
Olla vierellä, huomata ylevien vaishnavojen pelottomuus ihan kuoleman hetkellä ja terävän älykkyyden loppuun asti, sellainen kokemus poistaa viimeisetkin pelon rippeet kaikista niistä, jotka ovat olleet vierellä, ja täydellistää jo olemassa olevan pelottomuuden.
Ei mikään yksittäinen tapaus.
Sen jälkeen elämä on muuttunut lopullisesti - idän suuntaan. - Anonyymi00110
Anonyymi00109 kirjoitti:
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Vaishnavan poistuminen planeetaltamme on ylevä tapahtuma.
Läsnäolijoiden elämä ei ole koskaan ollut samanlaista tuon tapahtuman jälkeen, tällaisen ihmisen elämässä tapahtuu suuria muutoksia ”idän oppien” suuntaan - aina ja poikkeuksetta.
Olla vierellä, huomata ylevien vaishnavojen pelottomuus ihan kuoleman hetkellä ja terävän älykkyyden loppuun asti, sellainen kokemus poistaa viimeisetkin pelon rippeet kaikista niistä, jotka ovat olleet vierellä, ja täydellistää jo olemassa olevan pelottomuuden.
Ei mikään yksittäinen tapaus.
Sen jälkeen elämä on muuttunut lopullisesti - idän suuntaan.Läsnäolijoiden elämä ei ole koskaan ollut samanlaista tuon tapahtuman jälkeen, tällaisen ihmisen elämässä tapahtuu suuria muutoksia ”idän oppien” suuntaan - aina ja poikkeuksetta.
- Anonyymi00111
Anonyymi00110 kirjoitti:
Läsnäolijoiden elämä ei ole koskaan ollut samanlaista tuon tapahtuman jälkeen, tällaisen ihmisen elämässä tapahtuu suuria muutoksia ”idän oppien” suuntaan - aina ja poikkeuksetta.
Olla vierellä, huomata ylevien vaishnavojen pelottomuus ihan kuoleman hetkellä ja terävän älykkyyden loppuun asti, sellainen kokemus poistaa viimeisetkin pelon rippeet kaikista niistä, jotka ovat olleet vierellä, ja täydellistää jo olemassa olevan pelottomuuden.
Ei mikään yksittäinen tapaus.
Sen jälkeen elämä on muuttunut lopullisesti - idän suuntaan. - Anonyymi00112
Anonyymi00111 kirjoitti:
Olla vierellä, huomata ylevien vaishnavojen pelottomuus ihan kuoleman hetkellä ja terävän älykkyyden loppuun asti, sellainen kokemus poistaa viimeisetkin pelon rippeet kaikista niistä, jotka ovat olleet vierellä, ja täydellistää jo olemassa olevan pelottomuuden.
Ei mikään yksittäinen tapaus.
Sen jälkeen elämä on muuttunut lopullisesti - idän suuntaan.Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Kristityt kirjoittavat siitä, kuinka kaikki ei-kristityt ovat niin kauhuissaan kuoleman hetkellä, koska he eivät palvo "oikeaa" jumalaa.
EI MITÄÄN SELLAISTA.
EI EDES LÄHELLEKÄÄN MITÄÄN SELLAISTA.. - Anonyymi00113
Anonyymi00112 kirjoitti:
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Kristityt kirjoittavat siitä, kuinka kaikki ei-kristityt ovat niin kauhuissaan kuoleman hetkellä, koska he eivät palvo "oikeaa" jumalaa.
EI MITÄÄN SELLAISTA.
EI EDES LÄHELLEKÄÄN MITÄÄN SELLAISTA..Ihminen ei ole tämä ruumis vaan ikuinen sielu. Sielu synny eikä kuole; kuolema on vain kehon vaihtaminen.
Siksi sodat, sairaudet ja yhteiskunnalliset mullistukset eivät ole meille lainkaan lopullisia katastrofeja, vaan aineellisen maailman luonnollista vaihtelua.
Pelko ei enää ohjaa elämäämme, ei enää.
Se, ettei kuolemaa pelätä, ei kuitenkaan tarkoita välinpitämättömyyttä elämää kohtaan. Päinvastoin. Vaishnava pyrkii elämään dharman mukaisesti ja noudattamaan ahimsaa, väkivallattomuutta, koska kaikki elävät olennot nähdään Jumalan osasina. Moraali ei perustu helvetin pelkoon vaan sydämen puhdistamiseen, jotta rakkaus Jumalaan voisi kasvaa. Säännöt, kuri ja itsehillintä eivät ole rangaistuksen välttämistä varten, vaan siksi että tietoisuus kirkastuisi ja suhde Jumalaan syvenisi. - Anonyymi00114
Anonyymi00113 kirjoitti:
Ihminen ei ole tämä ruumis vaan ikuinen sielu. Sielu synny eikä kuole; kuolema on vain kehon vaihtaminen.
Siksi sodat, sairaudet ja yhteiskunnalliset mullistukset eivät ole meille lainkaan lopullisia katastrofeja, vaan aineellisen maailman luonnollista vaihtelua.
Pelko ei enää ohjaa elämäämme, ei enää.
Se, ettei kuolemaa pelätä, ei kuitenkaan tarkoita välinpitämättömyyttä elämää kohtaan. Päinvastoin. Vaishnava pyrkii elämään dharman mukaisesti ja noudattamaan ahimsaa, väkivallattomuutta, koska kaikki elävät olennot nähdään Jumalan osasina. Moraali ei perustu helvetin pelkoon vaan sydämen puhdistamiseen, jotta rakkaus Jumalaan voisi kasvaa. Säännöt, kuri ja itsehillintä eivät ole rangaistuksen välttämistä varten, vaan siksi että tietoisuus kirkastuisi ja suhde Jumalaan syvenisi.Pelko ei enää ohjaa elämäämme, ei enää.
- Anonyymi00115
Anonyymi00114 kirjoitti:
Pelko ei enää ohjaa elämäämme, ei enää.
Se, ettei kuolemaa pelätä, ei kuitenkaan tarkoita välinpitämättömyyttä elämää kohtaan. Päinvastoin.
- Anonyymi00116
Anonyymi00115 kirjoitti:
Se, ettei kuolemaa pelätä, ei kuitenkaan tarkoita välinpitämättömyyttä elämää kohtaan. Päinvastoin.
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Meille kuoleman hetki ei ole kauhun huipentuma, vaan siirtymä. Ihanteena on säilyttää kirkas tietoisuus.
Pelottomuus ei synny kovuudesta vaan MYÖS TIEDOSTA, MITÄ OLEMME OPPINEET. - Anonyymi00117
Anonyymi00116 kirjoitti:
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Meille kuoleman hetki ei ole kauhun huipentuma, vaan siirtymä. Ihanteena on säilyttää kirkas tietoisuus.
Pelottomuus ei synny kovuudesta vaan MYÖS TIEDOSTA, MITÄ OLEMME OPPINEET.Pelottomuus ei synny kovuudesta vaan MYÖS TIEDOSTA, MITÄ OLEMME OPPINEET.
- Anonyymi00118
Anonyymi00117 kirjoitti:
Pelottomuus ei synny kovuudesta vaan MYÖS TIEDOSTA, MITÄ OLEMME OPPINEET.
Tämän vuoksi maailmanlopun retoriikka ei toimi MEIHIN LAINKAAN.
Henkinen elämä ei ala pelosta, vaan rakkaudesta.
Siksi voidaan sanoa: kuolemaa ei pelätä, koska emme samaista itseämme ruumiiseen. Elämää kuitenkin eletään vastuullisesti ja väkivallattomasti. Pelko ei ole moraalin eikä henkisyyden perusta – rakkaus on. - Anonyymi00119
Anonyymi00118 kirjoitti:
Tämän vuoksi maailmanlopun retoriikka ei toimi MEIHIN LAINKAAN.
Henkinen elämä ei ala pelosta, vaan rakkaudesta.
Siksi voidaan sanoa: kuolemaa ei pelätä, koska emme samaista itseämme ruumiiseen. Elämää kuitenkin eletään vastuullisesti ja väkivallattomasti. Pelko ei ole moraalin eikä henkisyyden perusta – rakkaus on.Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Siksi voidaan sanoa: kuolemaa ei pelätä, koska emme samaista itseämme ruumiiseen.
Elämää kuitenkin eletään vastuullisesti ja väkivallattomasti. Pelko ei ole moraalin eikä henkisyyden perusta – rakkaus on. - Anonyymi00120
Anonyymi00119 kirjoitti:
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Siksi voidaan sanoa: kuolemaa ei pelätä, koska emme samaista itseämme ruumiiseen.
Elämää kuitenkin eletään vastuullisesti ja väkivallattomasti. Pelko ei ole moraalin eikä henkisyyden perusta – rakkaus on.Kun ihminen on syvästi ymmärtänyt, ettei ole tämä väliaikainen ruumis vaan ikuinen sielu, pelon perusta murtuu.
- Anonyymi00121
Anonyymi00120 kirjoitti:
Kun ihminen on syvästi ymmärtänyt, ettei ole tämä väliaikainen ruumis vaan ikuinen sielu, pelon perusta murtuu.
Kun ihminen on syvästi ymmärtänyt, ettei ole tämä väliaikainen ruumis vaan ikuinen sielu, pelon perusta murtuu.
Tämä tieto ei ole pelkkää teoriaa tai uskomusta, vaan vuosien harjoituksen, mietiskelyn ja kokemuksen kautta syventynyttä ymmärrystä.
Kun opetukset sielun ikuisuudesta, karmasta ja Jumalan armosta eivät ole enää vain sanoja, vaan elettyä todellisuutta, pelko menettää otteensa luonnollisesti.
Pelottomuus on seurausta oivalluksesta.
Siksi rauha kuoleman hetkellä ei ole dramatiikkaa eikä näytelmää, vaan johdonmukainen päätös elämälle, joka on alusta asti perustunut tietoisuuteen sielun ikuisuudesta ja luottamukseen Jumalan huolenpitoon. - Anonyymi00122
Anonyymi00121 kirjoitti:
Kun ihminen on syvästi ymmärtänyt, ettei ole tämä väliaikainen ruumis vaan ikuinen sielu, pelon perusta murtuu.
Tämä tieto ei ole pelkkää teoriaa tai uskomusta, vaan vuosien harjoituksen, mietiskelyn ja kokemuksen kautta syventynyttä ymmärrystä.
Kun opetukset sielun ikuisuudesta, karmasta ja Jumalan armosta eivät ole enää vain sanoja, vaan elettyä todellisuutta, pelko menettää otteensa luonnollisesti.
Pelottomuus on seurausta oivalluksesta.
Siksi rauha kuoleman hetkellä ei ole dramatiikkaa eikä näytelmää, vaan johdonmukainen päätös elämälle, joka on alusta asti perustunut tietoisuuteen sielun ikuisuudesta ja luottamukseen Jumalan huolenpitoon.Siksi rauha kuoleman hetkellä ei ole dramatiikkaa eikä näytelmää, vaan johdonmukainen päätös elämälle.
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy. - Anonyymi00123
Anonyymi00122 kirjoitti:
Siksi rauha kuoleman hetkellä ei ole dramatiikkaa eikä näytelmää, vaan johdonmukainen päätös elämälle.
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.धर्मो रक्षति रक्षितः
Dharmo rakṣati rakṣitaḥ
Dharma suojelee sitä, joka suojelee dharmaa
Ajatus on, että kun ihminen elää oikein, oikeudenmukaisesti ja velvollisuuksiensa mukaisesti (dharmaa noudattaen), itse tuo moraalinen järjestys “suojelee” häntä.
ṛta (kosminen järjestys)
Kosminen järjestys (ṛta) – universumin moraalinen ja luonnollinen laki
Dharma – tämän järjestyksen inhimillinen ilmentymä (oikea toiminta) - Anonyymi00124
Anonyymi00123 kirjoitti:
धर्मो रक्षति रक्षितः
Dharmo rakṣati rakṣitaḥ
Dharma suojelee sitä, joka suojelee dharmaa
Ajatus on, että kun ihminen elää oikein, oikeudenmukaisesti ja velvollisuuksiensa mukaisesti (dharmaa noudattaen), itse tuo moraalinen järjestys “suojelee” häntä.
ṛta (kosminen järjestys)
Kosminen järjestys (ṛta) – universumin moraalinen ja luonnollinen laki
Dharma – tämän järjestyksen inhimillinen ilmentymä (oikea toiminta)Lause “Dharmo rakṣati rakṣitaḥ” tarkoittaa, että dharma suojelee sitä, joka suojelee dharmaa.
Tämä ei ole taikausko tai lupaus siitä, että oikein elävälle ei koskaan tapahtuisi mitään pahaa. Se on syvempi väite siitä, miten todellisuus on järjestynyt vedalaisessa ajattelussa.
Veda-teksteissä puhutaan kosmisesta järjestyksestä, jota kutsutaan nimellä ṛta. Se tarkoittaa, että maailmalla on oma sisäinen lakinsa: aurinko nousee säännöllisesti, vuodenajat vaihtuvat, syy seuraa seurausta. Myöhemmin tämä ajatus tiivistyy käsitteeseen dharma, joka tarkoittaa samaa järjestystä ihmisen elämässä – oikeaa toimintaa, velvollisuutta, totuudenmukaisuutta ja tasapainoa. - Anonyymi00125
Anonyymi00124 kirjoitti:
Lause “Dharmo rakṣati rakṣitaḥ” tarkoittaa, että dharma suojelee sitä, joka suojelee dharmaa.
Tämä ei ole taikausko tai lupaus siitä, että oikein elävälle ei koskaan tapahtuisi mitään pahaa. Se on syvempi väite siitä, miten todellisuus on järjestynyt vedalaisessa ajattelussa.
Veda-teksteissä puhutaan kosmisesta järjestyksestä, jota kutsutaan nimellä ṛta. Se tarkoittaa, että maailmalla on oma sisäinen lakinsa: aurinko nousee säännöllisesti, vuodenajat vaihtuvat, syy seuraa seurausta. Myöhemmin tämä ajatus tiivistyy käsitteeseen dharma, joka tarkoittaa samaa järjestystä ihmisen elämässä – oikeaa toimintaa, velvollisuutta, totuudenmukaisuutta ja tasapainoa.Ajatus suojelusta tarkoittaa siis, että kun ihminen ei riko järjestystä, järjestys ei käänny häntä vastaan. Toiminta tuottaa seurauksen; dharman mukainen toiminta tuottaa tasapainoisen seurauksen. Näin dharma “suojelee” – ei yliluonnollisena kilpenä, vaan siksi että elämä, joka on harmoniassa todellisuuden perusrakenteen kanssa, pysyy vakaampana kuin elämä, joka toimii sitä vastaan.
Dharma nähdään koko maailman tasapainoa ylläpitävänä periaatteena. Kun ihminen suojelee dharmaa teoillaan, hän samalla asettuu sen suojaan. - Anonyymi00126
Anonyymi00125 kirjoitti:
Ajatus suojelusta tarkoittaa siis, että kun ihminen ei riko järjestystä, järjestys ei käänny häntä vastaan. Toiminta tuottaa seurauksen; dharman mukainen toiminta tuottaa tasapainoisen seurauksen. Näin dharma “suojelee” – ei yliluonnollisena kilpenä, vaan siksi että elämä, joka on harmoniassa todellisuuden perusrakenteen kanssa, pysyy vakaampana kuin elämä, joka toimii sitä vastaan.
Dharma nähdään koko maailman tasapainoa ylläpitävänä periaatteena. Kun ihminen suojelee dharmaa teoillaan, hän samalla asettuu sen suojaan.Dharma suojelee sitä, joka suojelee dharmaa.
Vedalaisessa ajattelussa todellisuus ei ole neutraali kenttä, jossa teot vain “tapahtuvat”. Se on läpäisty järjestyksellä. Tätä varhaisissa Vedoissa kutsutaan nimellä ṛta – kosminen laki, jonka varassa niin tähdet, vuodenajat kuin moraalinenkin elämä pysyvät koossa. Myöhemmin sama periaate ymmärretään ihmisen tasolla dharmana.
Kun sanotaan, että “järjestys ei käänny häntä vastaan”, kyse ei ole siitä, että jokin ulkoinen voima palkitsisi tai rankaisisi. Kyse on rakenteellisesta yhteensopivuudesta. - Anonyymi00127
Anonyymi00126 kirjoitti:
Dharma suojelee sitä, joka suojelee dharmaa.
Vedalaisessa ajattelussa todellisuus ei ole neutraali kenttä, jossa teot vain “tapahtuvat”. Se on läpäisty järjestyksellä. Tätä varhaisissa Vedoissa kutsutaan nimellä ṛta – kosminen laki, jonka varassa niin tähdet, vuodenajat kuin moraalinenkin elämä pysyvät koossa. Myöhemmin sama periaate ymmärretään ihmisen tasolla dharmana.
Kun sanotaan, että “järjestys ei käänny häntä vastaan”, kyse ei ole siitä, että jokin ulkoinen voima palkitsisi tai rankaisisi. Kyse on rakenteellisesta yhteensopivuudesta.Lue lisää
Ei ole ikuista kadotusta eikä Jumalan mielivaltaista tuomiota, jolta pitäisi paeta. Kukaan ei ole kosmisen oikeussalin syytettynä odottamassa lopullista tuomiota.
Silti kärsimystä on. On syntymän ja kuoleman kiertokulku, on pelkoa, menetyksiä ja tyytymättömyyttä. Mutta niiden juurisyy ei ole Jumalan viha, vaan tietämättömyys – avidyā. Tämä tietämättömyys ei tarkoita pelkkää tiedon puutetta, vaan väärää samastumista. Ihminen luulee olevansa se, mikä on muuttuvaa: keho, mieli, roolit, tarinat, saavutukset. Kun hän rakentaa identiteettinsä niiden varaan, hän altistuu väistämättä pelolle ja kärsimykselle, koska kaikki se muuttuu.
Pelastus ei siksi ole juridinen tapahtuma, jossa syyllinen armahdetaan. Se on ontologinen oivallus, jossa tietämätön herää. Kun väärä identiteetti murtuu, myös kärsimyksen perusrakenne alkaa hajota. Ei siksi, että maailma katoaisi, vaan siksi, että suhde maailmaan muuttuu. Se, mikä ennen uhkasi minuutta, ei enää kosketa samalla tavalla, kun minuutta ei enää ymmärretä rajallisena ja hauraana.
Samsara – kiertokulku – ei ole ensisijaisesti paikka, vaan tapa kokea todellisuus vääristyneesti. Se on jatkuvaa yritystä löytää pysyvyyttä pysymättömästä ja turvaa rajallisesta. Kun tämä harha nähdään läpi, vapautuminen ei ole pakenemista johonkin muualle, vaan heräämistä siihen, mikä on aina ollut totta. - Anonyymi00129
Kuolemaan suhtaudutaan täysin rauhallisesti. Ei tehdä siitä mitään suurta meteliä, ei paniikkia eikä hysteriaa, vaan kuolema kohdataan rauhallisin mielin, sellaisena kuin se tulee.
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy. - Anonyymi00130
Anonyymi00129 kirjoitti:
Kuolemaan suhtaudutaan täysin rauhallisesti. Ei tehdä siitä mitään suurta meteliä, ei paniikkia eikä hysteriaa, vaan kuolema kohdataan rauhallisin mielin, sellaisena kuin se tulee.
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.Tässä mielessä ei ole mitään, “miltä” pelastutaan ulkoisesti. On vain harha, josta herätään. Ei syyllinen, joka armahdetaan, vaan tietämätön, joka oivaltaa. Ja tuo oivallus ei luo vapautta, vaan paljastaa sen, että tietoisuuden perimmäinen luonto on aina ollut vapaa.
Ihmiselle ei ole mitään ulkoista pelastettavaa. Kaikki, mistä kuvittelemme tarvitsevamme turvaa, on seurausta tietämättömyydestä omasta todellisesta olemuksestamme. Siksi aina ja kaiken ytimessä oleva tehtävä on herätä tähän tietämättömyyden tilasta.
Kun herää, kaikki muu seuraa luonnollisesti: pelko hälvenee, mieli vakautuu, tekojen seuraukset eivät enää sitoa samalla tavalla, ja elämä asettuu oikeaan järjestykseen. Herääminen on itse asiassa kaikki, mitä koskaan tarvitsee tehdä. Kaikki muu — ymmärrys, oikea toiminta, sisäinen vapaus — seuraa tästä heräämisestä. - Anonyymi00131
Anonyymi00130 kirjoitti:
Tässä mielessä ei ole mitään, “miltä” pelastutaan ulkoisesti. On vain harha, josta herätään. Ei syyllinen, joka armahdetaan, vaan tietämätön, joka oivaltaa. Ja tuo oivallus ei luo vapautta, vaan paljastaa sen, että tietoisuuden perimmäinen luonto on aina ollut vapaa.
Ihmiselle ei ole mitään ulkoista pelastettavaa. Kaikki, mistä kuvittelemme tarvitsevamme turvaa, on seurausta tietämättömyydestä omasta todellisesta olemuksestamme. Siksi aina ja kaiken ytimessä oleva tehtävä on herätä tähän tietämättömyyden tilasta.
Kun herää, kaikki muu seuraa luonnollisesti: pelko hälvenee, mieli vakautuu, tekojen seuraukset eivät enää sitoa samalla tavalla, ja elämä asettuu oikeaan järjestykseen. Herääminen on itse asiassa kaikki, mitä koskaan tarvitsee tehdä. Kaikki muu — ymmärrys, oikea toiminta, sisäinen vapaus — seuraa tästä heräämisestä.Toisin sanoen: herääminen tietämättömyydestä ei ole yksi teko muiden joukossa, vaan koko eksistentiaalisen elämän keskeinen ja ainoa “tehtävä.
Joten jos haluat ”pelastua” - herääminen riittää - syvästä tietämättömyyden unesta
Piste.
Ei ole mitään muuta mistä pelastua. - Anonyymi00132
Anonyymi00131 kirjoitti:
Toisin sanoen: herääminen tietämättömyydestä ei ole yksi teko muiden joukossa, vaan koko eksistentiaalisen elämän keskeinen ja ainoa “tehtävä.
Joten jos haluat ”pelastua” - herääminen riittää - syvästä tietämättömyyden unesta
Piste.
Ei ole mitään muuta mistä pelastua.Ihminen ei ole robotti, vaan oppija.
Karma ei pakota hyvään – se ohjaa kohti oivallusta. - Anonyymi00133
Anonyymi00132 kirjoitti:
Ihminen ei ole robotti, vaan oppija.
Karma ei pakota hyvään – se ohjaa kohti oivallusta.Pelko lähestyy sitä, joka pelkää. Rohkeus karkottaa pelon.
- Anonyymi00134
Anonyymi00133 kirjoitti:
Pelko lähestyy sitä, joka pelkää. Rohkeus karkottaa pelon.
Pelko lähestyy sitä, joka pelkää. Rohkeus karkottaa pelon.
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Kristityt kirjoittavat siitä, kuinka kaikki ei-kristityt ovat niin kauhuissaan kuoleman hetkellä, koska he eivät palvo "oikeaa" jumalaa.
EI MITÄÄN SELLAISTA.
EI EDES LÄHELLEKÄÄN MITÄÄN SELLAISTA..
Pelko lähestyy sitä, joka pelkää. Rohkeus karkottaa pelon.
Ajatus siitä, että ihmisellä olisi vain kaksi ikuista vaihtoehtoa – taivas tai ikuinen helvetti – ei vastaa rakkauden eikä vapaan tahdon periaatetta. Rakkaus edellyttää todellista vapautta. Jos valinta on pakotettu pelolla, kyse ei ole aidosta rakkaudesta vaan painostuksesta. - Anonyymi00135
Anonyymi00134 kirjoitti:
Pelko lähestyy sitä, joka pelkää. Rohkeus karkottaa pelon.
Minulle on vaikea ymmärtää sitä korostunutta emotionaalista reaktiota ja symbolista dramatisointia, joka kuolemaan usein liittyy.
Kristityt kirjoittavat siitä, kuinka kaikki ei-kristityt ovat niin kauhuissaan kuoleman hetkellä, koska he eivät palvo "oikeaa" jumalaa.
EI MITÄÄN SELLAISTA.
EI EDES LÄHELLEKÄÄN MITÄÄN SELLAISTA..
Pelko lähestyy sitä, joka pelkää. Rohkeus karkottaa pelon.
Ajatus siitä, että ihmisellä olisi vain kaksi ikuista vaihtoehtoa – taivas tai ikuinen helvetti – ei vastaa rakkauden eikä vapaan tahdon periaatetta. Rakkaus edellyttää todellista vapautta. Jos valinta on pakotettu pelolla, kyse ei ole aidosta rakkaudesta vaan painostuksesta.Ajatus siitä, että ihmisellä olisi vain kaksi ikuista vaihtoehtoa – taivas tai ikuinen helvetti – ei vastaa rakkauden eikä vapaan tahdon periaatetta. Rakkaus edellyttää todellista vapautta. Jos valinta on pakotettu pelolla, kyse ei ole aidosta rakkaudesta vaan painostuksesta.
- Anonyymi00136
Anonyymi00135 kirjoitti:
Ajatus siitä, että ihmisellä olisi vain kaksi ikuista vaihtoehtoa – taivas tai ikuinen helvetti – ei vastaa rakkauden eikä vapaan tahdon periaatetta. Rakkaus edellyttää todellista vapautta. Jos valinta on pakotettu pelolla, kyse ei ole aidosta rakkaudesta vaan painostuksesta.
Kuolema tuhoaa kaiken, mikä ei ole todellista; kuolema näyttää meille todelliset ystävämme; kuolema paljastaa todelliset prioriteettimme; kuolema tuo viisauden esiin; kuolema valistaa meitä peloistamme ja heikkouksistamme; mutta mikä tärkeintä, kuolema muistuttaa meitä siitä, että nämä aineelliset kehot ja aineelliset universumit eivät ole kotimme.
Kun kuolema kutsuu teitä, älkää pelästykö tai piiloutuko, vaan kohdatkaa se ja katsokaa, MITÄ SILLÄ ON TARJOTTAVANAAN.
Loppujen lopuksi hän on Krishnan oikeudenmukainen, uskollinen ja kuuliainen palvelija.
(J. Favors) - Anonyymi00137
Anonyymi00136 kirjoitti:
Kuolema tuhoaa kaiken, mikä ei ole todellista; kuolema näyttää meille todelliset ystävämme; kuolema paljastaa todelliset prioriteettimme; kuolema tuo viisauden esiin; kuolema valistaa meitä peloistamme ja heikkouksistamme; mutta mikä tärkeintä, kuolema muistuttaa meitä siitä, että nämä aineelliset kehot ja aineelliset universumit eivät ole kotimme.
Kun kuolema kutsuu teitä, älkää pelästykö tai piiloutuko, vaan kohdatkaa se ja katsokaa, MITÄ SILLÄ ON TARJOTTAVANAAN.
Loppujen lopuksi hän on Krishnan oikeudenmukainen, uskollinen ja kuuliainen palvelija.
(J. Favors)Kun kuolema kutsuu teitä, älkää pelästykö tai piiloutuko, vaan kohdatkaa se ja katsokaa, MITÄ SILLÄ ON TARJOTTAVANAAN.
- Anonyymi00138
Anonyymi00137 kirjoitti:
Kun kuolema kutsuu teitä, älkää pelästykö tai piiloutuko, vaan kohdatkaa se ja katsokaa, MITÄ SILLÄ ON TARJOTTAVANAAN.
Kuolemanpelosta puhuttaessa on syytä mainita, miten se vaikuttaa mieleemme ja kehoomme. Pelon kokemisen fyysinen vaikutus on se, että kaikki ihmisen elimet ja mieli alkavat jännittyä. Pelon vaikutuksesta menetämme kykymme suorittaa joitakin alkeistoimia, jotka suoritamme rauhallisesti luonnollisessa, rentoutuneessa tilassa.
Kun pelkäämme jotakin, lakkaamme ajattelemasta normaalisti, ja mitä enemmän pelkoa koemme, sitä enemmän mielemme ja kehomme kiristyvät. - Anonyymi00139
Anonyymi00138 kirjoitti:
Kuolemanpelosta puhuttaessa on syytä mainita, miten se vaikuttaa mieleemme ja kehoomme. Pelon kokemisen fyysinen vaikutus on se, että kaikki ihmisen elimet ja mieli alkavat jännittyä. Pelon vaikutuksesta menetämme kykymme suorittaa joitakin alkeistoimia, jotka suoritamme rauhallisesti luonnollisessa, rentoutuneessa tilassa.
Kun pelkäämme jotakin, lakkaamme ajattelemasta normaalisti, ja mitä enemmän pelkoa koemme, sitä enemmän mielemme ja kehomme kiristyvät.Rakkaus avaa sydämen, rakkaus tekee ihmisestä avoimen, vapaan ja onnellisen. Pelko sulkee sydämemme, se on kuin kietoisi meidät koteloon.
Mielemme kutistuu ja havaintokykymme vähenee. Siksi, jotta ihminen voi ottaa vastaan uutta tietoa, hänen on avauduttava, päästettävä se sisäänsä ja annettava sille mahdollisuus toimia siellä.
Mutta jos ihminen on sulkeutunut, jos hän on haarniskassa, piilossa kotelossa, on epätodennäköistä, että hän pystyy ajattelemaan normaalisti ja ottamaan vastaan hänelle tulleen tiedon.
Jotta näin tapahtuisi, on välttämätöntä voittaa pelko, päästä eroon kuolemaa koskevista kielteisistä ajatuksista, avata sydän ja mieli, avautua uudelle tiedolle. - Anonyymi00140
Anonyymi00139 kirjoitti:
Rakkaus avaa sydämen, rakkaus tekee ihmisestä avoimen, vapaan ja onnellisen. Pelko sulkee sydämemme, se on kuin kietoisi meidät koteloon.
Mielemme kutistuu ja havaintokykymme vähenee. Siksi, jotta ihminen voi ottaa vastaan uutta tietoa, hänen on avauduttava, päästettävä se sisäänsä ja annettava sille mahdollisuus toimia siellä.
Mutta jos ihminen on sulkeutunut, jos hän on haarniskassa, piilossa kotelossa, on epätodennäköistä, että hän pystyy ajattelemaan normaalisti ja ottamaan vastaan hänelle tulleen tiedon.
Jotta näin tapahtuisi, on välttämätöntä voittaa pelko, päästä eroon kuolemaa koskevista kielteisistä ajatuksista, avata sydän ja mieli, avautua uudelle tiedolle.Henkisesti kehittynyt ihminen ei myöskään pelkää ruumiillista kuolemaa, sillä hän pelkää enemmän henkistä kuolemaa
Mutta se, että hän menettää halunsa kasvaa henkisesti, on se, mikä häntä todella pelottaa.
Mikään ei ole pelottavampaa kuin menettää usko omaan polkuunsa. Tämä johtaa jo fyysistä kuolemaa vakavampiin seurauksiin, sillä se pakottaa sielun syntymän ja kuoleman loputtomaan kiertokulkuun - samsaraan. - Anonyymi00141
Anonyymi00140 kirjoitti:
Henkisesti kehittynyt ihminen ei myöskään pelkää ruumiillista kuolemaa, sillä hän pelkää enemmän henkistä kuolemaa
Mutta se, että hän menettää halunsa kasvaa henkisesti, on se, mikä häntä todella pelottaa.
Mikään ei ole pelottavampaa kuin menettää usko omaan polkuunsa. Tämä johtaa jo fyysistä kuolemaa vakavampiin seurauksiin, sillä se pakottaa sielun syntymän ja kuoleman loputtomaan kiertokulkuun - samsaraan.Jopa tavallinen ihminen, joka on saavuttanut aineellisen elämän pohjan, joka on kärsinyt ja joutunut oman typeryytensä piinaamaksi, lakkaa pelkäämästä kuolemaa, sillä hän ymmärtää, että se tuo hänelle uudistumisen.
Kuolema on meidän ymmärryksessämme se, joka rajoittaa mahdollisuuksiamme, mutta joogisessa ymmärryksessä kuolema on se, joka avaa meille todelliset mahdollisuutemme. - Anonyymi00142
Anonyymi00141 kirjoitti:
Jopa tavallinen ihminen, joka on saavuttanut aineellisen elämän pohjan, joka on kärsinyt ja joutunut oman typeryytensä piinaamaksi, lakkaa pelkäämästä kuolemaa, sillä hän ymmärtää, että se tuo hänelle uudistumisen.
Kuolema on meidän ymmärryksessämme se, joka rajoittaa mahdollisuuksiamme, mutta joogisessa ymmärryksessä kuolema on se, joka avaa meille todelliset mahdollisuutemme.KIPU ON TIETENKIN HYVIN EPÄMIELLYTTÄVÄ ASIA, KUN HIENOJAKOINEN KEHO IRROTTAUTUU FYYSISESTÄ KEHOSTA KUOLEMAN PROSESSIN AIKANA. KUN KAIKKI DOSHAT MENEVÄT SEKAISIN, MUTTA MITEN MUUTEN?
- Anonyymi00143
Anonyymi00142 kirjoitti:
KIPU ON TIETENKIN HYVIN EPÄMIELLYTTÄVÄ ASIA, KUN HIENOJAKOINEN KEHO IRROTTAUTUU FYYSISESTÄ KEHOSTA KUOLEMAN PROSESSIN AIKANA. KUN KAIKKI DOSHAT MENEVÄT SEKAISIN, MUTTA MITEN MUUTEN?
Vedat: portaalit kosmiseen viisauteen
Vedat ovat kosmisen tiedon ja henkisten totuuksien aarreaitta. - Anonyymi00144
Anonyymi00143 kirjoitti:
Vedat: portaalit kosmiseen viisauteen
Vedat ovat kosmisen tiedon ja henkisten totuuksien aarreaitta.Aineellinen maailma, jossa elämme, on eräänlainen koulu, jolla on hyvin tarkka tarkoitus.
Tämä koulu vie jokaisen kaikkien tarvittavien luokkien läpi - viimeiseen kokeeseen ja koulutuksen onnistuneeseen loppuun saattamiseen.
Joskus teemme samoja virheitä, mutta lopulta opimme läksymme, teemme oikeat johtopäätökset ja jatkamme eteenpäin.
Vedat: portaalit kosmiseen viisauteen - Anonyymi00146
Kuolemaan suhtaudutaan täysin rauhallisesti. Ei tehdä siitä mitään suurta meteliä, ei paniikkia eikä hysteriaa
- Anonyymi00147
Anonyymi00146 kirjoitti:
Kuolemaan suhtaudutaan täysin rauhallisesti. Ei tehdä siitä mitään suurta meteliä, ei paniikkia eikä hysteriaa
kuolema on se, joka avaa meille todelliset mahdollisuutemme.
Ketjusta on poistettu 52 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa1052280Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as411544Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1381104Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2321058- 1031048
- 82876
Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain47829- 81781
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,53777Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo215764- 54741
- 93739
- 40686
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79658Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.29562- 55527
- 38512
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14500Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28482Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S25463