RKP Porvoo?

Anonyymi-ap

”16.5.2001 0:00
-Olemme saaneet hirveästi palautetta, että älkää vaihtako nimeä. Olemme kuitenkin päättäneet olla moderneja, kertoo toimitusjohtaja Tom Brunberg.

Hänen mukaansa palaute on ollut lähes sataprosenttisesti nimen vaihtamista vastustavaa. Neekerinsuukon nimestä luopuminen on myös Brunbergin itsensä mielestä ikävää.

-Se ei todellakaan ole rasistinen kannanotto. Minun mielestäni se on yleisestikin ymmärretty leikkimieliseksi. Tietenkin ajat muuttuvat.”

Porvoossa vanhat ruotsinkieliset ihmiset puhuvat edelleen ”n-kyssar”! Ovatko rasisteja?

Syytteenkö vanhukset?

5

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä sanoo valtiosihteeri?

      • Anonyymi

        Kuningasperheen valtiosihteeri osapuoli tuskin katsoo tarpeelliseksi, ainakaan ruotsikielisen vanhusväestön ikiaikaiseen kielenkäyttöön mitenkään puuttua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuningasperheen valtiosihteeri osapuoli tuskin katsoo tarpeelliseksi, ainakaan ruotsikielisen vanhusväestön ikiaikaiseen kielenkäyttöön mitenkään puuttua.

        Eikö nykyään ole tapana kaivaa kaikki vanhat asiat esiin, joten syytä voisi olla irtisanoutua rasismista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö nykyään ole tapana kaivaa kaikki vanhat asiat esiin, joten syytä voisi olla irtisanoutua rasismista.

        Että herrakansanosan edustaja valtiosihteeri nyt jostain ikiaikaisesta ruotsinkielisen vanhusväestön kielenkäytössä muka jotain rasismiin viittaavaa näkisi ja siitä katsoisi oikeaksi ja tarpeelliseksi irtisanoitua. Eihän tuossa sanamuodossa mitään rasistista ole ollut eikä ole nyt.
        Tuon vanhojen ja olemattomien esiin kaivaminen ja niistä kärpäsestä härkäsen tekeminen on vain vihervasemmiston ja kommunistien esiin nostamaa turhanpäiväistä hypetystä, joka ei mustasta valkoista tee.


      • Anonyymi

        Ei mitään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3899
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3505
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      78
      3338
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2638
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      124
      1608
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1516
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1114
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1102
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1016
    Aihe