Ohjaustehostimen vaihtoehto-öljy?

Olisiko hyviä neuvoja tai pikemminkin kokemusta Audi 100 / miksi-ei-muutkin-mallit ohjaustehostimen vaihtoehto-öljyistä?

Alkuperäinen tänään oli vähän yli 24 €/l (Tampere Laakkonen).

Tekisi mieli laittaa jotain halvempaa.

Kertoilkaa hyvistä ja huonoista kokemuksista.

Ja onko tietoa edullisesta ohjaustehostinpumppu -vaihtoehdoista? ( n. 350 € Tampere Laakkonen )
81509
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

...vaikka Motonet, jolla myymälä myös Treella. motonet.fi ja hinta 12.45 €/litra.

Äänestä

Muita öljyjä kuin mitä siinä on tai mitä sinne pitää laittaa voi mennä aika puuroseksi öljyt..
Ainakin A4 1.6 -95 menee..

Äänestä

Minulla vuotaa ohjaustehostin jostakin, enkä ole laiskuuttani jaksanut etsiä vuoto kohtaa. Aloin lisäämään noin vuosi sitten atf:ää eikä vielä ole ilmennyt mitään suurempaa. Jos järjestelmä on ehjä niin ei kannata laittaa atf:ää. Silloinpa se ei kyllä vähene nestepintakaan, jos ei vuoda!

Äänestä
  • Niin miksi käytän atf:ää? Audin alkuperäinen öljy on notkeampaa ja varsinkin kesällä vuotaa helpommin ulos Atf pysyy paremmin sisällä ja on halvempaa! Korjataan sitten koko systeemi kun hajoaa eihän tuo uusi auto enään ole -92 satku.

    Äänestä

Ensiksi kiitos kaikille!!!

Motonet öljy on (kai) 91-> mallit. Myyjänkin kanssa tuota vuosilukua ihmeteltiin, että kävisikö vanhempiin sitten "mikä-vaan"?

Varaosamaailmassa täytyy vielä käydä kanssa kurkkaamassa ko. tuotetta ja jututtamassa myyjiä mitä ne tietää ja ovatko kuulleet asiasta kokemuksia.

Ja tuo ATF:n käyttö omassa vm. 82:ssa ei tule missään tapauksessa poissuljetuksi, varsinkin kun omastakin vuotavaa pumppu.

Jamppa1:lle kiitos linkeistä, en ole vielä ehtinyt tutkia, mutta uskon jotain löytäväni.

Lisää kokemuksia asian tiimoilta tietysti saa laittaa.......

Äänestä

ATF tuntuu pysyvä sisällä, odotellaan vaan mitä tiivisteet sanoo...........

Äänestä

Kysäisehän audiin kunnostettua hydrauli pumppua,
[email protected]

ei saa käyttää atf:ää, vaan ainoastaa mineraali hydrauli öljyä audissa, atf kutistaa orkkis tiivisteitä, jos laitat uuden pumpun niin huuhtele hyvin järjestelmä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanha satanen kirjoitti:

Olisiko hyviä neuvoja tai pikemminkin kokemusta Audi 100 / miksi-ei-muutkin-mallit ohjaustehostimen vaihtoehto-öljyistä?

Alkuperäinen tänään oli vähän yli 24 €/l (Tampere Laakkonen).

Tekisi mieli laittaa jotain halvempaa.

Kertoilkaa hyvistä ja huonoista kokemuksista.

Ja onko tietoa edullisesta ohjaustehostinpumppu -vaihtoehdoista? ( n. 350 € Tampere Laakkonen )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu