Keskuksen muutos pörssisähkölle

Anonyymi-ap

Millaisia muutoksia pitää tehdä 30 vuotta vanhalle ok-talon keskukselle, jotta lämminvesivaraajaa voisi käyttää esim ajastettuna edulliselle sähkönhinnalle. Ja mitä muutos mahtaa kustantaa.

17

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noin vanhassa lie yö/päiväsähköohjaukset rakennettuna valmiiksi?

      Eli lämminvesivaraajalle löytyy II/0/I -tyylinen käyttökytkin (jatkuva lämmitys/pois/yösähkö)? Tai voi olla pelkkä yösähkö/off ja sen lisäksi painonappi, mistä saa yhdeksi päiväksi päivälämmityksen päälle.

      jos näitä ohjauskytkentöjä on, niin siellä keskuksessa on jo valmiina varaajaa ohjaava kontaktori. Sitä on vaan ohjattu alun perin verkkokäskyllä (kaikkein vanhimmissa systeemeissä kellokytkimellä). Sähköasentajan pitää vain purkaa alkup. ohjauskytkentä ja laittaa tilalle kellokytkin, joka potkii "yösähkölämmityksen" päälle haluttuun aikaan, esim. klo 01-06. Kaikenlaista älypääsysteemiäkin on, mutta valmiiksi paketoidut tuotteet tuppaavat olemaan sikahintaisia. Fiksun tapahan olisi hakea netistä hintatiedot ja muuttaa ajastukset automaattisesti....

      Kellokytkin tuskin montaa kymppiä maksaa, mutta matkat, keskukse muutokset niin muutama tuntihan siinä auttamatta menee -> hinta on satasia. Kannattaa koitaa miettiä, olisiko jotain muutakin nakkia samalla keikalla hoidettavaksi. Matkat + mahd. palikoiden noutamiset tukusta iso kuluerä näissä "varttitunnin työ" muutoksissa.

      Jos keskuksessa ei alkujaan ole yö/päiväsähköohjausta (huonoimmassa tapauksessa ei käyttökytkintä lainkaan, on vain pelkät sulakkeet), niin silloin sinne pitää leipoa enemmän vekottimia, joille ei paskalla tuurilla ole tilaa -> nysvätään ulkoista koteloa ja tässä kohtaa hintakin kasvaa mukavasti.

      • Anonyymi

        Korjaus: epämukavasti.


      • Anonyymi

        Löytyy II/O/I katkaisija ja lämminvesivaraajan päiväkäyttönappi ja kotona poissa ajastin (kello) ja kaksi lämmityksen katkasijaa. Keskuksessa on yö/päiväohjaus, jonka kautta on sähkö tullut tähän asti.

        Jostain lehdestä olen lukenut jokin aika sitten jostain edullisesta laitteesta, jolla sitä lämmitystä voisi säättää.


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        😋 ­N­y­­m­­­f­o­m­­­a­­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17970888W

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Asenna sinne järjestelmä, joka koko ajan lukee sähkön hintatietoja. Suoraan en osaa sanoa mikä järjestelmä tarkalleen olisi, mutta tälläisiä on nykyään. Laitteessa on pieni tietokone ja se on koko ajan yhteydessä nettiin. Laite kytkee sähkön päälle sitten varaajaan, kun hinta on yön alimmalla tasolla.

      • Anonyymi

        Saman asian voi hoitaa itse niin että katsoo seuraavan vuorokauden tuntihinnat netistä, ne saa päivittäin kello 14 jälkeen, ja säätää tavallisen kytkinkellon sen mukaan. Veden lämmitystä ei yleensä tarvitse tehdä joka päivä joten ei tarvitse aina puuhailla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saman asian voi hoitaa itse niin että katsoo seuraavan vuorokauden tuntihinnat netistä, ne saa päivittäin kello 14 jälkeen, ja säätää tavallisen kytkinkellon sen mukaan. Veden lämmitystä ei yleensä tarvitse tehdä joka päivä joten ei tarvitse aina puuhailla.

        Voi toki. Onhan siinä tuskaisesti hommaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voi toki. Onhan siinä tuskaisesti hommaa.

        Muutaman minuutin homma muutamana päivänä viikossa. Minulla on pörssisähkö ja katson seuraavan päivän tuntihinnat iltapäivällä, en ihan joka päivä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Muutaman minuutin homma muutamana päivänä viikossa. Minulla on pörssisähkö ja katson seuraavan päivän tuntihinnat iltapäivällä, en ihan joka päivä.

        Joka viikko sitä kuikuilee sitten. Eihän se mitään maksa kun automaatio maksaa jotain.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka viikko sitä kuikuilee sitten. Eihän se mitään maksa kun automaatio maksaa jotain.

        Minä luen lehtiäkin joka viikko, olen saapaisaa sorttia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä luen lehtiäkin joka viikko, olen saapaisaa sorttia.

        Ilmeisesti on paljon ylimääräistä aikaa, kun joka ikisen asian kaitsemiseen riittää tunteja. Itse käytän oman aikani jotenkin hyödyllisesti, vaikkapa niitä sanomalehtiä lukien.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ilmeisesti on paljon ylimääräistä aikaa, kun joka ikisen asian kaitsemiseen riittää tunteja. Itse käytän oman aikani jotenkin hyödyllisesti, vaikkapa niitä sanomalehtiä lukien.

        Tässä tapauksessa muutama minuutti.


      • Anonyymi

        En minäkään tiedä ja siksi kysyin.


    • Shellyn älyreleellä saa ohjauksen pörssisähkön hinnan mukaan kunhan talossa on wifi. Maksavat 40€ alkaen.

      Jos ei ole kontaktoria valmiina, niin ne on muutamasta kympistä alkaen, mutta vanhoissa keskuksissa ei ole välttämättä tilaa laajennuksille.

      Asunnuksen luulisi saavan alueesta vähän riippuen 100€ alkaen.

    • Anonyymi

      Me ei tehty mitään muutoksia ja pörssisähköllä sähkölasku putosi ihan kivasti. Ollut koko tämän vuoden todella kohtuullinen.

      Suihkussa käydään iltaisin eli lämminvesivaraaja käyttää sähköä illan ja alkuyön ajan. Muuten lämmitys (ilp) ja ilmanvaihtokone vie sähköä aika tasaisesti läpi vuorokauden, toki syksyllä ja keväällä päivällä vähemmän.

      Noita releitä jos väsää ja käy sähkäri asentamassa (ja korjailemassa) niin eipä taida maksaa itseään takaisin. Pörssisähkö on ainakin tämän vuoden ollut niin halpaa, että ei siitä enää oikein voi pihistää.

    • Anonyymi

      Ei tartte mitään releitä vaihtaa. Laita varaaja yösähkölle jos sulla on siellä valmis II-0-I valinta sille. Carunan sivuilta voit valita milloin yösäkö on käytössä. Vaihda normaalin 22-08 tilalle joku 01-07 niin menee yön halvimmille tunneille automaattisesti.

      • Anonyymi

        Ja jos on käynyt sellainen tuuri, että sähkömittari on uusittu äskettäin, niin uudessa mittarissa voi olla jopa 2 ohjauslähtöä, joita voinee (jos jakeluverkkoyhtiö suo) ohjelmoida potkimaan "yösähköä päälle" = varaajan latausta päälle vaikkapa A kiinteällä aikaohjelmala tai B niin, että ohjaus päällä aina kyseisen vuorokauden halvimpien tuntien aikana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      8443
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      66
      4704
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4363
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3962
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      35
      3503
    6. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3480
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3378
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3133
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2881
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2644
    Aihe