Mitä mieltä koulupsyykkarista

Anonyymi-ap

Onko hänestä oikeasti ollut apua jollekkin? Ja mitä hänen toimenkuvaan oikein kuuluu?

11

2176

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jodelissa oli tästä juttua mutta se poistetaan sieltä samantien.... 🤔

    • Anonyymi

      Paljonkin on ollut apua ja monelle.
      Koulupsyykkari on psykiatrinen sairaanhoitaja, joka työskentelee koululla oppilaita varten. Koulupsyykkari on tärkeässä roolissa nuoren, koulun, kodin sekä terveydenhuollon välillä. Koulupsyykkari tukee nuorta, kuuntelee, on linkkinä vanhempien ja nuoren välillä sekä selvittää asioita nuoren kanssa.

    • Anonyymi

      Ennenkää ollu mittää syykkäreitä ja vähempi oli mielenterveys ongelmia...nykysi höösäävät turhanpäite!!

    • Anonyymi

      No yhden koulun syykkari laittamassa kaikkia laitoshoitoon ja oppilaita juoksee välillä jopa karkuun tätä tätiä

      • Anonyymi

        Ei hänen toimenkuvaansa kuulu laitoksiin sijoitukset, se on sosiaalitoimen tehtävä. Ei oppilaat karkuun juokse, ennemminkin hakeutuvat tutun ja turvallisen aikuisen luokse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei hänen toimenkuvaansa kuulu laitoksiin sijoitukset, se on sosiaalitoimen tehtävä. Ei oppilaat karkuun juokse, ennemminkin hakeutuvat tutun ja turvallisen aikuisen luokse.

        Kyllä ovat antaneet esim. persoonallisuushäiriödiagnoosin alakouluikäiselle. Liikutaan vaarallisilla vesillä, kun aletaan leikkiä psykologia ilman pätevyyttä.


    • Anonyymi

      Oppilashuolto on erittäin tärkeä osa koulun arkea. Ne lapset ja nuoret, jotka tukea tarvitsevat oman kasvun ja kehityksen tiellä, sitä varmasti saavat. Kouluterveydenhuollon, -psykologien ja kuraattorien resurssit ovat varsin rajalliset, mutta työkuorma kasvava. Kirjoittajalle, joka totesi ettei ennen ongelmia olisi ollut. Kyllä niitä oli, mutta niihin ei saanut apua eikä tukea. Ongelmat eivät poistu itsestään, vaan kasvavat ja vaikeutuvat. Sitten ollaankin tekemisissä ylisukupolvisten haasteiden kanssa. Hoitamattomat mielenterveyden ongelmat käyvät yhteiskunnalle todella kalliiksi.

    • Anonyymi

      Mihin sitä pyykkäriä tarvitaan? Eikö joka kodista nytt pyykkikone löydy kuitenkin?

      • Anonyymi

        Pyykin pesuun


    • Anonyymi

      Enemmän apua kuin älytaulua varastamalla.

    • Anonyymi

      Reisikkäällä ainakin ihan huippu psyykkari ja haapajärvellä tämä joka toimii alakoululaisten kanssa ❤️

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2566
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2156
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      35
      1045
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      897
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      798
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      660
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      578
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      525
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      502
    Aihe