Mitä mieltä koulupsyykkarista

Anonyymi-ap

Onko hänestä oikeasti ollut apua jollekkin? Ja mitä hänen toimenkuvaan oikein kuuluu?

11

1923

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jodelissa oli tästä juttua mutta se poistetaan sieltä samantien.... 🤔

    • Anonyymi

      Paljonkin on ollut apua ja monelle.
      Koulupsyykkari on psykiatrinen sairaanhoitaja, joka työskentelee koululla oppilaita varten. Koulupsyykkari on tärkeässä roolissa nuoren, koulun, kodin sekä terveydenhuollon välillä. Koulupsyykkari tukee nuorta, kuuntelee, on linkkinä vanhempien ja nuoren välillä sekä selvittää asioita nuoren kanssa.

    • Anonyymi

      Ennenkää ollu mittää syykkäreitä ja vähempi oli mielenterveys ongelmia...nykysi höösäävät turhanpäite!!

    • Anonyymi

      No yhden koulun syykkari laittamassa kaikkia laitoshoitoon ja oppilaita juoksee välillä jopa karkuun tätä tätiä

      • Anonyymi

        Ei hänen toimenkuvaansa kuulu laitoksiin sijoitukset, se on sosiaalitoimen tehtävä. Ei oppilaat karkuun juokse, ennemminkin hakeutuvat tutun ja turvallisen aikuisen luokse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei hänen toimenkuvaansa kuulu laitoksiin sijoitukset, se on sosiaalitoimen tehtävä. Ei oppilaat karkuun juokse, ennemminkin hakeutuvat tutun ja turvallisen aikuisen luokse.

        Kyllä ovat antaneet esim. persoonallisuushäiriödiagnoosin alakouluikäiselle. Liikutaan vaarallisilla vesillä, kun aletaan leikkiä psykologia ilman pätevyyttä.


    • Anonyymi

      Oppilashuolto on erittäin tärkeä osa koulun arkea. Ne lapset ja nuoret, jotka tukea tarvitsevat oman kasvun ja kehityksen tiellä, sitä varmasti saavat. Kouluterveydenhuollon, -psykologien ja kuraattorien resurssit ovat varsin rajalliset, mutta työkuorma kasvava. Kirjoittajalle, joka totesi ettei ennen ongelmia olisi ollut. Kyllä niitä oli, mutta niihin ei saanut apua eikä tukea. Ongelmat eivät poistu itsestään, vaan kasvavat ja vaikeutuvat. Sitten ollaankin tekemisissä ylisukupolvisten haasteiden kanssa. Hoitamattomat mielenterveyden ongelmat käyvät yhteiskunnalle todella kalliiksi.

    • Anonyymi

      Mihin sitä pyykkäriä tarvitaan? Eikö joka kodista nytt pyykkikone löydy kuitenkin?

      • Anonyymi

        Pyykin pesuun


    • Anonyymi

      Enemmän apua kuin älytaulua varastamalla.

    • Anonyymi

      Reisikkäällä ainakin ihan huippu psyykkari ja haapajärvellä tämä joka toimii alakoululaisten kanssa ❤️

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1370
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1344
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe