Tilakkaa ne liätealtaitten tyhjennykset ajoissa. Muuten voi tulla vahinkoja

Anonyymi-ap

Noita liätealtaitten säännöllisten tyhjentämisten asiaa ei voi liikaa painottaa. Hyvin toimivasa altaasa on satoja kuutioita tervettä jätettä. Se on herkkua kaikille kasveille mutta varomattomille eläimille ja ihmisille voi olla vaarallista.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/21daef78-4186-4206-810b-02c38b2d75db

Pohjanmaalla lypsykarja putos liätealtaaseen, ja melkein meinas kaikki lypsävät tukehtua.

Kaikki liätealtaan omistajat, soittakaa heti kunnan liätemiäsyhristykselle, ja tilakkaa pinnantarkistaja käymään paikalle.

6

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Syyspuolen pitkät sateet alkaa perinteisesti elokuun kolmannella ja neljännellä viikolla. Silloin on syytä olla likoaltaitten tyhjinä, ettei sateen vetet vyöry valleista ylitte.

    • Anonyymi

      Meillä oli päivällä käynyt lietealtaan tasopinnan tarkastaja.
      Oli vaimoni kanssa sopinut huomiselle uuden tarkastuksen! On kuulemma hyvä tarkastaa usein tasopinta. Vaimo oli tarjonnut kahvia ja torttua. Kovin oli tasopinnantarkastaja tykännyt kahvista! Personkupinkin oli ottanut!

      • Anonyymi

        Maaseurulla asumis täytyy aina pitää hyvät suhteet kaikkiin, joilta joskus voi tarvita jotain palvelua. Suhteet on elintärkeitä täällä, muuten voi tulla vaikka noutaja tai ainakin isot tappiot aina pahoisa tilanteisa.

        Saat olla tyytyväinen, että sulla on semmoinen joustava emäntä, joka ymmärtää noitten suhteitten ylläpiron tärkeyren. Viet sille kukkia joku iltapäivä, kun se on amupäivällä valvonut likokaivotyhjennyksen ja suhteet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Maaseurulla asumis täytyy aina pitää hyvät suhteet kaikkiin, joilta joskus voi tarvita jotain palvelua. Suhteet on elintärkeitä täällä, muuten voi tulla vaikka noutaja tai ainakin isot tappiot aina pahoisa tilanteisa.

        Saat olla tyytyväinen, että sulla on semmoinen joustava emäntä, joka ymmärtää noitten suhteitten ylläpiron tärkeyren. Viet sille kukkia joku iltapäivä, kun se on amupäivällä valvonut likokaivotyhjennyksen ja suhteet.

        Hualisani olen kyllä vaimon kahvinkeittojaksamisesta sillä nuohoojakin käy vähintäänkin riittävän usein rassaamassa piiput! On kuulemma muaroltansa sellaiset, että vaatii usein rassausta..
        Voisin toki keittää kahveet termoskannuun ennen töihinlähtöä helpottaakseni vaimon kahveenkeittotaakkaa...


    • Anonyymi

      Taas tämä sairas yksilö on vauhdissa. Juttua tulee kuin sudelta paskaa. Ja juttu on samaa luokkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      51
      1673
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1612
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1178
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      981
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      954
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe