Tässä pariviikkoa sitten oli meidän kylällä oikein tehoratsia. Poliiseita oli yhdessä risteyksessä varmaan kaksikymmentä. Poliisiprätkiäkin tais olla kahdeksan. No ei mitään, ihan ok. Jatkettiin matkaa 40km/h nopeusrajoitusalueella. Vastaan tuli auto (joku siviili) ja sen takaa lähestyi kovaa vauhtia, siis selvää ylinopeutta, kaksi moottoripyöräpoliisia ilman vilkkuja tms. Ja eikös tämä ensimmäinen polliisi lähtenyt ohittamaan sitä autoa silleen, yhtään varoittamatta, että oltiin hetki kolme rinnan. Ja jatkoi kovaa poispäin. Jotenkin tuli hetkeksi mieleen sellainen ajatus, että on poliisikoulussa ollut reikä seulassa.
Poliisin ylinopeus
peljästys
91301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niin, miksi reikä? Olivatko he reikäpäitä? Tiedätkö mistään mitään? Tiedätkö edes mitä olivat tekemässä? Tuskin, senkun suo vitutti sinä päivänä ja tänne pääsit avautumaan.
Kyllhän te kerrotte, että sinua XXXXtaa ja poliiseista tehdyt valitukset ovat 99 % ....
Mutta käytännössä poliisin virheet peitetään byrokratian tms. suojin niin että Suomen selkäranka pitää, mutta nykyään ala pitäisi myös kilpailuttaa, jotta saataisiin poliisikoulujen kaksimieliset ja ehkä useampikin otteiset näytteliät pois alalta aitojen tieltä.
Missä muuten itse avaudut ?
Poliisit ajelee ylinopeutta omalla asuinalueellani, joita kolme kappaletta ja kuulemme kaikilla kortit voimassa?
Ps. myös jälkikasvu osaa sompailla eikä muita pollaerita näy.. Varmaan työ etuuksia.
Onko sulla kolme omaa asuinaluetta?
Jaksamisia tosiaan jos ootte kunnolla...
joo kyllähän me valitetaan joo. Oikeesti toivois, että poliisit jaksavat työssään ja saavat yleisön tuen. Mutta siihen auttaa kummasti myös oma käyttäytyminen. Tuollaiset omavaltaisuudet liikenteessä näkyvät laajalle. Mutta myös hyvät jutut kuuluvat kauas.
Jaksamista sinivuokoille, saatte ainakin mun tuen jos ootte kunnolla;)
Itse pongasin Salon poliisin ajavan "kännykkä korvassa", eli ei mitään tietoa hands free toiminnasta, jota laki vaatii.. (ei olut hälytysajo)
Onkos poliisilla joku etu-asema rikkoa lakia?
Huomas, muutes ajotavassa, kun risteykseen tultaessa poliisi auto pelästyi ja auto ei käyttäytynyt normaalisti..eli poikkeava jarrutus jne.. Onkos tuo oikein?
Lisäksi poistuessa 50 alueelta nopeutta oli taatusti 70-80km h
Kukas noita poliiseja sakottaa?
Esimerkkiä kansalaisille...
Onkos poliisilla joku etu-asema rikkoa lakia?
Kyllä on.
mikäs siinä jos prätkän kanssa on kolme rinnan. maijallakin mahtuu hyvin kolme rinnan, niin prätkä ei tee tiukkaakaan. välillä pitää mennä lujaa. suomalainen on vaan niin vitun kateellinen, että vituttaa jos joku saa ajaa lujaa ihan luvan kanssa. pudottiko äiti sinut lattialle pienenä?