Miksi madot eivät syö kantarelli sieniä?

Anonyymi-ap

On jo pitkään huomattu, että kantarellit eivät ole matoisia. Miksi näin, ehkä ne sisältävät joitain madoille vaarallisia aineita? Ja jos on, ovatko nämä sienet vaarallisia meille?

Tämä on totta, kantarelli-sienimadot eivät syö. On monia ehdotuksia, miksi näin on. Aiheesta on jopa tieteellisiä artikkeleita. Yleensä he kirjoittavat, että kantarellit sisältävät erilaisia ​​matoille vaarallisia aineita. Heillä on monimutkaiset nimet, ja he jopa yrittivät tutkia niitä. Ne eivät kuitenkaan osoittaneet voimakasta myrkyllisyyttä sienituholaisia ​​vastaan. Ja siksi kyse ei ole heistä.


Pesu vai ei pestä? Kuinka keittää upeita kantarelleja

Meistä näyttää siltä, ​​että kuuluisan geneetiikan, Venäjän tiedeakatemian akateemikon Sergei Inge-Vechtomovin versio on järkevämpi. Vuonna 1992 hän julkaisi artikkelin "Miksi kantarellit eivät mato, tai joitain ekologisen genetiikan ongelmia". Epäsuorasti tämä työ liittyi hedelmäkärpästen tutkimukseen - tämä on suosikkimalli geneettisessä tutkimuksessa. Akateemikon johdolla tehtiin koe, jossa osoitettiin, että Drosophila-kärpäsen toukat eivät kehittyneet kantarellista tehdyssä "murskassa".

Vaikuttaa siltä, ​​että mitä tekemistä sienistä löytämillämme madoilla on sen kanssa? Itse asiassa madot eivät syö niitä, vaan hyönteisten toukat. Niillä on vain matomainen muoto, eivätkä ihmiset, jotka eivät ole biologeja, ymmärrä tätä. Artikkelissa kokeen tulokset selitetään seuraavasti: "Kantarellit eivät mato pääasiassa siksi, että niissä ei ole hyönteisille tarpeellisia ja saatavilla olevia steroleja." Toisin sanoen nämä sienet tappavat toukat, eivät erittämällä jotakin vaarallista ainetta, vaan yksinkertaisesti siksi, että ne eivät sisällä tarvitsemiaan välttämättömiä aineita. Vertailu vitamiineihin sopii tässä, emme voi syntetisoida niitä, ja tarvitsemme niitä samalla tavalla kuin hyönteiset tarvitsevat steroleja. Siksi kantarellit toukille ovat huono ravintopohja, toisin kuin muut sienet. Ja meidän suhteen tämä puhuu jälleen kantarellien turvallisuudesta - ne eivät sisällä myrkyllisiä aineita.

1

1308

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se ei vaan ole maistuvaa ravintoa sienisääsken toukalle. Joskus kantarellista löytyy kuitenkin sepän (kovakuoriainen) toukka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      958
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      822
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      567
    4. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      561
    5. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      45
      533
    6. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      516
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      158
      502
    8. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      26
      481
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      132
      472
    10. Kaipaisin kainaloosi

      Emme voi jatkaa sillä tavoin, mutta silti sinua. -naiselta miehelle
      Ikävä
      45
      439
    Aihe