On jo pitkään huomattu, että kantarellit eivät ole matoisia. Miksi näin, ehkä ne sisältävät joitain madoille vaarallisia aineita? Ja jos on, ovatko nämä sienet vaarallisia meille?
Tämä on totta, kantarelli-sienimadot eivät syö. On monia ehdotuksia, miksi näin on. Aiheesta on jopa tieteellisiä artikkeleita. Yleensä he kirjoittavat, että kantarellit sisältävät erilaisia matoille vaarallisia aineita. Heillä on monimutkaiset nimet, ja he jopa yrittivät tutkia niitä. Ne eivät kuitenkaan osoittaneet voimakasta myrkyllisyyttä sienituholaisia vastaan. Ja siksi kyse ei ole heistä.
Pesu vai ei pestä? Kuinka keittää upeita kantarelleja
Meistä näyttää siltä, että kuuluisan geneetiikan, Venäjän tiedeakatemian akateemikon Sergei Inge-Vechtomovin versio on järkevämpi. Vuonna 1992 hän julkaisi artikkelin "Miksi kantarellit eivät mato, tai joitain ekologisen genetiikan ongelmia". Epäsuorasti tämä työ liittyi hedelmäkärpästen tutkimukseen - tämä on suosikkimalli geneettisessä tutkimuksessa. Akateemikon johdolla tehtiin koe, jossa osoitettiin, että Drosophila-kärpäsen toukat eivät kehittyneet kantarellista tehdyssä "murskassa".
Vaikuttaa siltä, että mitä tekemistä sienistä löytämillämme madoilla on sen kanssa? Itse asiassa madot eivät syö niitä, vaan hyönteisten toukat. Niillä on vain matomainen muoto, eivätkä ihmiset, jotka eivät ole biologeja, ymmärrä tätä. Artikkelissa kokeen tulokset selitetään seuraavasti: "Kantarellit eivät mato pääasiassa siksi, että niissä ei ole hyönteisille tarpeellisia ja saatavilla olevia steroleja." Toisin sanoen nämä sienet tappavat toukat, eivät erittämällä jotakin vaarallista ainetta, vaan yksinkertaisesti siksi, että ne eivät sisällä tarvitsemiaan välttämättömiä aineita. Vertailu vitamiineihin sopii tässä, emme voi syntetisoida niitä, ja tarvitsemme niitä samalla tavalla kuin hyönteiset tarvitsevat steroleja. Siksi kantarellit toukille ovat huono ravintopohja, toisin kuin muut sienet. Ja meidän suhteen tämä puhuu jälleen kantarellien turvallisuudesta - ne eivät sisällä myrkyllisiä aineita.
Miksi madot eivät syö kantarelli sieniä?
Anonyymi-ap
1
989
Vastaukset
- Anonyymi
Se ei vaan ole maistuvaa ravintoa sienisääsken toukalle. Joskus kantarellista löytyy kuitenkin sepän (kovakuoriainen) toukka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 503854
- 1053425
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342791Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262458- 201879
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51809- 1851766
- 271497
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3861459Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91238