Laskeskelin tänään tekstejäni yhteen ja huomasin, että olen saanut aikaan 97 liuskaa, n.33000 sanaa.
Toisaalta olen aika yllättynyt, että sitä on noinkin paljon, toisaalta iski paniikki: saanko tätä kirjaa IKINÄ valmiiksi?
Jos tarinaa katsoo niin suunnilleen neljäsosa pitäis olla nyt kirjoitettuna.
Kirjan idea on kehittynyt vähitellen parin vuoden aikana, "lopullinen" tarina alkoi muotoutua viime syyskuussa, ja kirjoittamisen aloitin joulukuun alussa.
Mulla on kyllä ollut kiireinen kevät, eikä todellakaan tarpeeksi aikaa tälle projektille..:( Toisekseen tarina ei ole ihan yksinkertainen, tai siis siihen liittyy sci-fiä, päähenkilöitä on monta jne, joten taustatyötä/miettimistä/keksimistä täytyy tehdä paljon.
Alkaa vaan huolestuttaa, että miten kauan pystyn keskittymään tähän? Kun tämä idea ja kirja on NIIIN tärkeä mulle, se pyörii päässä koko ajan... Ja joskus tuntuu, että se jo kyllästyttää, kaikki on vain toistoa ja samojen asioiden/henkilöiden pyörittämistä.
Miten nopeasti te muut etenette kirjojenne kanssa?
Onko tämä tahti ihan normaalia??
Toisaalta olen aika yllättynyt, että sitä on noinkin paljon, toisaalta iski paniikki: saanko tätä kirjaa IKINÄ valmiiksi?
Jos tarinaa katsoo niin suunnilleen neljäsosa pitäis olla nyt kirjoitettuna.
Kirjan idea on kehittynyt vähitellen parin vuoden aikana, "lopullinen" tarina alkoi muotoutua viime syyskuussa, ja kirjoittamisen aloitin joulukuun alussa.
Mulla on kyllä ollut kiireinen kevät, eikä todellakaan tarpeeksi aikaa tälle projektille..:( Toisekseen tarina ei ole ihan yksinkertainen, tai siis siihen liittyy sci-fiä, päähenkilöitä on monta jne, joten taustatyötä/miettimistä/keksimistä täytyy tehdä paljon.
Alkaa vaan huolestuttaa, että miten kauan pystyn keskittymään tähän? Kun tämä idea ja kirja on NIIIN tärkeä mulle, se pyörii päässä koko ajan... Ja joskus tuntuu, että se jo kyllästyttää, kaikki on vain toistoa ja samojen asioiden/henkilöiden pyörittämistä.
Miten nopeasti te muut etenette kirjojenne kanssa?
Onko tämä tahti ihan normaalia??
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kirjan suunnittelemisen aloitin 7 vuotta sitten (toki siinä välissä oli muitakin projekteja, mutta tämä idea muhi kaiken takana). Kirjoittamisen aloitin kaksi vuotta sitten.
Tällä hetkellä on kasassa n. 160 liuskaa. Eli kutakuinkin puolivälissä ollaan. En todellakaan ole kirjoittanut koko aikaa, välillä on ollut kahdenkin kuukauden taukoja. Enkä aina ole kirjoituksessa edennyt vaan keskittynyt korjaamaan jo valmista tekstiä.
Mullekin kyseessä on HYVIN tärkeä tarina. Olen saanut hyvää kritiikkiä siitä ja kaveripiirissä on jo pari "faniakin" ;), mutta ennen kaikkea tiedän sen hyväksi siitä, että olen itse jaksanut keskittyä siihen 7 vuotta (!), MINÄ, jolle 1,5h leffa saattaa keskittymisen kannalta olla mahdoton.
Omaa verkkaista tahtianikaan en stressaa (keskityn laatuun en määrään), sillä tarinan kirjottaminen on hauskaa jo sinäänsä, enkä vielä ole valmis luopumaan siitä. Taustatyönkin tekeminen on hauskaa (kyseessä on fantasiakirja), joten mikäs tässä hidastellessa :)
Asia ei ole niin, että aika ratkaisisi. Nopea kirjoittaminen tapahtuu kun on inspiraatio, mutta se ei tule joka päivä tai edes joka kuukausi. Jos haluaa kirjoittaa joka päivä on käskettävä itsensä kirjoittamaan, vaikka pää löisi tyhjää.
Oma ensimmäinen tarinani, joka on tavallaan samasta katekoriasta kuin sinun alkoi kehittyä kun olin 10. Siitä asti olen haaveksinut tarinasta, jonka kerron vielä jonakin päivänä koko maailmalle sellaisena kuin sen oikeasti haluan. Kirjoittajan on ajateltava myös millaisen kuvan itsestaan kirjassaan antaa.
Itsekin mietin nuorempana saanko mitään valmiiksi, tuleeko minusta koskaan mitään, mutta lopulta ymmärsin, että minusta on tullut jo.
Halu kirjoittaa ja taito kirjoittaa tekevät yhdessä työn, johon koulutusta ei tässä yhteiskunnassa ole.
Kunnioittaen ja onnea toivottaen
Shiyo Chiji
Omia kokemuksia toitottaen:
Yritän saada tarinan mahdollisimman nopeasti kirjoitettua, koska mielssäni alan helposti työstää jo seuraavia tekstejä. Tällä hetkellä n.10 erilaista tarinaideaa. Voisi sanoa että runsaus saa myös jähmettymään paikalleen. Uusin lähti kustantajalle ja nyt pieni paussi. Ensi viikolla taas alan naputella. Kaksi kirjaa lisää tarkoitus ehtiä tämän vuoden aikana saada sähköiseen muotoon.
T. Sherlokki
Yhtä paljon totta kuin se, että joulupukki on olemassa ja elelee Elviksen kanssa Lapissa.
Aiheet aiot sotkea lapsellisilla kommenteillasi. Pistä tuonne samaan paikkaan, niin ei sotke palstaa.
Kateus vie kalatkin järvestä.
T. Sherlokki (c) 2005
Samma juttu, mahdollisimman nopeasti ja hetkessä eläen tulee kirjoitettua. Aihe mistä kirjoitan, ei vaadi onneksi hirmuisia taustatöitä, ja tietoa löytyy omien kokemusten kautta.
On sulla perhana kova tahti päällä, jos meinaat vielä kaksi saada kirjoitettua tämän vuoden puolella.
Itse aloittelin nykyistä helmikuussa, ja aineiston pitäisi olla valmis elokuun lopussa, jotta ehtii jouluksi. Tuli vähän sairastelun takia paussia ja pikkaisen laiskottikin, jos rehellisiä ollaan. Lisäksi päivätyö haittaa näitä kirjoitushommia jonkin verran.
"On sulla perhana kova tahti päällä, jos meinaat vielä kaksi saada kirjoitettua tämän vuoden puolella."
Näin on. Saada nähdä pysynkö tavoitteessa. Onneksi tarinat on päässä (pääosin) jo valmiiksi rakenneltu, joten työläs kirjoittaminen alkaa ensi viikolla. Näin olen itselleni luvannut, saa nähdä sitten kuinka nopeasti etenee.
T. Sherlokki (c) 2005
Tuohon kirjoitustahtiin palatakseni. Onko sinulla mahdollisuus käyttää päivät kirjoittamiseen, vai vietätkö osan ajasta muissa puuhissa?
Sen mitä olen itse lomilla tekstiä takonut, on tahti aivan erilaista mitä työpäivinä.
Hattua pitääpi nostaa Sherlokille tuosta kirjoitustahdista, ei olisi meikäläisestä laiskajaakosta ihan siihen.
Kirjoitan puuskissa. Ei ikävä kyllä ole päivisin aikaa, kuin satunnaisesti. Mutta kun saan aikaa, yritän työstää mahdollisimman paljon kerralla.
Jälki myös näkyy, joten korjaamiseen menee yllättäen muutama tovi aikaa. Viikonlopun sadepäivät, parasta luomisaikaa. Yritän myös iltaisin irrottaa tunnin päivässä aktiiviaikana. Tänäänkin on ollut luppoaikaa riittävästi, mutta kun päätin aloittaa vasta ensi viikolla ; )
T. Sherlokki (c) 2005
Viikonloput ovat hyvää aikaa kirjoittaa, kunhan on esimerkiksi mainitsemasi sadekeli tai muuten rauhallinen pyhänseutu.
Tänäänkin piti juosta ties missä ja puuhata sitä sun tätä, joten kirjoittaminen jäi kokonaan. Huomisellekin on perhe suunnitellut jo menoja, joten taidan vain ideoida seuraavaa lukua tulevaan kirjaan. Omassa projektissani pitää myös ottaa kuvia, joten sen edistymiseen vaikuttaa sää todella paljon.
Tulin juuri iltalenkiltä koiran kanssa, joka vie nykyisin aikaani päivittäin aika paljon. Toki pitää myös huolen siitä, etten kirjoita liian pitkään yhteen menoon.
Perhana, huomasin lenkillä, että bootsin pohja kaipaa taas liimaamista - ei ole köyhällä helppoa.
No, uudet odottaa kaapissa, mutta vanhat ovat mieluisat.