SAK lataa suorat sanat hallitusohjelmasta, kohottaa valmiutta: Suorastaan irvokasta

Anonyymi-ap

LÄHDE: Kauppalehti

SAK:n hallitus on päättänyt kokouksessaan aloittaa järjestöllisen toimintavalmiuden kohottamisen. SAK:n hallitus linjasi, että yksipuolinen ja ylimalkainen lakien valmistelu pakottaa etsimään keinoja saada työntekijän ääni kuuluviin.

Johtaja Jyrki Konola SAK:sta kertoo, ettei vielä ole tiedossa, millaisia konkreettisia toimia on tulossa. Koska aitoa kolmikantavalmistelua ei näytä olevan luvassa, SAK alkaa Konolan mukaan valmistella vaihtoehtoisia vaikuttamismahdollisuuksia, jotka järeimmillään voisivat tarkoittaa esimerkiksi lakkoja.

”Hyvälläkään tahdolla luettuna siellä ei kuulu työntekijöiden ääni. Tavoitteissa korostuu enemmän työnantajan vallan kasvattaminen sekä työntekijöiden vaikutusmahdollisuuksien ja edunvalvonnan heikentäminen kuin työllisyyden, työhyvinvoinnin ja tasa-arvon edistäminen”, Eloranta lataa tiedotteessa.

SAK-johtaja näkee, että hallituksen kielenkäytössä hämärretään tahallaan sanojen todellista merkitystä. Hänen mukaansa ”on suorastaan irvokasta puhua ihmisten auttamisesta takaisin työelämään, kun todellisuudessa työntekijän asemaa heikennetään ja sosiaaliturvaa leikataan rajusti”.

”On myös vaikea ymmärtää, miksi tavoitteet ja keinot vievät vastakkaisiin suuntiin. Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poistaminen heikentävät työllisyyttä, vähentävät työnteon kannusteita ja rankaisevat osa-aikaisen työn vastaanottamisesta. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on onneton teko aikana, jolloin ihmisten osaamiseen on panostettava täysillä.”

SAK:n hallitus paheksuu sitä, että ensi töikseen hallitus pyrkii rajoittamaan lakko-oikeutta ja ”syvällisesti perusoikeuksiin kajoavan uudistuksen” tekemiseen on varattu aikaa vain pari kuukautta. Aito ja huolellinen kolmikantavalmistelu on SAK:n mukaan hallituksen asettamissa aikataulu- ja lopputulosraameissa käytännössä mahdotonta.

Lopputuloksena vastakkainasettelu lisääntyy ja jännitteet työmarkkinoilla kasvavat, SAK varoittaa.

13

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Porvarit yrittävät kyykyttä työväkeä....ei tule onnistumaan!!!

      • Anonyymi

        Heh, tästä tulee vielä mielenkiintoinen syksy...


    • Anonyymi

      Syksyllä päättyy ensimmäiset sopimukset ja sen jälkeen alkaa historian jäävä lakkokausi. Orpo joutuu änkyttämään sammakkolaseissaan uutisissa vielä monen monta kertaa ellei tuota apinalaumaa hajoteta ennen sitä.

      VINKKI: säästäkää kaikki mahdollinen raha mitä pystytte sillä tulette niitä todellakin tarvitsemaan seuraavan vuoden aikana. Lakkoja tulee paljon ja ne on pitkiä.

      • Anonyymi

        Pelastaako Purra persuja äänestäneet työläiset?
        No ei todellakaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pelastaako Purra persuja äänestäneet työläiset?
        No ei todellakaan!

        Yksi historian rumimpia takinkääntö temppuja!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksi historian rumimpia takinkääntö temppuja!

        Eikös se rumin ollut tuo Soinin Lindströmin ja kumppaneiden? Toki samaa epämääräistä porukkaa. Tuo oli se rumin ja yksi porukasta sen itse myönsi paikallisessa lehdessä. Tuota ja yleensäkin Sipilän hallituksen aikaa kaikkineen varmasti tutkitaan ja muistellaan myöhemmin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös se rumin ollut tuo Soinin Lindströmin ja kumppaneiden? Toki samaa epämääräistä porukkaa. Tuo oli se rumin ja yksi porukasta sen itse myönsi paikallisessa lehdessä. Tuota ja yleensäkin Sipilän hallituksen aikaa kaikkineen varmasti tutkitaan ja muistellaan myöhemmin.

        Joka vanhoja muistelee sitä tikulla silmään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka vanhoja muistelee sitä tikulla silmään.

        Juuri noin. Nyt kaikki asioiden esiin tuominen lasketaan ajojahdiksi.


    • Anonyymi

      On hienoa että SAK purkaa hallituksen tavoitteita auki yksityiskohtien osalta.

      Mutta edelleenkin, se katastrofaalinen ongelma mikä tulee hallituksen toiminnasta on se, että hallitus pyrkii käyttämään toimiaan pakottamiseen.

      Pakottamalla ei olla koskaan saatu aikaan mitään toimivaa kauppaa missään, ei työstä eikä mistään muustakaan.

      SAK ja ay-liike yleensäkin ottaen olisi varmasti syytä olla tietoinen siitäkin,että myös he ovat osa sitä ongelmaa, jonka muodostaa hallituksen, elinkeinoelämän ja ay-liikkeen päätösten yhteiset vaikutukset maalle. Vaikutukset voisivat olla myönteisiäkin, mutta pakottamalla sellaisia ei tule.

      On aika lukea lakikirjat tarkemmin, etenkin sieltä missä selvästi sanotaan että kansalaisilla on lakiin perustuva oikeus vapaasti valita työnsä tai elinkeinonsa, ja samaiset lait asettaa myös valtiolle velvollisuuden tunnustaa ko. oikeus. Myös kaikki hallituksen tekemät toimet on tehtävä siten että vapaus toteutuu täydellisesti. Asiasta saa varsin helposti oikeuslaitokselle töitä, kunhan semantiikka ja peitesanat puretaan ensin pois tieltä totuutta piilottelemasta.

    • Anonyymi

      Tämä hallitus on työntekijöiden vihollinen, kuten on myös EK.
      Kokoomuskaan ei arvosta työläisiä, pitävät niitä pilkkanaan ja ihailevat työpaikkakiusaamista.

      • Anonyymi

        Kokoomus on työmiehen puolue 😃


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomus on työmiehen puolue 😃

        PS on työmiehen puolue🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomus on työmiehen puolue 😃

        Meillä ei ole yhtään puoluetta, joka arvostaisi työläisiä.
        Poliitikot ei juurikaan arvosta ketään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      65
      5265
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2406
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      110
      2217
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1905
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1859
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1770
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1214
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      259
      1190
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1094
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      69
      966
    Aihe