SAK lataa suorat sanat hallitusohjelmasta, kohottaa valmiutta: Suorastaan irvokasta

Anonyymi-ap

LÄHDE: Kauppalehti

SAK:n hallitus on päättänyt kokouksessaan aloittaa järjestöllisen toimintavalmiuden kohottamisen. SAK:n hallitus linjasi, että yksipuolinen ja ylimalkainen lakien valmistelu pakottaa etsimään keinoja saada työntekijän ääni kuuluviin.

Johtaja Jyrki Konola SAK:sta kertoo, ettei vielä ole tiedossa, millaisia konkreettisia toimia on tulossa. Koska aitoa kolmikantavalmistelua ei näytä olevan luvassa, SAK alkaa Konolan mukaan valmistella vaihtoehtoisia vaikuttamismahdollisuuksia, jotka järeimmillään voisivat tarkoittaa esimerkiksi lakkoja.

”Hyvälläkään tahdolla luettuna siellä ei kuulu työntekijöiden ääni. Tavoitteissa korostuu enemmän työnantajan vallan kasvattaminen sekä työntekijöiden vaikutusmahdollisuuksien ja edunvalvonnan heikentäminen kuin työllisyyden, työhyvinvoinnin ja tasa-arvon edistäminen”, Eloranta lataa tiedotteessa.

SAK-johtaja näkee, että hallituksen kielenkäytössä hämärretään tahallaan sanojen todellista merkitystä. Hänen mukaansa ”on suorastaan irvokasta puhua ihmisten auttamisesta takaisin työelämään, kun todellisuudessa työntekijän asemaa heikennetään ja sosiaaliturvaa leikataan rajusti”.

”On myös vaikea ymmärtää, miksi tavoitteet ja keinot vievät vastakkaisiin suuntiin. Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poistaminen heikentävät työllisyyttä, vähentävät työnteon kannusteita ja rankaisevat osa-aikaisen työn vastaanottamisesta. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on onneton teko aikana, jolloin ihmisten osaamiseen on panostettava täysillä.”

SAK:n hallitus paheksuu sitä, että ensi töikseen hallitus pyrkii rajoittamaan lakko-oikeutta ja ”syvällisesti perusoikeuksiin kajoavan uudistuksen” tekemiseen on varattu aikaa vain pari kuukautta. Aito ja huolellinen kolmikantavalmistelu on SAK:n mukaan hallituksen asettamissa aikataulu- ja lopputulosraameissa käytännössä mahdotonta.

Lopputuloksena vastakkainasettelu lisääntyy ja jännitteet työmarkkinoilla kasvavat, SAK varoittaa.

13

305

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Porvarit yrittävät kyykyttä työväkeä....ei tule onnistumaan!!!

      • Anonyymi

        Heh, tästä tulee vielä mielenkiintoinen syksy...


    • Anonyymi

      Syksyllä päättyy ensimmäiset sopimukset ja sen jälkeen alkaa historian jäävä lakkokausi. Orpo joutuu änkyttämään sammakkolaseissaan uutisissa vielä monen monta kertaa ellei tuota apinalaumaa hajoteta ennen sitä.

      VINKKI: säästäkää kaikki mahdollinen raha mitä pystytte sillä tulette niitä todellakin tarvitsemaan seuraavan vuoden aikana. Lakkoja tulee paljon ja ne on pitkiä.

      • Anonyymi

        Pelastaako Purra persuja äänestäneet työläiset?
        No ei todellakaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pelastaako Purra persuja äänestäneet työläiset?
        No ei todellakaan!

        Yksi historian rumimpia takinkääntö temppuja!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksi historian rumimpia takinkääntö temppuja!

        Eikös se rumin ollut tuo Soinin Lindströmin ja kumppaneiden? Toki samaa epämääräistä porukkaa. Tuo oli se rumin ja yksi porukasta sen itse myönsi paikallisessa lehdessä. Tuota ja yleensäkin Sipilän hallituksen aikaa kaikkineen varmasti tutkitaan ja muistellaan myöhemmin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös se rumin ollut tuo Soinin Lindströmin ja kumppaneiden? Toki samaa epämääräistä porukkaa. Tuo oli se rumin ja yksi porukasta sen itse myönsi paikallisessa lehdessä. Tuota ja yleensäkin Sipilän hallituksen aikaa kaikkineen varmasti tutkitaan ja muistellaan myöhemmin.

        Joka vanhoja muistelee sitä tikulla silmään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka vanhoja muistelee sitä tikulla silmään.

        Juuri noin. Nyt kaikki asioiden esiin tuominen lasketaan ajojahdiksi.


    • Anonyymi

      On hienoa että SAK purkaa hallituksen tavoitteita auki yksityiskohtien osalta.

      Mutta edelleenkin, se katastrofaalinen ongelma mikä tulee hallituksen toiminnasta on se, että hallitus pyrkii käyttämään toimiaan pakottamiseen.

      Pakottamalla ei olla koskaan saatu aikaan mitään toimivaa kauppaa missään, ei työstä eikä mistään muustakaan.

      SAK ja ay-liike yleensäkin ottaen olisi varmasti syytä olla tietoinen siitäkin,että myös he ovat osa sitä ongelmaa, jonka muodostaa hallituksen, elinkeinoelämän ja ay-liikkeen päätösten yhteiset vaikutukset maalle. Vaikutukset voisivat olla myönteisiäkin, mutta pakottamalla sellaisia ei tule.

      On aika lukea lakikirjat tarkemmin, etenkin sieltä missä selvästi sanotaan että kansalaisilla on lakiin perustuva oikeus vapaasti valita työnsä tai elinkeinonsa, ja samaiset lait asettaa myös valtiolle velvollisuuden tunnustaa ko. oikeus. Myös kaikki hallituksen tekemät toimet on tehtävä siten että vapaus toteutuu täydellisesti. Asiasta saa varsin helposti oikeuslaitokselle töitä, kunhan semantiikka ja peitesanat puretaan ensin pois tieltä totuutta piilottelemasta.

    • Anonyymi

      Tämä hallitus on työntekijöiden vihollinen, kuten on myös EK.
      Kokoomuskaan ei arvosta työläisiä, pitävät niitä pilkkanaan ja ihailevat työpaikkakiusaamista.

      • Anonyymi

        Kokoomus on työmiehen puolue 😃


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomus on työmiehen puolue 😃

        PS on työmiehen puolue🤣


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomus on työmiehen puolue 😃

        Meillä ei ole yhtään puoluetta, joka arvostaisi työläisiä.
        Poliitikot ei juurikaan arvosta ketään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe