Suzuki 2.5 vaihde ei toimi

Anonyymi-ap

En saa vetoa päälle, siis potkuri pyörii tyhjää. Sokka on ehjä, pitäisikö vain purkaa pidemmälle. Vaihteenvalitsinvipu liikkuu vapaa/eteenpäin asentoihin mutta veto ei mene päälle. Missähän kohtaa kytkeytymisen pitäisi tapahtua? Perässä potkurin edessä vai kuinka?

2

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tunne kyseistä perämoottoria, mutta olen törmännyt tuontyyppiseen vikaan. Vastaavissa moottoreissa on usein perän yläpuolella reikä, joka on peitetty muovihatulla, noin suuren kolikon kokoinen. sen saa yleensä irti vaikka tavallisella ruuvarilla ( Naarmut kuuluvat asiaan :). Tämän alla on yleensä vaihdetangon jatko-kohta, jolla tanko liittyy perän vaihteistosta nousevaan lyhyempään tankoon. Jatko muodostuu usein kappaleesta, jossa on kaksi vierekkäin olevaa reikää, jonne tangot sopivat, ja lukitaan ruuveilla. Jos liitos on antanut periksi, niin sen toimimattomuus voisi vaikuttaa kuvatulla tavalla, ja korjaus olisi ehkä niin yksinkertainen että kiristetään ruuvit kunhan tankojen oikeat kohdat selviää, mikä ei pitäisi olla kovin vaikeaa.

      Olen myös nähnyt moottoreja joissa tanko menee perä-osasta ylös moottorille asti, jossa tanko yhdistyy vaihdevipuun.

    • Anonyymi

      Vaiha potkuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4735
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3665
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      172
      3226
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3114
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2839
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1964
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1891
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1660
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1375
    Aihe