Suzuki 2.5 vaihde ei toimi

Anonyymi-ap

En saa vetoa päälle, siis potkuri pyörii tyhjää. Sokka on ehjä, pitäisikö vain purkaa pidemmälle. Vaihteenvalitsinvipu liikkuu vapaa/eteenpäin asentoihin mutta veto ei mene päälle. Missähän kohtaa kytkeytymisen pitäisi tapahtua? Perässä potkurin edessä vai kuinka?

2

478

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En tunne kyseistä perämoottoria, mutta olen törmännyt tuontyyppiseen vikaan. Vastaavissa moottoreissa on usein perän yläpuolella reikä, joka on peitetty muovihatulla, noin suuren kolikon kokoinen. sen saa yleensä irti vaikka tavallisella ruuvarilla ( Naarmut kuuluvat asiaan :). Tämän alla on yleensä vaihdetangon jatko-kohta, jolla tanko liittyy perän vaihteistosta nousevaan lyhyempään tankoon. Jatko muodostuu usein kappaleesta, jossa on kaksi vierekkäin olevaa reikää, jonne tangot sopivat, ja lukitaan ruuveilla. Jos liitos on antanut periksi, niin sen toimimattomuus voisi vaikuttaa kuvatulla tavalla, ja korjaus olisi ehkä niin yksinkertainen että kiristetään ruuvit kunhan tankojen oikeat kohdat selviää, mikä ei pitäisi olla kovin vaikeaa.

      Olen myös nähnyt moottoreja joissa tanko menee perä-osasta ylös moottorille asti, jossa tanko yhdistyy vaihdevipuun.

    • Anonyymi

      Vaiha potkuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2225
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe