Viking Linen turvallisuus

Tuossa "Amorellan tulipalo"-jutussa kerrottiin Viking Linen aluksille sattuneista vahingoista ja eräs kirjoittaja väitti, ettei Viking Line panosta tarpeeksi turvallisuuteen.
Ne tulipalot, jotka aluksillamme ovat olleet, eivät ole olleet mitenkään isoja, lukuunottamatta M/S Cinderellan yökerhossa syttynyttä tulipaloa 8.3.2002 ja tuota vähän aikaa sitten sattunutta Amorellan autokansitulipaloa. Muut tulipalot ovat olleet pieniä ja ne eivät aiheuttaneet mitään vaaraa ihmisille.
Itse työskentelen Hki-Sto-Hki linjalla liikennöivällä M/S Mariellalla toisena perämiehenä, ja voin vakuuttaa, että yhtiömme panostaa turvallisuuteen todella paljon ja olemme samaa turvallisuustasoa Silja Linen kanssa. Lukekaa lisä yhtiömme turvallisuudesta:
http://www.vikingline.fi/yritysinfo/turvallisuus.asp

Luottavaisin mielin voitte siis käyttää yhtiömme palveluita!
141827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Viikkari teki muhun niin suuren vaikutuksen, Mariellalla matkustaessani, että aion antaa Mariellan tulevan tyttölapseni kolmanneksi nimeksi!
Palvelut olivat erinomaisia. Ihan samalla syyllä kaikki voisivat muuttaa kerrostaloista pois, jos siellä on joskus sattunut tulipalo. Onnettomuuksia sattuu aina ja lähes kaikille ainakin kerran elämässään!
Jatkakaa samaan malliin, Viikkarin ihmiset. Teitä rakastetaan.

Äänestä

OLIN JUURI MARIELLALLA,TURVALLISESTI MATKUSTANUT YLI 10V.YSTÄVÄLLISTÄ HENKILÖKUNTAA JA EI IKINÄ OLE AINAKAAN SILLOIN SATTUNUT MITÄÄN. LEMPPARILAIVANI JA HAUSKAA AINA OLLUT,KIITOS HENKILÖKUNNALLE :)

Äänestä

Kiitos paljon, että arvostatte yhtiötämme ja henkilökuntamme työtä!
Ja onnea tulevan perheenlisäyksen johdosta!

Äänestä

Itsella meni luotto viikonloppuna Rosellan risteilylla Hki-Tallinna. Baarimikko pisteli pokkana asiakkaitten rahoja taskuun eikä välttämättä ollut ihan selvinpäin!!!!!!!!!!!!!!!!! Kaikilla muilla baarin työntekijöistä oli nimilappu, hänellä ei.Olisinkin nimellä tehnyt "reklamaation" tyypistä, vaan ....

Äänestä
  • Oli nokkela kaveri. Nimettömänä voi pistää vaihtorahat omaan taskuun.

    Äänestä

Ja se Cinderellan yökerhopalo osoittaa melkoista huolimattomuutta. Esirippu ei ollut palosuojattu, unohtunut pesun jälkeen, valohimmennin, josta palo syttyi, ei ollut hyväksytty EN-standardien mukaan.

Ja usein olette käyneet kivillä.

Äänestä

Kyllä niitä onnettomuuksia on sattunut yhtä lailla myös Silja Linenkin aluksille;
*M/S SALLY ALBATROSSin Suomenlahdella Porkkalan edustalla 4.3.1994 saamapohjakosketus
*M/S SILJA EUROPAn karilleajo Furusundissa, Tukholman saaristossa 13.1.1995
*M/S SILJA EUROPAn ja moottoripurjehtija FLANÖRin yhteentörmäys Rågrundin luona Ahvenanmaalla 20.8.1997
*M/S SILJA OPERAn yhteentörmäys kolmen rahtialuksen kanssa Pietarin satamassa 17.9.2003

Äänestä
  • Juu, kyllähän tuo Sally A:n kivillä käynti oli aika tömähdys, ja sittemmin saman aluksen kaksi törmäilyä Pietarissa.

    Äänestä

Meidän perheemme on lähes aina käynyt ruotsinristeilyillä juuri Viking Linen laivoilla ja aina on ollut kivaa(henkilökunta ihanaa, varsinkin eräs M/S Gabriellan Buffetin tarjoilija, olet täydellinen asiakaspalvelija ja aina tulee hyvä mieli kun juttelet ihan niitä näitä asiakkaiden kanssa, aivan kuin he olisivat tuttaviasi), eikä ole tarvinnut pelätä, että kohtahan tämä paatti jo uppoaa, kun on niin huonot turvallisuusjärjestelyt.
Kiitos, Viking Line!

Äänestä

Kyllä se turvallisuus on sellainen juttu jonka jokainen henkilökunnan jäsen pitäisi hallita. Meillä on harjoitukset ja itse olen niin tomera että en aio joutua siihen tilanteeseen ettenkö osaisi pelastusvenettä laskea tai alkusammutusta hallitse. Olin ennen talouspuolella mutta sielläkin vapaa-ajat täkkäreiden mukana, jolloin tarkastettiin veneiden varustukset ja koekäynnistykset. Näin opin ja sain lisää varmuutta mikäli tapahtuu jotain. Maissa olen pienestä asti ollut mukana VPK:ssa ja nykyisin hälytysosastossa, jossa tuli on tuttu. Teen kaiken aivan omasta tahdostani ja oman ja laivalla matkustajien turvallisuuden vuoksi.

Olen suurimman osan ajastani työskennellyt Siljalla ja mielestäni siellä on paras harjoitusjärjestelmä; selkeä ja helposti ymmärrettävä. Viikkarilla harjoitukset ilmoitetaan yleensä samana päivänä, mikä on omasta mielestäni huono käytäntö. Selkeä kuukausischeema on hyvä!

Aurinkoista kesää!

Äänestä

ropakantaa juu se jetsulleen siis just niin on

Äänestä

Turvallisuus erinomainen - eihän palosta syntynyt vahinkoa.
Turvallisuutta vaarantavat vain matkustajat humalapäissään.

Äänestä

Ei turvallisuudessa ole mitään huomauttamista.

Äänestä

Todettiin henkilökunnan nopea ja osaava toiminta eli turvallisuus on hyvissä kantimissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kansipäällystöön kuuluva kirjoitti:

Tuossa "Amorellan tulipalo"-jutussa kerrottiin Viking Linen aluksille sattuneista vahingoista ja eräs kirjoittaja väitti, ettei Viking Line panosta tarpeeksi turvallisuuteen.
Ne tulipalot, jotka aluksillamme ovat olleet, eivät ole olleet mitenkään isoja, lukuunottamatta M/S Cinderellan yökerhossa syttynyttä tulipaloa 8.3.2002 ja tuota vähän aikaa sitten sattunutta Amorellan autokansitulipaloa. Muut tulipalot ovat olleet pieniä ja ne eivät aiheuttaneet mitään vaaraa ihmisille.
Itse työskentelen Hki-Sto-Hki linjalla liikennöivällä M/S Mariellalla toisena perämiehenä, ja voin vakuuttaa, että yhtiömme panostaa turvallisuuteen todella paljon ja olemme samaa turvallisuustasoa Silja Linen kanssa. Lukekaa lisä yhtiömme turvallisuudesta:
http://www.vikingline.fi/yritysinfo/turvallisuus.asp

Luottavaisin mielin voitte siis käyttää yhtiömme palveluita!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu