Viemäriliikelaitos tekee tappiota Toholammilla

Anonyymi-ap

Lestijokeen jätevedet laskeva viemäriliikelaitos tekee tappiota Toholammilla. Selvitystyö laitetaan käytiin laitoksen toiminnasta. Konsultti kertoo että nostakaa asiakkaiden hintoja tai laskekaa puhdistus astetta niin homma halpenee.

12

913

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaan pitkä koulutus konsultilla että noin viisaasti osaa ratkaista kannattavuus ongelman. Kannattavuuteen vaikuttaa sekin ettei haaskata rahaa konsulteille

    • Anonyymi

      Omakotitalo asukkaat jätevesipuhdistamon läheisyydessä valittavat jatkuvista hajuhaitoista laitoksen toiminnoissa. Paskavedet menevät ilmeisesti jokeen usein sellaisenaan laitoksen ollessa epäkunnossa mutta siitä ei kannata tehdä isoa numeroa ettei ympäristöviranomainen saa tietää asiasta.

    • Anonyymi

      Koko kunnan tilanne on vakava. Tyhjiä asuntoja väki vähenee. Onko se tuo seutukunta, joka vie kaiken?

      • Anonyymi

        keita on seutukunnalla, osaako Toholampi niitä hyvin hyödyntää?


    • Anonyymi

      Julkaisit väärään paikkaan, laita Toholampi suomi24 keskustelu. Toholampilaisten asia ensisijaisesti.

    • Anonyymi

      Toholampilla ei ole omaa sivua. Paikka on siis aivan oikea.

    • Anonyymi

      Tänne meille ne lamppilaisten paskat tulee jokia pitkin.

    • Anonyymi

      Huhujen mukaan paikallinen maitomafia maksaa samaa korvausta jätevedestä kuin kuntalaiset, vaikka onhan se selvästi kuormittavampaa jätevettä. Budjettivaje varmasti saataisiin korjattua päivittämällä yhden yrityksen jäteveden hinta täysin kohtuulliselle tasolle. Hajuhaitatkin ilmeisesti johtuvat suurimmaksi osaksi aiemmin mainitun yrityksen vaihtelevasta jäteveden tasosta, jota ei kontrolloida sovitulla tasolla mutta katsotaan sormien läpi päättäjien toimesta.

      • Anonyymi

        Kannus on vuosikymmeniä ponsoroinut Pouttua edullisella jäteveden käsittelymaksulla, tämän vaalikauden tilanteesta ei minulla ole tietoa mutta aiempina vuosikymmeninä aihe oli arka.
        Muistan henkilöitä jotka tätä yrittivät penkoa viime vuosituhanella ja heidän peitattii ihan kunnolla eri paikoissa, surullista.
        Maitoperäiset jätevedet ovat vaikeita prosessoida jos niiden laatu vaihtelee suuresti. Maito räjäyttää bakteerikasvuston puhdistamossa jos mm. anibioottimaitoa joudutaan lakskemaan viemäriin.
        Lestijokilaakso tarvitsee yhden ison puhdistamon jotta Lesijoen kuorma jätevesistä ei kasva liian suureksi nykymittapuun mukaan.


    • Anonyymi

      Puhdistamon johtaja otti lopputilin ja paskaa menee jokeen kuten ennenkin.

    • Anonyymi

      Mikä nykytilanne ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe