4 tie sekoitusventtiilistä kysyisin lattialämmityksestä

Anonyymi-ap

https://aijaa.com/gVl1TC

Onko kukaan joutunut korjaamaan tällaista 4 tie sekoitusventtiiliä korjaussarjalla, tai vaihtamaan sen uuteen?
Ongelmani on sellainen, että toimi monta vuotta hyvin, mutta nyt ei sulkeudu riittävästi. Eli, lattialämmitys tulee liian lämpimäksi vaikka sutti on täysin kiinni. Suntti menee ihan kevyesti ääsiasennostaa ääriasentoon, joten akseli ei junita. Tämä vika tuntuu tosi oudolta, koska vesi ei voi kuluttaa messinkiä niin paljon että se lisäisi virtausta. Vai mikä tässä nyt mättää?
Kiitos vastaajille.

3

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En hyvin tunne tätä tekniikkaa, joten otan osaa pohdiskellen. Käsittääkseni sekoitusventtiilin ei kuulukkaan mennä kokonaan kiinni? Palauttaa osan kuumasta vedestä takaisin öljykattilalle ja estää ruostetta nostamalla paluuveden lämpötilaa. Eikos säätöventtiilit ole huoneissa, joilla sitten kuristetaan piirin vedenvirtaus kokonaan kiinni tarvittaessa. Säätöventtiilit 2-tieventtiileitä varustettuna termarilla tai moottorilla.

    • Anonyymi

      Pesuhuoneen lattian lämmitys lähtee kattilasta erillisenä lähtönä, niin sanotulla "Lämpö Oksalla". Tämä lämmittää pelkästään pesuhuoneen lattian. itse pesuhuone lämpiää vesipatterilla jossa on termostaatti.
      Jostain syystä suntti vain päästää nyt enemmän lämmintä vettä kuin ennen. Onnisen mukaan tätä sunttia ei enään ole saatavissa.
      Onko kukaan onnistunut löytämään tähän korvaavaa sunttia?
      Kiitos vastaajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      235
      3279
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      358
      2941
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      14
      1957
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1748
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1493
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1456
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      467
      1370
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      0
      1370
    Aihe