Olemmeko väritöntä kansaa? Kun meille on tarjolla myymälöissä, vain mustia ja ruskeita ja joskus punaisia ja harmaita nahkatakkeja. Kun katsoo ulkomaisten verkkokauppojen valikoimia. Värejä löytyy. Mutta niistä tilaaminen ei ole niin helppoa. Miksi kauppiaat ei osaa hankkia suomeen värivalikoimaa? Sama värien yksitoikkoisuus näkyy huonekalujen verhoilussa ja muotoilussakin.
Olemmeko väritöntä kansaa
12
945
Vastaukset
- Anonyymi
Pohjois-Intiasta 1500-luvulla Espanjan kautta Eurooppaan saapuneet mustalaisetkin (kastittomat intialaiset) jättivät Italian, Espanjan, Kreikkan ja Ranskan muotiin räikeänvärikkäitä kuoseja. Suomessa mustalaiset hylkäsivät tuon alunperin räikeänvärikkään pukeutumisensa. Ruotsin, Tanskan ja muiden maiden (Pohjois-Intian kastittomien ohella) mustalaiset pukeutuvat yhä värikkäästi.
Suomessa pukeudutaan hillitymmin ja harmonisemmin. Muinaissuomen väriloisto on vielä osin hämärän peitossa. Se historia joka meiltä yhä pimitetään.- Anonyymi
Lisään vielä, myös Turkissa näkyy jossain määrin tuo kaaleiden jättämä värikkyys pukeutumisessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä, myös Turkissa näkyy jossain määrin tuo kaaleiden jättämä värikkyys pukeutumisessa.
Vielä lisään tärkeän huomion, Turkissa kohtaa Eurooppa ja Aasia, niin myös muualta vaikutteita kuoseissa.
- Anonyymi
Musta on se mitä löytyy, ja kokojakin on monille.
Kaun sitten ostin vaaleita vaatteita ja värjäsin niitä...oli sitten vaihtoehtoja. - Anonyymi
Värittömyys on ankeutta. Ei niinkään aina hillittyä.
- Anonyymi
Pistä sateenkaaripukus päälles ja mene! Kukaan ei estä.
- Anonyymi
Meidän värimaailmamme täällä Pohjolassa ei ole ankeaa vaan varsinkin huonekaluissa pyritään harmoniaan ja se on hyvä.
Harmoniaa voi piristää erilaisilla väreillä, jokainen makunsa mukaan. - Anonyymi
Toisaalta ulkomailtahan voi tilata värikuoseja, vaan se sovitus/mahdollinen palautusrumba usein hieman ongelmallisempi juttu.
- Anonyymi
Juuri siksi olisikin kiva, kun kotimaastakin saisi jotain yksilöllisempää. Ettei tarvitse tilailla muualta. Mutta ei täältä synkkälästä mitään saa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri siksi olisikin kiva, kun kotimaastakin saisi jotain yksilöllisempää. Ettei tarvitse tilailla muualta. Mutta ei täältä synkkälästä mitään saa.
Silloin ei ole tarpeeksi kysyntää, katsos yrittäjä ei voi ottaa liian suuria riskejä ja tilata ylimääräistä joka jää lopulta ns. "käsiin".
- Anonyymi
Mustia, sinisiä, harmaita ja ruskeita sukkia tennissukkien lisäksi. What else......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4818513Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195840Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554772Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s694147Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713759- 901698
- 961241
- 47869