Olemmeko väritöntä kansaa? Kun meille on tarjolla myymälöissä, vain mustia ja ruskeita ja joskus punaisia ja harmaita nahkatakkeja. Kun katsoo ulkomaisten verkkokauppojen valikoimia. Värejä löytyy. Mutta niistä tilaaminen ei ole niin helppoa. Miksi kauppiaat ei osaa hankkia suomeen värivalikoimaa? Sama värien yksitoikkoisuus näkyy huonekalujen verhoilussa ja muotoilussakin.
Olemmeko väritöntä kansaa
12
1026
Vastaukset
- Anonyymi
Pohjois-Intiasta 1500-luvulla Espanjan kautta Eurooppaan saapuneet mustalaisetkin (kastittomat intialaiset) jättivät Italian, Espanjan, Kreikkan ja Ranskan muotiin räikeänvärikkäitä kuoseja. Suomessa mustalaiset hylkäsivät tuon alunperin räikeänvärikkään pukeutumisensa. Ruotsin, Tanskan ja muiden maiden (Pohjois-Intian kastittomien ohella) mustalaiset pukeutuvat yhä värikkäästi.
Suomessa pukeudutaan hillitymmin ja harmonisemmin. Muinaissuomen väriloisto on vielä osin hämärän peitossa. Se historia joka meiltä yhä pimitetään.- Anonyymi
Lisään vielä, myös Turkissa näkyy jossain määrin tuo kaaleiden jättämä värikkyys pukeutumisessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä, myös Turkissa näkyy jossain määrin tuo kaaleiden jättämä värikkyys pukeutumisessa.
Vielä lisään tärkeän huomion, Turkissa kohtaa Eurooppa ja Aasia, niin myös muualta vaikutteita kuoseissa.
- Anonyymi
Musta on se mitä löytyy, ja kokojakin on monille.
Kaun sitten ostin vaaleita vaatteita ja värjäsin niitä...oli sitten vaihtoehtoja. - Anonyymi
Värittömyys on ankeutta. Ei niinkään aina hillittyä.
- Anonyymi
Pistä sateenkaaripukus päälles ja mene! Kukaan ei estä.
- Anonyymi
Meidän värimaailmamme täällä Pohjolassa ei ole ankeaa vaan varsinkin huonekaluissa pyritään harmoniaan ja se on hyvä.
Harmoniaa voi piristää erilaisilla väreillä, jokainen makunsa mukaan. - Anonyymi
Toisaalta ulkomailtahan voi tilata värikuoseja, vaan se sovitus/mahdollinen palautusrumba usein hieman ongelmallisempi juttu.
- Anonyymi
Juuri siksi olisikin kiva, kun kotimaastakin saisi jotain yksilöllisempää. Ettei tarvitse tilailla muualta. Mutta ei täältä synkkälästä mitään saa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri siksi olisikin kiva, kun kotimaastakin saisi jotain yksilöllisempää. Ettei tarvitse tilailla muualta. Mutta ei täältä synkkälästä mitään saa.
Silloin ei ole tarpeeksi kysyntää, katsos yrittäjä ei voi ottaa liian suuria riskejä ja tilata ylimääräistä joka jää lopulta ns. "käsiin".
- Anonyymi
Mustia, sinisiä, harmaita ja ruskeita sukkia tennissukkien lisäksi. What else......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591164Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33527Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501