Olemmeko väritöntä kansaa

Anonyymi-ap

Olemmeko väritöntä kansaa? Kun meille on tarjolla myymälöissä, vain mustia ja ruskeita ja joskus punaisia ja harmaita nahkatakkeja. Kun katsoo ulkomaisten verkkokauppojen valikoimia. Värejä löytyy. Mutta niistä tilaaminen ei ole niin helppoa. Miksi kauppiaat ei osaa hankkia suomeen värivalikoimaa? Sama värien yksitoikkoisuus näkyy huonekalujen verhoilussa ja muotoilussakin.

12

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pohjois-Intiasta 1500-luvulla Espanjan kautta Eurooppaan saapuneet mustalaisetkin (kastittomat intialaiset) jättivät Italian, Espanjan, Kreikkan ja Ranskan muotiin räikeänvärikkäitä kuoseja. Suomessa mustalaiset hylkäsivät tuon alunperin räikeänvärikkään pukeutumisensa. Ruotsin, Tanskan ja muiden maiden (Pohjois-Intian kastittomien ohella) mustalaiset pukeutuvat yhä värikkäästi.

      Suomessa pukeudutaan hillitymmin ja harmonisemmin. Muinaissuomen väriloisto on vielä osin hämärän peitossa. Se historia joka meiltä yhä pimitetään.

      • Anonyymi

        Lisään vielä, myös Turkissa näkyy jossain määrin tuo kaaleiden jättämä värikkyys pukeutumisessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisään vielä, myös Turkissa näkyy jossain määrin tuo kaaleiden jättämä värikkyys pukeutumisessa.

        Vielä lisään tärkeän huomion, Turkissa kohtaa Eurooppa ja Aasia, niin myös muualta vaikutteita kuoseissa.


    • Anonyymi

      Musta on se mitä löytyy, ja kokojakin on monille.
      Kaun sitten ostin vaaleita vaatteita ja värjäsin niitä...oli sitten vaihtoehtoja.

    • Anonyymi

      Värittömyys on ankeutta. Ei niinkään aina hillittyä.

      • Anonyymi

        Pistä sateenkaaripukus päälles ja mene! Kukaan ei estä.


    • Anonyymi

      Meidän värimaailmamme täällä Pohjolassa ei ole ankeaa vaan varsinkin huonekaluissa pyritään harmoniaan ja se on hyvä.
      Harmoniaa voi piristää erilaisilla väreillä, jokainen makunsa mukaan.

    • Anonyymi

      Toisaalta ulkomailtahan voi tilata värikuoseja, vaan se sovitus/mahdollinen palautusrumba usein hieman ongelmallisempi juttu.

      • Anonyymi

        Juuri siksi olisikin kiva, kun kotimaastakin saisi jotain yksilöllisempää. Ettei tarvitse tilailla muualta. Mutta ei täältä synkkälästä mitään saa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juuri siksi olisikin kiva, kun kotimaastakin saisi jotain yksilöllisempää. Ettei tarvitse tilailla muualta. Mutta ei täältä synkkälästä mitään saa.

        Silloin ei ole tarpeeksi kysyntää, katsos yrittäjä ei voi ottaa liian suuria riskejä ja tilata ylimääräistä joka jää lopulta ns. "käsiin".


    • Anonyymi

      Mustia, sinisiä, harmaita ja ruskeita sukkia tennissukkien lisäksi. What else......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      125
      1225
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      876
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      82
      826
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      798
    Aihe