Olemmeko väritöntä kansaa? Kun meille on tarjolla myymälöissä, vain mustia ja ruskeita ja joskus punaisia ja harmaita nahkatakkeja. Kun katsoo ulkomaisten verkkokauppojen valikoimia. Värejä löytyy. Mutta niistä tilaaminen ei ole niin helppoa. Miksi kauppiaat ei osaa hankkia suomeen värivalikoimaa? Sama värien yksitoikkoisuus näkyy huonekalujen verhoilussa ja muotoilussakin.
Olemmeko väritöntä kansaa
12
963
Vastaukset
- Anonyymi
Pohjois-Intiasta 1500-luvulla Espanjan kautta Eurooppaan saapuneet mustalaisetkin (kastittomat intialaiset) jättivät Italian, Espanjan, Kreikkan ja Ranskan muotiin räikeänvärikkäitä kuoseja. Suomessa mustalaiset hylkäsivät tuon alunperin räikeänvärikkään pukeutumisensa. Ruotsin, Tanskan ja muiden maiden (Pohjois-Intian kastittomien ohella) mustalaiset pukeutuvat yhä värikkäästi.
Suomessa pukeudutaan hillitymmin ja harmonisemmin. Muinaissuomen väriloisto on vielä osin hämärän peitossa. Se historia joka meiltä yhä pimitetään.- Anonyymi
Lisään vielä, myös Turkissa näkyy jossain määrin tuo kaaleiden jättämä värikkyys pukeutumisessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä, myös Turkissa näkyy jossain määrin tuo kaaleiden jättämä värikkyys pukeutumisessa.
Vielä lisään tärkeän huomion, Turkissa kohtaa Eurooppa ja Aasia, niin myös muualta vaikutteita kuoseissa.
- Anonyymi
Musta on se mitä löytyy, ja kokojakin on monille.
Kaun sitten ostin vaaleita vaatteita ja värjäsin niitä...oli sitten vaihtoehtoja. - Anonyymi
Värittömyys on ankeutta. Ei niinkään aina hillittyä.
- Anonyymi
Pistä sateenkaaripukus päälles ja mene! Kukaan ei estä.
- Anonyymi
Meidän värimaailmamme täällä Pohjolassa ei ole ankeaa vaan varsinkin huonekaluissa pyritään harmoniaan ja se on hyvä.
Harmoniaa voi piristää erilaisilla väreillä, jokainen makunsa mukaan. - Anonyymi
Toisaalta ulkomailtahan voi tilata värikuoseja, vaan se sovitus/mahdollinen palautusrumba usein hieman ongelmallisempi juttu.
- Anonyymi
Juuri siksi olisikin kiva, kun kotimaastakin saisi jotain yksilöllisempää. Ettei tarvitse tilailla muualta. Mutta ei täältä synkkälästä mitään saa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri siksi olisikin kiva, kun kotimaastakin saisi jotain yksilöllisempää. Ettei tarvitse tilailla muualta. Mutta ei täältä synkkälästä mitään saa.
Silloin ei ole tarpeeksi kysyntää, katsos yrittäjä ei voi ottaa liian suuria riskejä ja tilata ylimääräistä joka jää lopulta ns. "käsiin".
- Anonyymi
Mustia, sinisiä, harmaita ja ruskeita sukkia tennissukkien lisäksi. What else......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877