Saattaa käydä niin, että Oulaisten pelastajaksi toivotun Flectronixin tapaan Lehdon taival päättyy ja Oulainen jää katselemaan tyhjiä halleja ja ikäviä työvoimatilastoja.
Miksi meille aina käy niin?
Onhan tietysti mahdollista, että Lehto pilkotaan osiin ja Oulaisten tehtaalle jää työpaikkoja. Toivoa sopii ja samalla on aihetta varautua pahimpaan.
Saa nähdä, tuoko tuo Oulaisten suuri toiveuni paikkakunnalle töitä? Suurin osa kuitenkin autoilee Oulaisten teollisuushalliin omilta paikkakunniltaan. Mutta jos edes muutamia kymmeniä oulaistelaista saisi hyvän työpaikan, olisi se jo "päälle toivojen"! Ehkäpä muutama muuttaisi Oulaisiin entisiltä elomailtaan.
Ei ole ollut helppoa Oulaisten teollistaminen. Åström meni konkurssiin. Vieskama paloi. Flectronix vei työkoneensa Puolaan.
Mutta jos ei mitään yritä, ei mitään saa!
Jospa joskus onnistaisi.
Onko Oulainen varautunut Lehdon mahdolliseen konkurssiin?
5
1096
Vastaukset
- Anonyymi
Kaupunkihan osti jo toisen Lehon hallin ja rakentaa uutta hallitilaa. Tänne muuttaa Sievistä Leden Group ja 250 työpaikkaa siirtyy tänne. Toinen Lehon halli luultavasti ajan myötä päätyy Oulaiaten teollisuuskiinteistö Oy:lle, ehkäpä konkurssin myötä halvalla saa.
- Anonyymi
Teollisuuskiinteistö ostaa sen ja laajentaa! Sitten siihen muuttaa joku group ja tulee lisää työllisyyttä!
Tai sitte kaikki jää kaupungin maksettavaksi kun ei onnistunutkaan, mutta ainaki tulee kokouspalkkioita ja voi kehuskella kun on saatu sitä ja tätä oulaisiin. Vaikka jää perusasiatki hoitamatta .
Oliko tarpeeksi vetovoimainen ja positiivinen mielipide, joka lisää pitovoimaa .
- Anonyymi
..kyllä kai joku on osannut jo firman hommatessaan paikkakunnalle ottaa tuon menestymättömyydenkin huomioon kun joksikin neuvokseksi on paseerattu ?
Jotain outoa on koko ajan menoillaan ja pääosin tiedottamisessa ja ensi vaiheen selvityksissä, sitten jotenkuin peitellään totuutta erilaisilla jutskilla jotka kuitenkin selviää jälkikäteen. Harmi kun on kysymys yhteisistä asioista ja veronmaksajien rahoista.. kokouspalkkiot kyllä juoksee ja maksukykyä löytyy ! - Anonyymi
Sehän kuulemma Raita katsomot tarvii kohta lehon toisen hallin, kauppaa pukkaa yhtenä krrpänä🤡
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.525778Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652723Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️181844- 1461785
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1341662Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181620- 1021447
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?281430Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411186Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141163