Kokoomuksen ja persujen talouden pelottelulinja paljastuu pikkuhiljaa vain pienituloisten leikkausten tekosyyksi.
IS:
Kommentti: Hallituksen talouslinjassa on enemmän katastrofin aineksia kuin Suomen talousjamassa
Valtiovarainministeri on aikaansa edellä kuvatessaan Suomen taloutta "katastrofaaliseksi". Hallituksen vyönkiristyksethän ovat vasta valmisteilla, kirjoittaa erikoistoimittaja Jan Hurri.
Kauheuksia kuvaileva sana onkin niin väkevä, että kun Suomen valtiovarainministeri julistaa linjapuheessaan maan talouden luvut "katastrofaalisen huonoiksi", sitä on vaikea sivuuttaa pelkkänä poliitikon palopuheena – tai niellä sellaisenaan pureksimatta.
Vasta kesällä ministerivalansa vannonut Riikka Purra (ps) päätti puolueensa viikonloppuisen puoluekokouksen linjapuheella, joka oli samalla hänen ensimmäisiä talouspoliittisia julkisia puheenvuorojaan valtiovarainministerinä.
Tärkeän puheen jokainen sana oli epäilemättä tarkoin harkittu, talouden hälyttävä katastrofikuvaus mukaan luettuna.
Siksi sivullinen taloustosikko (kuten tämän kommentin kirjoittaja) jäi epämukavaan epätietoisuuteen, kumpi lienee ministerille vieraampi, sanan "katastrofi" merkitys vai Suomen talouden jama.
Velkojat luottavat Suomen valtioon
Ehkä ministeri Purra haluaa sopivan tilaisuuden tullen tutustua oman ministeriönsä talouskatsauksiin, joista uusin on kesäkuulta.
Katsauksessaan VM:n kansantalousosasto arvelee Suomen talouden jo sivuuttaneen viime talven energiakriisistä, inflaatiosta ja korkojen noususta aiheutuneen nollakasvujakson ja alkaneen vähitellen toipua varovaiseen kasvuun.
Tällaisin arvioin Suomi näyttää tällä kertaa säästyvän esimerkiksi Saksaa ja Ruotsia koettelevalta taantumalta eli kansantalouden supistumiselta, taantumaakin pahemmasta lamasta puhumattakaan.
Hallituksen talouslinjassa on katastrofin aineksia
11
182
Vastaukset
- Anonyymi
täs yksi työntekijöiden komentaja: kumarra tai lähde
https://yle.fi/a/74-20045687
kamalat työnjohtajat liikkeissä ja näköjään ylemmissä tahoissa- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17976651X
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Emme säästy jos globaali talous lähtee sukellukseen. Viennin hiipuessa saisimme huonoja uutisia jatkuvalla syötöllä ja kansa supistaisi kulutusta entisestään. Tässä tapauksessa Orpo kumppaneineen joutuisi ottaa lisävelkaa samalla syötöllä kuin edeltäjänsäkin.
- Anonyymi
Orpon hallitus ottaa, ilman mitää uutta syytäkin yli 30mrd€ uutta velkaa 4 vuoden vaalikaudella, ilman koronaa. Samaan aikaan hän antaa 1mrd€ verohelpotukset hyvätuloisille.
Ehkä nyt alkaa paljastumaan Orpon ja kokoomuksen velkahuijaus jota persut estottomasti komppasivat.
- Anonyymi
Uusi hallitus on luonut työnntajille uudet käyttäytymysmallin. Jos ne eivät tyydytä työntekijöitä, niin silloin astuu voimaan uusi pykälä eli irtisanomisen perusteeksi riittää asiallinen syy.
- Anonyymi
Tuo irtisanomis pykälä ei oikeesti muuta mitään. Nyt on työntekijöitten markkinat.
- Anonyymi
Miten niin, katso tuo yllä oleva linkki?
- Anonyymi
Köyhiä aktiivisia on seuraavissa vaaleissa enemmän ja hereillä tällä kertaa . Heh, heh jo nyt.
- Anonyymi
Mitäs se Soini sanoi aikanaan, köyhiltä ei saa leikata eikä voi leikata. Sipilä hallitus teki rajut leikkaukset.
Vain viisi päivää ennen eduskuntavaalien äänestyksen alkua Purra vannoi perussuomalaisten nimissä suomalaisille, että pienituloisten leikkaukset “ei meille käy”. miten sitten kävikään, kun luvattiin "Audin takapenkki" - Anonyymi
Kokoomus, siis EK haluaa viedä kaikilta pienipalkkaisista aloilta viimeisetkin sentit (pennit).
Kokoomus on yhtä kuin EK, työntekijöitä kyykytetään miten vain on mahdollista, et yritysten omistajat ja osakkeen omistajat saa vaan vitusti rahaa.
Kokoomus, nykyaikainen orjia käyttävä puolue - Anonyymi
Orpo ja Purra ovat menneet EK;n johdolla niin syvälle ulkoparlamentarismin lonkeroihin. En ymmärrä mitään muuta kuin sen, että Orpolle on luvattu joku hyvä virka sitten kun tämä hallitus haaksirikkoutuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859