Hei
Onko kukaan törmännyt vastaavaan ongelmaan? Eli eräällä henkilöllä kone (tai oikeastaan kaksi Lenovoja molemmat) ei toiminut no korjasin ohjelmistot ja asensin uusimmat päivitykset kotonani ja muutenkin siivosin koneet kaikki toimi moitteettomasti. Mutta kun vein koneet hänen kotionsa, koneet "ei käynnisty" tai oikeastaan käynnistyy ensimmäisellä kerralla siihen asti kun pitäisi kirjautua, näppis hiiri ei ota vastaan. Käynnistyy uudelleen tulee sininen ruutu jne. Eikä mikään enään auta! Kun tuon kotiani koneet käynnistyy taas kuin ei mitään olisi ollut!?! Tämä toistuu jos taas vien koneet hänen kotio, no taas koneet kainalossa kotio ja homma taas pelaa, no uudestaan sinne ei pelaa?! Nyt vain menee arvailujen puolelle, enkä laita mitään ennakkoaavistuksiani tähän. En ole törmännyt vastaavaan lähes 40 vuotisen IT-urani aikana! Niin tämä sekoilu koneissa alko muutama viikko sitten.
Terv. Ihan ymmällä, henkimaailman juttuja
Kannettava sekoilee määrätyssä paikassa
Anonyymi-ap
1
154
Vastaukset
- Anonyymi
Eräässä kasaamassani pöytäkoneessa ei pystynyt sulkemaan koteloa - kone ei käynnistynyt kuoret päällä. Tai virrat kyllä tuli, mutta kone ei bootannut.
Pohdittiin asiaa aikoinaan ja päädyttiin siihen, että kotelo aiheuttaa sisälleen radio-taajuisen häiriön, mikä resonoi emolevyn taajuudella. Tämä häiritsee itse laitetta eli emo on huonosti suunniteltu.
Pitäisi ehkä spektri-analysaattorilla mittailla jos jostain löytyisi vaikkapa huonosti suunnattu linkkimasto tai radiolähetin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562761
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541699Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461684Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1501433- 711397
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3151275The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut171206- 1561006
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek25965Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m61937