Hei
Onko kukaan törmännyt vastaavaan ongelmaan? Eli eräällä henkilöllä kone (tai oikeastaan kaksi Lenovoja molemmat) ei toiminut no korjasin ohjelmistot ja asensin uusimmat päivitykset kotonani ja muutenkin siivosin koneet kaikki toimi moitteettomasti. Mutta kun vein koneet hänen kotionsa, koneet "ei käynnisty" tai oikeastaan käynnistyy ensimmäisellä kerralla siihen asti kun pitäisi kirjautua, näppis hiiri ei ota vastaan. Käynnistyy uudelleen tulee sininen ruutu jne. Eikä mikään enään auta! Kun tuon kotiani koneet käynnistyy taas kuin ei mitään olisi ollut!?! Tämä toistuu jos taas vien koneet hänen kotio, no taas koneet kainalossa kotio ja homma taas pelaa, no uudestaan sinne ei pelaa?! Nyt vain menee arvailujen puolelle, enkä laita mitään ennakkoaavistuksiani tähän. En ole törmännyt vastaavaan lähes 40 vuotisen IT-urani aikana! Niin tämä sekoilu koneissa alko muutama viikko sitten.
Terv. Ihan ymmällä, henkimaailman juttuja
Kannettava sekoilee määrätyssä paikassa
Anonyymi-ap
1
165
Vastaukset
- Anonyymi
Eräässä kasaamassani pöytäkoneessa ei pystynyt sulkemaan koteloa - kone ei käynnistynyt kuoret päällä. Tai virrat kyllä tuli, mutta kone ei bootannut.
Pohdittiin asiaa aikoinaan ja päädyttiin siihen, että kotelo aiheuttaa sisälleen radio-taajuisen häiriön, mikä resonoi emolevyn taajuudella. Tämä häiritsee itse laitetta eli emo on huonosti suunniteltu.
Pitäisi ehkä spektri-analysaattorilla mittailla jos jostain löytyisi vaikkapa huonosti suunnattu linkkimasto tai radiolähetin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 976977
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj524766- 764437
- 1314121
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?623990Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263138Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82858- 392428
- 472297
- 2052218