Olki joka katkaisi isännöitsijän selän

Anonyymi-ap

Kameleita on yleisesti käytetty kuormien kuljetukseen. Sanonta (olki joka katkaisi kamelin selän) tullee siitä, että liian ahne kauppias latoo kamelin selkään aina vain lisää tavaraa, kunnes se viimeinen itsessään kevyt tavara on yhdessä muiden kanssa liikaa,ja katkaisee kamelin selän. Sanontahan tarkoittaa juuri tuollaista vastoinkäymisten kasaantumista, jolloin sinänsä pieni asia voi viedä rajan yli.

Moniko isännöitsijä on huomannut työssään, että tietty määrä taloyhtiötä (olkoon vaikka 25 kpl yhdellä isännöitsijällä) menee vielä ihan siedettävästi, mutta kun siihen tulee yksi hankala taloyhtiö lisää, niin tuntuu koko korttitalo sortuvan?

Joskus isännöitsijä miettii, että kyllä voi yksi vaikea taloyhtiö työllistää, ja paljon. Mutta niinhän se sanontakin kuuluu, että 20 % asiakkaista vie 80 % työajasta. Ei tarvitsisi irtisanoa kuin muutama "ikävä" taloyhtiö, niin elämä muuttuisi kummasti. 20 % asiakkaista vie tosiaan 80 % työajasta.

5

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Haluaisit siis tehdä mahdollisimman vähän töitä.

    • Anonyymi

      Sopimuksen voi aina purkaa.
      Tämä sama valittaja veivaa tätä samaa aihetta säännöllisin väliajoin.

    • Anonyymi

      Pitäähän tätäkin palstaa aktiivisena pitää...

    • Anonyymi

      Mikä tekee taloyhtiöstä ikävän ja kuormittavan? Se taisi nyt jäädä kertomatta. Olisi hyvä tietää nimittäin senkin vuoksi että taloyhtiö osaisi muuttaa toimintatapojaan, käyttäytymistän tai mistä nyt onkaan sitten kyse, koko tilanteen suostuisammaksi isännöitsijälle.
      Itsellä on kokemukseni mukaan myös hyvin ikäviä kokemuksia nimenomaan isännöitsijän toimista, liiallisesta veljeilystä ja suhmuroinnista taloyhtiön hallituksen jonkun jäsenen kanssa, ovat käytännössä kuin paita ja peppu, osakasta vastaan joka uskaltaa esittää valittaa jostain ja esittää ikäviä ja kustannuksia tuovia vastimuksia taloyhtiölle.
      Eli isännöitsijä ei ole tasapuolinen eikä oikeudenmukainen, vaan yhtä pirullinen ja kelvoton kuin taloyhtiön hallituskin , molemmat pelaavat pussiinsa ja fuskaavat minkä kerkiävät.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      188
      22442
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      83
      9651
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      46
      7622
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6418
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      189
      6123
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5122
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      117
      4773
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4489
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      101
      2229
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      87
      1498
    Aihe