Kameleita on yleisesti käytetty kuormien kuljetukseen. Sanonta (olki joka katkaisi kamelin selän) tullee siitä, että liian ahne kauppias latoo kamelin selkään aina vain lisää tavaraa, kunnes se viimeinen itsessään kevyt tavara on yhdessä muiden kanssa liikaa,ja katkaisee kamelin selän. Sanontahan tarkoittaa juuri tuollaista vastoinkäymisten kasaantumista, jolloin sinänsä pieni asia voi viedä rajan yli.
Moniko isännöitsijä on huomannut työssään, että tietty määrä taloyhtiötä (olkoon vaikka 25 kpl yhdellä isännöitsijällä) menee vielä ihan siedettävästi, mutta kun siihen tulee yksi hankala taloyhtiö lisää, niin tuntuu koko korttitalo sortuvan?
Joskus isännöitsijä miettii, että kyllä voi yksi vaikea taloyhtiö työllistää, ja paljon. Mutta niinhän se sanontakin kuuluu, että 20 % asiakkaista vie 80 % työajasta. Ei tarvitsisi irtisanoa kuin muutama "ikävä" taloyhtiö, niin elämä muuttuisi kummasti. 20 % asiakkaista vie tosiaan 80 % työajasta.
Olki joka katkaisi isännöitsijän selän
5
421
Vastaukset
- Anonyymi
Haluaisit siis tehdä mahdollisimman vähän töitä.
- Anonyymi
Sopimuksen voi aina purkaa.
Tämä sama valittaja veivaa tätä samaa aihetta säännöllisin väliajoin. - Anonyymi
Pitäähän tätäkin palstaa aktiivisena pitää...
- Anonyymi
Mikä tekee taloyhtiöstä ikävän ja kuormittavan? Se taisi nyt jäädä kertomatta. Olisi hyvä tietää nimittäin senkin vuoksi että taloyhtiö osaisi muuttaa toimintatapojaan, käyttäytymistän tai mistä nyt onkaan sitten kyse, koko tilanteen suostuisammaksi isännöitsijälle.
Itsellä on kokemukseni mukaan myös hyvin ikäviä kokemuksia nimenomaan isännöitsijän toimista, liiallisesta veljeilystä ja suhmuroinnista taloyhtiön hallituksen jonkun jäsenen kanssa, ovat käytännössä kuin paita ja peppu, osakasta vastaan joka uskaltaa esittää valittaa jostain ja esittää ikäviä ja kustannuksia tuovia vastimuksia taloyhtiölle.
Eli isännöitsijä ei ole tasapuolinen eikä oikeudenmukainen, vaan yhtä pirullinen ja kelvoton kuin taloyhtiön hallituskin , molemmat pelaavat pussiinsa ja fuskaavat minkä kerkiävät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1555377
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413283- 2533174
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442678- 361834
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271625Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411576- 161457
- 231447
- 241347