Kameleita on yleisesti käytetty kuormien kuljetukseen. Sanonta (olki joka katkaisi kamelin selän) tullee siitä, että liian ahne kauppias latoo kamelin selkään aina vain lisää tavaraa, kunnes se viimeinen itsessään kevyt tavara on yhdessä muiden kanssa liikaa,ja katkaisee kamelin selän. Sanontahan tarkoittaa juuri tuollaista vastoinkäymisten kasaantumista, jolloin sinänsä pieni asia voi viedä rajan yli.
Moniko isännöitsijä on huomannut työssään, että tietty määrä taloyhtiötä (olkoon vaikka 25 kpl yhdellä isännöitsijällä) menee vielä ihan siedettävästi, mutta kun siihen tulee yksi hankala taloyhtiö lisää, niin tuntuu koko korttitalo sortuvan?
Joskus isännöitsijä miettii, että kyllä voi yksi vaikea taloyhtiö työllistää, ja paljon. Mutta niinhän se sanontakin kuuluu, että 20 % asiakkaista vie 80 % työajasta. Ei tarvitsisi irtisanoa kuin muutama "ikävä" taloyhtiö, niin elämä muuttuisi kummasti. 20 % asiakkaista vie tosiaan 80 % työajasta.
Olki joka katkaisi isännöitsijän selän
5
495
Vastaukset
- Anonyymi
Haluaisit siis tehdä mahdollisimman vähän töitä.
- Anonyymi
Sopimuksen voi aina purkaa.
Tämä sama valittaja veivaa tätä samaa aihetta säännöllisin väliajoin. - Anonyymi
Pitäähän tätäkin palstaa aktiivisena pitää...
- Anonyymi
Mikä tekee taloyhtiöstä ikävän ja kuormittavan? Se taisi nyt jäädä kertomatta. Olisi hyvä tietää nimittäin senkin vuoksi että taloyhtiö osaisi muuttaa toimintatapojaan, käyttäytymistän tai mistä nyt onkaan sitten kyse, koko tilanteen suostuisammaksi isännöitsijälle.
Itsellä on kokemukseni mukaan myös hyvin ikäviä kokemuksia nimenomaan isännöitsijän toimista, liiallisesta veljeilystä ja suhmuroinnista taloyhtiön hallituksen jonkun jäsenen kanssa, ovat käytännössä kuin paita ja peppu, osakasta vastaan joka uskaltaa esittää valittaa jostain ja esittää ikäviä ja kustannuksia tuovia vastimuksia taloyhtiölle.
Eli isännöitsijä ei ole tasapuolinen eikä oikeudenmukainen, vaan yhtä pirullinen ja kelvoton kuin taloyhtiön hallituskin , molemmat pelaavat pussiinsa ja fuskaavat minkä kerkiävät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3309219Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat845731Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3415270SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden813686Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33122Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662693Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal652650Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42452Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72388- 1132356