Luin tässä muualla keskustelua kun joku ihmetteli sitä miten muut jaksavat ruuhkavuosia, kun heilläkkin 3 alakouluikäistä lasta ja heidän harrastuksiaan ja vanhemmat itse tekivät 8h työpäiviä eikä aika ja energia vain riittänyt.
Ymmärrän tämän, että on raskasta, mutta sitten jotkut tulee ihan tosissaan ehdottamaan että jos vain tälle aloittajalle on taloudellisesti mahdollista niin alkaa tekemään lyhennettyä työpäivää. Enkä voi kuin ihmetellä joidenkin ajatusmaailmaa, siis ihanko tosissaan ajatellaan että se on noin vain alkaa tekemään lyhyttä työpäivää jos vaan itselle se sopii.. Tokihan tämä on todella paljon kiinni työstä ja työpaikasta, mutta ymmärretäänkö että ei kaikille työnantajille ole mahdollista tai taloudellisesti järkevää antaa jonkun tehdä vain 6 tuntisia päiviä!? Monella työpaikalla myös joudutaan joko hommaamaan sijaisia sitten hoitamaan ne sinun uupuvat 2 tuntia tai sitten työkaverit joutuvat painamaan enemmän duunia että saavat sinunkin hommasi tehtyä.
Eli ei se kysymys pitäisi olla että onko sinulla taloudellisesti mahdollista tehdä lyhyempää päivää, vaan se että onko työnantajallesi ja kollegoillesi mahdollista antaa sinun tehdä 6 tuntisia päiviä.
Ja ennen kuin joku vetää tästä herneet nenään että täytyy miettiä sitä äiti ihmistä ja hänen jaksamistaan, niin ihmisiä ja mahdollisesti äitejä ja isejä nämä työnantajat ja kollegatkin ovat ja myös heidän jaksaminen ja taloudellinen tilanne ovat yhtä arvokkaita. Sinulla on aina vaihtoehto jäädä kotiin kokonaan, sitten et ainakaan kuormita muita omalla itsekkyydelläsi.
Kuhan sinulle passaa
2
333
Vastaukset
- Anonyymi
Siis tämä, niin paljon! Omalla työpaikalla on parikin henkilöä yhtä aikaa tekemässä jopa vain 4 tunnin työpäiviä. Työmme on kolmivuoro työtä, ja hehän eivät tietenkään pysty myöskään vuoroja tekemään vaan ainoastaan iltoja 18-22. Tämä tarkoittaa sitä että kahdessa vuorossa on aina henkilökuntavaje, jolloin työt seisovat kun ei ole tarpeeksi tekijöitä ja työntekijät ovat stressaantuneita kun eivät ehdi joka paikkaan. Vastaavasti illalla juuri 18-22 välillä henkilökuntaa on sitten aivan liikaa eikä kaikille välttämättä enää riitä töitä. Tämä kaikki vaikuttaa sitten myös työpaikan kaikilla muillakin osastoilla, kun apua ei ole tarvittaessa saatavilla mistään kun yksi osasto vetää koko ajan vajaalla miehityksellä, tavaraa ei tule tarpeeksi kun tekijöitä ei ole, joten seuraavakin prosessi vaihe seisoo.
Lisäksi tämän osaston henkilökunta ei koskaan voi pistää pillejä pussiin perjantai iltavuorossa paria tuntia aikasemmin ja lähteä viikonlopun viettoon, kun nämä 4 tuntia tekevät eivät suostu lopettamaan aikaisemmin tai jäämään kotiin perjantaina kun tekevät jo niin lyhkäistä päivää muutenkin.
Tuollainen touhu on niin HV kaikkia muita työntekijöitä kohtaa, pysyisivät kotona jos ei voi tehdä työtä niin kuin pitää tai hakisivat muualle töihin missä osa päivä työ on muutenkin vakio tai toimii paremmin.- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17979384F
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4332714IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk842005- 1611574
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.701499Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171436Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4761247- 1461059
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu501044Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44922- 71902