Kuhan sinulle passaa

Anonyymi-ap

Luin tässä muualla keskustelua kun joku ihmetteli sitä miten muut jaksavat ruuhkavuosia, kun heilläkkin 3 alakouluikäistä lasta ja heidän harrastuksiaan ja vanhemmat itse tekivät 8h työpäiviä eikä aika ja energia vain riittänyt.

Ymmärrän tämän, että on raskasta, mutta sitten jotkut tulee ihan tosissaan ehdottamaan että jos vain tälle aloittajalle on taloudellisesti mahdollista niin alkaa tekemään lyhennettyä työpäivää. Enkä voi kuin ihmetellä joidenkin ajatusmaailmaa, siis ihanko tosissaan ajatellaan että se on noin vain alkaa tekemään lyhyttä työpäivää jos vaan itselle se sopii.. Tokihan tämä on todella paljon kiinni työstä ja työpaikasta, mutta ymmärretäänkö että ei kaikille työnantajille ole mahdollista tai taloudellisesti järkevää antaa jonkun tehdä vain 6 tuntisia päiviä!? Monella työpaikalla myös joudutaan joko hommaamaan sijaisia sitten hoitamaan ne sinun uupuvat 2 tuntia tai sitten työkaverit joutuvat painamaan enemmän duunia että saavat sinunkin hommasi tehtyä.
Eli ei se kysymys pitäisi olla että onko sinulla taloudellisesti mahdollista tehdä lyhyempää päivää, vaan se että onko työnantajallesi ja kollegoillesi mahdollista antaa sinun tehdä 6 tuntisia päiviä.

Ja ennen kuin joku vetää tästä herneet nenään että täytyy miettiä sitä äiti ihmistä ja hänen jaksamistaan, niin ihmisiä ja mahdollisesti äitejä ja isejä nämä työnantajat ja kollegatkin ovat ja myös heidän jaksaminen ja taloudellinen tilanne ovat yhtä arvokkaita. Sinulla on aina vaihtoehto jäädä kotiin kokonaan, sitten et ainakaan kuormita muita omalla itsekkyydelläsi.

2

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis tämä, niin paljon! Omalla työpaikalla on parikin henkilöä yhtä aikaa tekemässä jopa vain 4 tunnin työpäiviä. Työmme on kolmivuoro työtä, ja hehän eivät tietenkään pysty myöskään vuoroja tekemään vaan ainoastaan iltoja 18-22. Tämä tarkoittaa sitä että kahdessa vuorossa on aina henkilökuntavaje, jolloin työt seisovat kun ei ole tarpeeksi tekijöitä ja työntekijät ovat stressaantuneita kun eivät ehdi joka paikkaan. Vastaavasti illalla juuri 18-22 välillä henkilökuntaa on sitten aivan liikaa eikä kaikille välttämättä enää riitä töitä. Tämä kaikki vaikuttaa sitten myös työpaikan kaikilla muillakin osastoilla, kun apua ei ole tarvittaessa saatavilla mistään kun yksi osasto vetää koko ajan vajaalla miehityksellä, tavaraa ei tule tarpeeksi kun tekijöitä ei ole, joten seuraavakin prosessi vaihe seisoo.
      Lisäksi tämän osaston henkilökunta ei koskaan voi pistää pillejä pussiin perjantai iltavuorossa paria tuntia aikasemmin ja lähteä viikonlopun viettoon, kun nämä 4 tuntia tekevät eivät suostu lopettamaan aikaisemmin tai jäämään kotiin perjantaina kun tekevät jo niin lyhkäistä päivää muutenkin.

      Tuollainen touhu on niin HV kaikkia muita työntekijöitä kohtaa, pysyisivät kotona jos ei voi tehdä työtä niin kuin pitää tai hakisivat muualle töihin missä osa päivä työ on muutenkin vakio tai toimii paremmin.

      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        💋 ­­N­­y­­­m­­­f­­­o­m­a­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17979384F

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      334
      30154
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      60
      2526
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      65
      1892
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1757
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      166
      1655
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1371
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      88
      1223
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1058
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      103
      1001
    10. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      962
    Aihe