Bensa-auto alkanut kuulostaa sähköautolta, mikä vika??

Anonyymi-ap

Kertokaa joku viisas, kiitos!
Kia Ceed vm.2017 ollut omistuksessani reilun vuoden. Käyntiääni alkoi jokin aika sitten kuulostaa ihan sähköautolta, vaikka ihan bensavehje on. Ihan jo naapuritkin kysyneet "Onko toi sun auto sähköauto?".
No ei oo, mutta missä vika? Ei siis pala mikään vikavalo tms, muutoin toimii normisti, ääni vain mietityttää! Onko joku vika vai ominaisuus? Ja kuinka kallis vika?

2

746

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sähköisen ohjaustehostimen moottori on hajoamassa

      en tiedä hintaa mutta toisenmerkkisiin autoihin, kyseinen osa kustantaa yleensä 500 euroa tai enemmän

    • Anonyymi

      Sähköautoistahan ei yleensä kuulu juuri mitään ääntä ainakaan kauemmaksi.

      Patteriauton sähkömoottori pitää tosin hiljaista "ulinaa", joka kuulostaa samalta kuin bensa-auton laturin/vesipumpun hihna joka on liian kireällä. Liian löysä hihna taas luistaa ja se pitää paljon kovempaa ulinaa kuin sähkömoottori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      120
      1519
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      141
      824
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      211
      774
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      33
      720
    5. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      717
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      72
      708
    7. 49
      652
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      60
      569
    9. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      76
      561
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    Aihe