Mitä vaatimuksia kaasulieden asennukselle mökin keittiöön? Perus 2-liekkinen ei upotettava malli. Kaasupullo ulos ulkoseinään telineeseen ja siitä letku seinän läpi sisälle?
Kaasulieden asennus
Anonyymi-ap
72344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
https://tukes.fi/documents/5470659/6424402/Käytä+nestekaasua+oikein/d98935b0-90e1-4237-9455-dd10f1c0387f/Käytä+nestekaasua+oikein.pdf?t=1516702375000
"Kaasuletkua ei saa johtaa ulkoseinän läpi"
-Järjetön määräys joka aiheuttaa sen että pullo on sitten monella sisällä, kun kiinteän putken seinän läpi saa asentaa vain hyväksytty asennusliike.
Miksi se pullo täytyy asentaa ulos?
Jos tulee vuoto niin kaasut jäävät ulos. Turvallisuusasia siis. 1.2 m letkun pituutta en ymmärrä. Omassa mökissä kaasupullo ulkoseinällä katetussa telineessä mistä letkulla kaasuliedelle. Läpiviennin kohdalla olen vetänyt kaasuletkun puutarhaletkun sisään jotta ei tule nirhaumia joille sinällään todennäköisyys on pieni koska letkuun kosketaan ainoastaan silloin kun kaasupullo vaihdetaan.
Kaasuletkut ei ole ikuisia. Kesällä vaihdoin ulkogrilliin uuden letkun harastuneen tilalle. Grilli ja letku olivat vain 4 v vanhoja. Kaasuletkujen vaihtoväliksi suositellaan 3-5 vuotta ja paineensäätimien uusinta 10 v välein.
Tekeekö joku oikeasti reiän ulkoseinään, kaasupullon letkun vuoksi?
Oikeesti…?
Hae 2,5 kilonen kaasupullo, niin ei niin pelota.
Letkut kunnolla kiinni, tee vaahto ja tarkista kiinnitys.
Ole kunnolla, älä rymyytä, niin homma toimii.
Keittotaso turvalliselle alustalle, eikä mitään romua lähelle.
Siisti keittiö.
Tiedän monia mökkejä ja pari asuintaloakin, joissa kaasupullo on ulkona. Jos pullon laittaa ulos, niin seinän läpi tulee putki, ei letku. Luvanvaraisia hommia, itse näitä ei saisi tehdä.
Samaa mieltä, ei missään tapauksessa letkulla, kupariputkella pitää tuoda seinän läpi!
Ehdottomasti kannattaa viedä kaasupullot ulos, mitä niitä turhaan sisällä säilyttää tilaa viemässä. Putken asentaminen ja liitokset ovat tosiaan luvanvaraisia, mutta helppo tehdä itsekin jos teon hetkellä sattuu vahingossa unohtamaan tuonvaatimuksen .