Kuuntelin tässä yhtenä päivänä nuorta hoitajaa jota haastateltiin kun aiheena oli että hoitajat eivät enää halua kokopäivätöitä vaan osa-aikaisia töitä. Haluavat kuulemma muutakin kuin työntekoa😒. Tästähän fiksumpi tajuaa vetää johtopäätöksen että saavat niin hyvää palkkaa nykyäön että tulevat toimeen osa-aikatyöllä. Rytkösen länkytys palkkojen reilusta nostamisesta on saanut aikaan sen että hoitajapula pahenee jatkuvasti!!
Lisäå liksaa että voidaan löllötellä kun puolikkaalla työajalla tienaa nykyään saman kuin ennen kokopäivätyöllä. Tätäkö me haluamme??!
Ei yhtään enää lisää palkkaa hoitajille
5
264
Vastaukset
- Anonyymi
""Lisäå liksaa että voidaan löllötellä kun puolikkaalla työajalla tienaa nykyään saman kuin ennen kokopäivätyöllä. Tätäkö me haluamme??!""
Mistä niin päättelit ?- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17980838n
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Ei se liksa ainoastaan työtä sellaiseksi tee, että sitä viitsii tai jaksaa ”nöyrästi” tehdä, niin kuin kuvitellaan. Hoitotyö on hierarkista ja vanhanaikaista asenteiltaan. Siihen sitä parannusta tarvitaan, että joku sitä haluaa tehdä.
Se on vaan ikävää, että hoitotyö halpatyövoiman käytön myötä on mennyt vaan huonompaan suuntaan. - Anonyymi
Jos puoliso on hyvätuloinen, niin voi tehdä osa-aikaista työtä. Jos taas on yksinhuoltaja, niin palkka ei riitä mihinkään, vaan on palkan jatkeeksi haettava tukia.
- Anonyymi
Tuo vähän riippuu siitäkin, mitä arvostaa. Nykyaikana vapaa-aikaa arvostetaan paljon enemmän kuin ennen ja työ/ammatti ei ole se, minkä perusteella ihmisarvo tai oma identiteetti rakentuu.
Olin aikoinaan 10 vuotta kotiäitinä erittäin pienillä tuloilla verrattuna vaikka nykyiseen ja voin sanoa, että elämänlaatu oli parempi silloin kun olin kotiäitinä lasteni kanssa. Nyt on tuot aivan toista luokkaa ja voi tehdä periaatteessa mitä haluaa, mutta ei ne tulot elämänlaatuani paranna vaan merkitys löytyy ihan muualta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5094236Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183361Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842272Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4722143Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.861466- 1571343
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641261Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk941168- 641165
- 841124